Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  11.09.2023 11:57

Inna spółka, nowa koncepcja. Biurowiec przy Peowiaków będzie wyglądał inaczej

Udostępnij

Przy Peowiaków 13a, gdzie jeszcze rok temu działał pub Billa, przez kilka miesięcy nie działo się nic. Teraz robotnicy wrócili na plac budowy. Zastój – jak wyjaśnia inwestor – był spowodowany zmianami organizacyjnymi i projektowymi.

Niewielką parcelę o powierzchni 344 metrów u zbiegu Peowiaków i Kołłątaja znany lubelski deweloper Jacek Wysokiński kupił od miasta za pół miliona złotych w 2004 roku. Przez lata nic się tu nie działo – trwały spory z sąsiadami, m.in. o to, czy otwory na okna w ścianie sąsiadującej z planowaną inwestycją zostały wykute legalnie. Protestowali też sąsiedzi. Długa sądowa batalia, która dotarła nawet do Naczelnego Sądu Administracyjnego, zakończyła się pomyślnie dla inwestora.

W zeszłym roku inwestor, czyli 18 lat od wygranego przetargu na zakup działki, Wysokiński dostał pozwolenie na budowę. Inwestorem była spółka Północna Lublin Wysokiński Stelmach. Projekt przewiduje, że powstanie w tym miejscu 5-piętrowy budynek o powierzchni około 1700 metrów z usługami i handlem na parterze i I piętrze oraz trzema kondygnacjami z lokalami mieszkalnymi. Bryła miała się wyróżniać zaokrągloną elewacją. Autorem te koncepcji to wspólnik Wysokińskiego, znany lubelski architekt Bolesław Stelmach, który projektował m.in gmach Centrum Spotkania kultur.

Prace ruszyły na początku tego roku. Najpierw zniknął ogródek popularnego, działającego tu od lat pubu Bila, który mieścił się na terenie parceli dewelopera. „Drodzy goście, z przykrością zapraszamy na ostatnie już Jam Session w Bili. Przez 30 lat gościliśmy Was, przelaliśmy tony piwa i innych trunków. Nieustannie walczyliśmy o przetrwanie, choć prąd bardzo drogi” – informował właściciel baru na początku stycznia tego roku.

Potem pojawiło się blaszane ogrodzenie, za którym wkrótce ruszyła budowa. Ale w pewnym momencie stanęła w miejscu i przez kilka tygodni na placu nic się nie działo. Wisząca na płocie tablica informacyjna podaje, że za inwestycją stoi spółka Północna Lublin. Ale jak ustaliliśmy w Urzędzie Miasta, to już informacje nieaktualne.

Nowy inwestor, nowa elewacja

Decyzją z końca lipca pozwolenie na budowę zostało przeniesione na spółkę GP Paszkowski i Wspólnicy – informuje Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza.

Zmiany organizacyjne i niewielkie zmiany w środku dotyczące aranżacji wnętrza wymagały uzyskania zamiennego pozwolenia na budowę, a dodatkowo nastąpiła zmiana inwestora – wyjaśnia inwestor Jacek Wysokiński. – Nieznaczne różnice pojawiły się też w elewacji budynku. Teraz jest bardziej przystający do okolicznych XIX-wiecznych kamienic, co spotkało się z akceptacją miejskiego konserwatora zabytków. Sprzedaż inwestycji rusza niebawem, a prace budowlane powinniśmy wznowić już od poniedziałku.

I rzeczywiście tak się stało. Dziś na placu budowy znów pojawiła się ekipa budowlana. Według wcześniejszych zapowiedzi budynek ma być gotowy za około 1,5 roku. M. in. ze względu na lokalizację w ścisłym centrum miasta i wysoką jakość wykończenia ceny za mkw. powierzchni mieszkalnej mają zaczynać się od 15 tys. zł.

Pierwotna koncepcja elewacji nowego budynku od strony ul. Zesłańców Sybiru. Fot. Urbanity.pl/materiały inwestora

Na zdjęciu głównym: Tak według najnowszej koncepcji ma wyglądać elewacja budynku usługowo-mieszkalnego przy ul. Peowiaków 13a. Fot. materiały inwestora GP Paszkowski i Wspólnicy

5 odpowiedzi na “Inna spółka, nowa koncepcja. Biurowiec przy Peowiaków będzie wyglądał inaczej”

  1. kronikidewelorozwoju pisze:

    Chłopki-dewelopki z Dziadogrodzkiej Loży to jedna wielka rodzina, którą łączą powiązania kapitałowe oraz ciepłe stosunki z Ubogacaczem Jakubowickim.
    PS. Mając na uwadze kolosalną nadpodaż powierzchni biurowych i zamieranie centrum, spodziewałbym się wkrótce kolejnego wniosku o zmianę pozwolenia – tym razem dopuszczającą usługi „akademikowe”, czytaj – garsoniery dla Ludzi z Wypchanymi Portfelami + apartamĘty pod wynajem para-hotelowy.

