Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  25.05.2021

Motor Lublin z wizytą u radnych. Awans celem na przyszły rok

Udostępnij

Jednym z punktów dzisiejszego posiedzenia Komisji Sportu i Turystyki Rady Miasta Lublin była dyskusja o sytuacji finansowej spółki Motor Lublin SA. To klub piłkarski, w którym władze w ub. roku przejął Zbigniew Jakubas, polski miliarder pochodzący z Lublina.

Najpierw, we wrześniu Prezydent Miasta zmniejszył pięćdziesięciokrotnie nominalną cenę akcji (z 500 zł na 10 zł). To umożliwiło przejęcie władzy w spółce niewielkim kosztem. Już w październiku Zbigniew Jakubas kupił 431 87 akcji spółki (za 4,3 mln zł). Dzięki temu został większościowym udziałowcem klubu. W listopadzie 50 000 akcji dokupiło jeszcze miasto Lublin.

Po tych operacjach struktura właścicielska przedstawiała się następująco: 65% Jakubas, 26% Gmina Lublin, 9% pozostałych czternastu akcjonariuszy.

Mimo, że miasto nie jest już większościowym udziałowcem, wciąż wykłada pieniądze na klub. Już po „przejęciu” władzy przez Jakubasa, w październiku 2020 miasto kupiło 50 000 akcji za 0,5 mln zł. Następnie, w styczniu 2021 przyznało 1,9 mln zł (w tym 1 mln zł na szkolenie i 0,9 mln zł na obiekty) w konkursie na udział w rozgrywkach ligowych w kategoriach wiekowych seniorów.

Na dzisiejszym posiedzeniu komisji sportu prezes zarządu, Marta Daniewska. Przedstawiła sytuację finansową klubu. Wszystkie zaległości zostały uregulowane (pozostaje do spłaty po 5 tys. zł miesięcznie do grudnia, wynikające z zawartej ugody z Leszkiem Bartnickim, byłym prezesem spółki).

Jak wskazała prezes, Jakubas wsparł do tej pory klub kwotą 5,1 mln zł. Składają się na nią 4,3 mln zł za zakup udziałów spółki (w październiku 2020) oraz 0,5 mln zł udzielonej pożyczki. Pożyczka zostanie przekonwertowana na akcje spółki.

Transfery mają zapewnić awans już w przyszłym roku

Celem sportowym klubu na przyszły sezon jest zajęcie 1. lub 2. miejsca i bezpośredni awans do I ligi. – Chcemy dokonać takich transferów, aby one nam to zapewniły – oświadczyła radnym prezes klubu.

Klub stawia na młodzież i współpracuje lub zamierza współpracować z mniejszymi klubami piłkarskimi z miasta i regionu. Daniewska przyznała, że sześciu młodych zawodników z drużyny rezerw, trenuje z seniorami, a trzech jeździ na mecze.

Radny Eugeniusz Bielak miał wątpliwości dotyczące pensji piłkarzy. – Od nowego sezonu wszystkie kontrakty zostaną zmienione. Wcześniej były podpisywane tak, że zawodnik dostawał wynagrodzenia nawet nie grając. Teraz będzie jedna kwota, nie będzie za asystę, bramkę. Będzie główna premia, która zostanie ogłoszona na rozpoczęcie sezonu, aby zawodnicy wiedzieli, o co grają,. To będzie duża kwota – wyjaśniła prezes Daniewska.

Motor liczy na 2 mln zł rocznie od miasta

Radny Marcin Nowak zapytał o oczekiwania finansowe dotyczące partycypacji miasta w kosztach utrzymania klubu. – Liczymy na wsparcie miasta, jeśli jesteśmy w II lidze na podobnym poziomie. Ja myślę, że jesteśmy dumą Lublina – wyjaśniła Daniewska. – Czyli ok. 2 mln zł na tym poziomie rozgrywkowym, tak? – dopytywał radny. – Tak. W przyszłym roku liczymy na podobne wsparcie, jeśli chodzi o miasto – odpowiedziała prezes.

– My jako miasto powinniśmy być przygotowani, że trzeba będzie do wyższej ligi dołożyć tak jak w Koronie Kielce 5 mln zł. Jeżeli mamy mieć awans i utrzymać w I lidze, to tyle pieniędzy trzeba będzie wyłożyć – zauważył radny Bielak.

Zobacz nagranie z dzisiejszej komisji

Poniżej publikujemy nagranie z przebiegu dzisiejszego posiedzenia komisji sportu:

Zbigniew Jakubas to jeden z najbogatszych Polaków. Tylko jedna ze spółek miliardera – Centrum Nowoczesnych Technologii SA, zajmująca się inwestycjami deweloperskimi zaprezentowała już sprawozdanie za 2020 rok, w którym wykazała 54,6 mln zł zysku netto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

6 minuty czytania

29.09.2023

ZANAGATE Z kim prezydent jednak nie szusował i jak mąż głównej urbanistki dowiedział się o akcji CBA

Krzysztof Żuk przekonywał przed sądem, że spotkanie inwestorem ze Słowacji…

6 minuty czytania

15.09.2023

Podatki ostro w górę. Przedsiębiorco, płacz i płać!

– To kolejny najtrudniejszy budżet w historii naszego samorządu –…

3 minuty czytania

08.09.2023

Dzika awantura na sesji, ale Przemysław Czarnek może swobodnie chodzić po Lublinie

Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, nie został uznany za…

6 minuty czytania

04.09.2023

Czarnek persona non grata w Lublinie? Dlaczego Kurier Lubelski zdejmuje artykuł

Miejska radna i kandydatka do Sejmu Maja Zaborowska (KO) proponuje,…

3 minuty czytania

30.08.2023

Chory radny Zamościa zarobi mniej. Sukces Fundacji Wolności

Miejscy radni z Zamościa, którzy ze względu na zwolnienie lekarskie…

6 minuty czytania

24.08.2023

Mają strefę wolną od LGBT i… od pieniędzy z UE. Polityczna kłótnia pozbawiła wsparcia bezrobotnych

Mamy lokalną ofiarę słynnych w całej Polsce uchwał anty-LGBT. Powiatowy…

2 minuty czytania

23.08.2023

Światła przy Bramie Krakowskiej? Jest odpowiedź miasta

Radny (i kandydat na senatora) Marcin Nowak dopomina się o…

16 minuty czytania

15.08.2023

Ewa Leonowicz: Przemocowi dyrektorzy i urzędniczy beton są silni tylko naszym strachem

– Oświata w Lublinie stworzyła jakiś przedziwny układ wzajemnych zależności, w których nikomu…