Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  19.02.2024

Drużyna Derewendy do rady miasta już skompletowana. Są ciekawe nazwiska, były też łzy

Udostępnij

Przy fatalnej pogodzie Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało w poniedziałek kandydatów do Rady Miasta Lublin. O mandaty powalczą m.in. były prezydent, rzecznik marszałka, dyrektorka Skansenu, obrońca górek czechowskich, a także były piłkarz, który już raz mandat stracił. Co ciekawe, na liście PiS znalazł się Jacek Bury. Zbieżność nazwisk z politykiem Polski 2050 Szymona Hołowni jest tu rzecz jasna przypadkowa.

Czy jesteście państwo gotowi na to wielkie wydarzenie? – podgrzewał nastroje szef regionalnych struktur PiS, Przemysław Czarnek na chwilę przed prezentacją kandydatów do rady miasta. I nawet rzęsiście padający deszcz brał za dobrą monetę. – Deszcz jest życiodajny i potrzebny bardzo, kiedy mamy już przedwiośnie – mówił.

Kandydat na prezydenta i łzy radnej

W okręgu wyborczym nr I (Bronowice, Stare Miasto, Śródmieście, Wieniawa, Za Cukrownią) liderem listy będzie Marcin Jakóbczyk. To obecny radny i zaufany Przemysława Czarnka. Za nim na liście znaleźli się m.in. Tomasz Gontarz, członek zarządu państwowej spółki PKP Intercity, Małgorzata Reszka-Ryczek, pełnomocnik partii w tym okręgu oraz wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy, a także Jacek Bury. To ostatnie nazwisko od razu wywołało rozbawienie wśród dziennikarzy. – Nasze listy są otwarte – wyczuł sytuację Robert Derewenda, radny, kandydat PiS na prezydenta Lublina i lider listy w okręgu nr II (Konstantynów, Rury, Sławinek, Szerokie, Węglin Północny). Z okręgu II startować będą też radni: Zdzisław Drozd i Małgorzata Suchanowska. Ta ostatnia 5 lat temu była pierwsza na liście. – Suchanowska była niezadowolona z tego powodu, płakała, a podczas uroczystości otwarcia pomnika Lecha Kaczyńskiego, próbowała nawet pożalić się do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego – mówi jeden z działaczy lokalnych struktur PiS.

Dyrektorka Skansenu i rzecznik marszałka też marzą o radzie miasta

W okręgu wyborczym nr III (Czuby Południowe, Czuby Północne, Węglin Południowy) na pierwszym miejscu znajdzie się Bartłomiej Bałaban. To członek zarządu województwa, rekomendowany przez Suwerenną Polskę. Wcześniej był jednym z trzech osób rozpatrywanych na kandydata na urząd prezydenta Lublina. Z tej listy wystartują też m.in. radni Zbigniew Ławniczak i Radosław Skrzetuski.

W okręgu wyborczym nr IV (Czechów Południowy, Czechów Północny, Sławin) lokomotywą listy będzie Andrzej Pruszkowski. To były prezydent Lublina i były dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy, z którego został dyscyplinarnie zwolniony przez marszałka Stawiarskiego. „Dwójką” w okręgu IV będzie Elżbieta Boczkowska, przewodnicząca rady dzielnicy Czechów Południowy, a „trójką” Ewelina Stefaniak, z-czyni przewodniczącego zarządu dzielnicy. Na czwarte miejsce załapał się Adam Łukasik, aktywny obrońca górek czechowskich przed deweloperską zabudową. Listę zamyka Arkadiusz Onyszko, były bramkarz m.in. Widzewa Łódź i Polonii Warszawa z epizodem w reprezentacji Polski. Onyszko przez kilka lat trenował bramkarzy Górnika Łęczna, był nawet radnym powiatu łęczyńskiego, ale w 2022 roku stracił mandat, gdyż w dniu wyborów nie mieszkał na terenie tego powiatu, a był tylko zameldowany u Krzysztofa Niewiadomskiego, starosty łęczyńskiego.