  2. kronikidewelorozwoju pisze:

    PS. Czyli Stelmacherek, wchodząc w spółę z luK0-cfaniakiem od niebieskich miejsc parkingowych i od mega-pato-zabudowy przy Północnej, stał się już całkiem pełnoprawnym członkiem Dewelo-Loży w Dziadogrodzie, tyle że w tym przypadku wycofał się w porę z dealu na biurwowcu, widząc jaka padaka jest na rynku lokali użytkowych w Upadłogrodzie.
    Oczywiście te związki nie przeszkodzą temu promotorowi betono-brutalizmu grać roli „bezstronnego” guru w/s zagospodarowania przestrzeni, jak to miało miejsce w/s GCz.
    Te koligacje mogą przyprawiać o mdłości.

  3. Jan Maria pisze:

    Sądowa batalia wcale się nie skończyła, trwa nadal. „Nowy” inwestor to strategia patodeweloperów.

  4. Kaldekor pisze:

    Zmiana stylu elewacji na bardziej spójny z historycznym kontekstem okolicznych XIX-wiecznych kamienic może stanowić znaczący krok w kierunku harmonizacji nowej struktury z istniejącym krajobrazem miejskim. Jest to wskazówka dla innych deweloperów, że nieruchomości nowoczesne niekoniecznie muszą być w konflikcie z dziedzictwem historycznym, a wręcz mogą je wzbogacić, jeżeli projekt jest odpowiednio przemyślany.

  5. Małgorzata pisze:

    Pierwotna koncepcja – choć też nienazbyt piękna – w jakiejś mierze jeszcze harmonizuje z architekturą przyległych budynków. Obecny projekt jest bardzo toporny i przypomina najgorsze rozwiązania z lat 90.. Miejscy „architekci” i „konserwatorzy”, WSTYDŹCIE SIĘ co podpisujecie. Nie wspomnę już o deweloperskiej szajce bo to osobny temat…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

10 minut czytania

10.01.2025

Było przedszkole i zielony zakątek. Jest deweloper i rzeź ostatnich dużych drzew na Starym Mieście

Piły na lubelskim Starym Mieście zawyły tuż przed Bożym Narodzeniem.…

6 minut czytania

31.12.2024

Bitwa pod Arkadami ma się zakończyć rozejmem spółki z miastem. Będzie gdzie zjeść i zaparkować

Jeśli chodzi o długość i zawiłość procesu inwestycyjnego związanego z…

4 minuty czytania

16.12.2024

Górki czechowskie dla chomików a nie bloków? Posłanka Zielonych: Dotrzymamy wyborczych obietnic

Był spacer po górkach czechowskich i zapowiedź interwencji w sprawie…

5 minut czytania

13.12.2024

Stacja benzynowa Circle K przy al. Kraśnickiej w rozbiórce. Na rogatce warszawskiej mogą stanąć bloki

Trzy pachołki przegradzają wjazd, a napis na kartce informuje o…

5 minut czytania

11.12.2024

Przez lata działała tu fabryka wag, potem był sklep z czekoladami, teraz będą mieszkania

Z dawnych zabudowań przy ul. Lubartowskiej 62 ostała się jedynie…

5 minut czytania

05.12.2024

Administratorowi się nie chce, deweloper się nie poczuwa. Ludzie walczą o drzewo od wiosny

„Krótka historia o tym, jak deweloper zajeździł piękne drzewo i…

5 minut czytania

20.11.2024

70-metrowa wieża przy al. Kraśnickiej. Kolejny deweloper sięga po plan B

Aż 18 kondygnacji może mieć biurowiec, który planuje na rogu…

5 minut czytania

26.10.2024

Historia jednego komentarza, czyli dlaczego prezes TBV kopał w krzesła i ile oszczędził na podatku od górek czechowskich

Na sformułowania „TeBeWał” i „debilny sposób” prezes deweloperskiej spółki Wojciech…