W okręgu wyborczym nr V (Kalinowszczyzna, Ponikwoda, Tatary, Felin i Hajdów-Zadębie) na pierwszym miejscu znajdzie się Justyna Budzyńska,  członkini zarządu Fabryki Cukierków „Pszczółka”. Z drugiego miejsca wystartuje Bogna Bender-Motyka, dyrektorka lubelskiego Skansenu. Z „trójki” do boju o mandat ruszy radny Eugeniusz Bielak. Ciekawa jest „siódemka” – to Remigiusz Małecki, rzecznik prasowy marszałka Jarosława Stawiarskiego, kiedyś dziennikarz, a jeszcze dawniej uczestnik reality show „Agent” w TVN.

W okręgu wyborczym nr VI (Abramowice, Dziesiąta, Głusk, Kośminek, Wrotków, Zemborzyce) na czele listy znajdzie się radny Tomasz Pitucha, a za nim  koledzy z ławy rady miasta: Piotr Popiel, który w mijającej kadencji był jednym z najaktywniejszych miejskich radnych oraz Piotr Gawryszczak, były szef klubu radnych PiS.

Na zdjęciu: Dziś po południu PiS zaprezentował kandydatów do sejmiku i Rady Miasta Lublin. Fot. Michał Dybaczewski

12 odpowiedzi na “Drużyna Derewendy do rady miasta już skompletowana. Są ciekawe nazwiska, były też łzy”

 1. Jacek pisze:

  Pitucha ten oszust startuje z jedynki?

 2. oko pisze:

  Czy naprawdę w tym 400tysięcznym mieście nie ma jakiegoś konkretnego kandydata ? Czy musimy po raz kolejny skazani być na Żuka ? o co chodzi ?

 3. witek1 pisze:

  Gang Olsena

 4. . pisze:

  @Oko, Tak, a o co chodzi? Żuk jest jak RKS Motor – był, będzie i jest by szkodzić ekosystemowi.

 5. Nie widzę pytania i odpowiedzi w kwestii statusu kandydatów zatrudnionych w instytucjach za przeproszeniem publicznych, czyli byli w tym czasie na urlopach, czy jak niegdyś komuniście w czasie pracy finansowanej przez podatników?! Jeżeli nie pytają o to media, to kto inny ma, jak pozostali pracują na to, by to utrzymać? Tu są wskazówki w tej kwestii: https://serwisy.gazetaprawna.pl/samorzad/artykuly/1107594,urzednicy-a-kampania-wyborcza-do-samorzadu.html

 6. Piotr pisze:

  ci radni są tak potrzebni jak kolejna dziura w dupie…

 7. Niejawny pisze:

  Oni chyba specjalnie wystawiają tak słabych kandydatów, żeby przypadkiem prezydent Żuk i jego marionetkowi radni nie stracili władzy w Lublinie.

 8. kronikidewelorozwoju pisze:

  @niejawny – tak w zasadzie to wszyscy kandydaci do „samorządów” są generalnie „słabi” i może tacy właśnie mają być. Siła ma na nich spływać od „liderów”, za którymi stoi kasa pozwalająca na „dotarcie” do elektoratu w postaci bilbordów i innych mediów.
  Widzisz – są ludzie niby to „mocni”, jak niektórzy aktywiści, ale jakoś w tej „demokracji” nie bardzo mogą się przebić.
  „Nie o take demokrację walczyliśmy”, jak mógłby powiedzieć Mr. LAS.

 9. . pisze:

  Zobaczcie jak łysy jako kierowca samochodu pjerdoli na facebooku na temat mpk można przeczytać tutaj całkowicie jak zwykle pomijając gierkowskie złomy i znikomą ilość kursów: https://www.facebook.com/Krzysztof.Zuk/posts/pfbid02YChgqv37todiCn67mLHZdPvsXYt5fUDKzJvCM2Twr5B1eeWwyDtnhX2pRmKuGhgol

  dla ludzi bez konta cały tekst: „Czy jakieś inne miasto w Polsce ma bardziej ekologiczny transport niż Lublin? Nie, to my jesteśmy najlepsi.
  • tabor miejskiej komunikacji to aż 40% pojazdów niskoemisyjnych i 100% pojazdów niskopodłogowych.
  • tabor miejskiej komunikacji to 283 autobusy i 99 trolejbusów
  • mamy pierwszy w Polsce autobus wodorowy
  • prąd do zasilania trolejbusów i autobusów to w 100% odnawialne źródła energii
  • System Biletu Elektronicznego Lubika – ma już ponad 100 tys. użytkowników
  Każdego dnia komunikacją miejską w Lublinie jeździ 130 tys. mieszkańców i mieszkanek. „

 10. kronikidewelorozwoju pisze:

  @. – Dewelo-Duce wyznaje starą zasadę: kłamstwo P0wtórzone 1000 x staje się prawdą.
  PS. Ciekawe skąd ten w „100% z odnawialnych źródeł energii” prąd do napędzania plebso-wozów? Z metanu generowanego przez p13rdzistołków z zet-te-emu, czy może istnieje dedykowana specjalnie dla dziadogrodzkiego mpk linia przesyłowa z norweskiej elektrowni wodnej?
  PPS. Ja nie mam konta, więc wrzutki cytatów z Lansera Jakubowickiego mają dla mnie wartość poznawczą. Oby tylko nie za często, bo mi ciśnienie P0dskakuje 😀

 11. . pisze:

  Tak, dlatego dałem wrzutkę bo wiem że facebook lubi często przekierowywać na formularz z logowaniem a posiadanie konta obowiązkiem nie powinno być. Oprócz wpisu załączył kilka zdjęć m.in. z autobusem wodorowym czy autobusu elektrycznego w środku. Ale być takim pierdolonym hipokrytą jak on to mi aż głupio to czytać ci powiem.

 12. . pisze:

  Mnie ciekawi co ma ostatni podpunkt do „ekologicznego transportu” o Lubice. Co ma Lubika do kursujących pojazdów?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

5 minuty czytania

17.04.2024

W PO szok. Prezydent Lublina popiera ultraprawicowego kandydata na wójta

W podlubelskiej gminie Garbów w drugiej turze wyborów zmierzą się…

6 minuty czytania

17.04.2024

Ostra walka o fotel burmistrza w Lubartowie. Mówi się o „trzech kandydatach”

Do drugiej tury głosowania w wyborach samorządowych przechodzi dwóch kandydatów…

7 minuty czytania

16.04.2024

Świdnik: Pierwsze takie wybory w historii. Jemu jest dobrze, ona chce zmian

On – namaszczony przez burmistrza Waldemara Jaksona, który rządził w…

8 minuty czytania

11.04.2024

Dziś wielka wycinka na ul. Zorza, jutro na Samsonowicza. Jak prezydent „zazielenia” miasto

W czasie gdy miasto chwali się nowymi pomnikami przyrody i…

6 minuty czytania

10.04.2024

Przegrał, ale wraca z tarczą. Czarnek cieszy się, że postawił na Derewendę

34,26 proc. nie wystarczyło, by zmierzyć się z Krzysztofem Żukiem…

8 minuty czytania

09.04.2024

Co wiemy po wyborach. Żuk gra na siebie, Czarnek ojcem sukcesu PiS

Kilka brutalnych słów podsumowujących wybory samorządowe. Prezydent Lublina jest realnie…

6 minuty czytania

08.04.2024

Billbordy, gazetki, kask i przepis na babkę. Nowe twarze w Radzie Miasta Lublin

PiS do Rady Miasta Lublin wprowadził byłego prezydenta, członka zarządu…

2 minuty czytania

08.04.2024

Pełny skład Sejmiku Województwa Lubelskiego. Lista nowych radnych

Znamy pełne, oficjalne wyniki głosowania do Sejmiku Województwa Lubelskiego. Podajemy…