Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  09.09.2020 14:24

Czy miejski monitoring naprawdę nas chroni? (część I)

fot. materiały prasowe UM Lublin

Udostępnij

Miasto Lublin chwali się rozbudową monitoringu. Zapytaliśmy o sens, skuteczność i ochronę prywatności mieszkańców. Na początek statystyki.

Na początku sierpnia zakończył się przetarg na rozbudowę systemu miejskiego monitoringu o 14 nowych kamer. Dziewięć z nich powstanie ze środków Budżetu Obywatelskiego. Całość wykona lubelska firma ELPIE za prawie 240 tys. zł.

Aktualnie system monitoringu składa się z 236 kamer, jednak pracownicy Centrum Monitoringu Wizyjnego, mają także dostęp do 300 kamer znajdujących się w miejskich obiektach sportowych – Arenie Lublin (118), Aqua Lublin (143) i na stadionie lekkoatletycznym przy al. Piłsudskiego (39).

Aktualnie instalowane kamery to sprzęt wysokiej jakości – zdalnie sterowane kamery obrotowe z 30-krotnym zoomem optycznym, o rozdzielczości HD 1080p i częstotliwości odświeżania obrazu do 60 kl./s. Kamery są wyposażone w przeciwodblaskową, antystatyczną, odporną na zarysowania i częściowo odpychająca wodę kopułkę przezroczystą. W chwili obecnej 155 z 236 kamer monitoringu posiada taką specyfikację. Pozostałe urządzenia to kamery niskiej rozdzielczości z lat 2004-2013. Miasto stara się je sukcesywnie wymieniać na nowe urządzenia, zgodnie z posiadanymi skromnymi środkami finansowymi przeznaczonymi na ten cel.

Monitoring inicjuje co 10 interwencję

Ze sprawozdań Straży Miejskiej wynika, że pomimo rozbudowy liczba zgłoszeń na podstawie monitoringu drastycznie spadła w 2019 roku. W 2017 roku na podstawie monitoringu podjęto 3524 interwencji, w 2018 roku – 5238 interwencji, w 2019 roku już tylko 3516. Czy sytuacja poprawiła się w 2020 roku? Tak. – W roku 2020 do dn. 03.09 osoby obsługujące monitoring miejski zgłosiły dyżurnym naszej jednostki ogółem 6306 zdarzeń – tłumaczy Rzecznik prasowy Straży Miejskiej Miasta Lublin Robert Gogola.

W 2019 roku najczęściej przekazywano zgłoszenia dotyczące wykroczeń drogowych – to prawie 1/4 zgłoszeń z centrum monitoringu. Kolejne zgłoszenia dot. osób leżących (śpiących), zaśmiecania czy spożywania alkoholu. Spośród zgłoszeń, które wpływają na osobiste poczucie bezpieczeństwa znalazło się tylko kilka – czternaście razy wyłudzanie pieniędzy, dwanaście razy niszczenie mienia i jedna bójka. Centrum monitoringu w 2019 roku odpowiadało za co 10 zgłoszenie do Straży Miejskiej.

wykroczenia drogowe863
wykroczenia porządkowe, w tym:2 653
inne1 005
osoby leżące656
zaśmiecanie493
spożywanie alkoholu366
osoby żebrzące80
handel20
wyłudzanie pieniędzy14
niszczenie mienia12
reklamy4
graffiti2
bójki1
Liczba zgłoszeń przekazanych do Straży Miejskiej na podstawie monitoringu wizyjnego w 2019 roku

Jakie interwencje zgłaszano na podstawie monitoringu w 2020 roku? Ponownie prym wiodą wykroczenia i zgłoszenia porządkowe – 3338, kolejne są wykroczenia drogowe – 2167. Pojawiły się także zgłoszenia ws. osób bezdomnych – 278, zwierząt na terenie miasta – 155 czy spraw technicznych, np. uszkodzenia infrastruktury, zimowe utrzymanie, siły natury – 368.

Tutaj nie parkuj niezgodnie z przepisami

Gdzie najczęściej popełniano wykroczenia drogowe uchwycone przez monitoring w 2019 roku? W ścisłym Centrum: ponad 100 interwencji na ul. Staszica, po 70 na placu Wolności i Peowiaków, po ok. 60 na Świętoduskiej, Ruskiej, Kapucyńskiej, Rybnej, Bernardyńskiej, Zielonej i Spokojnej. Łącznie na tych 10 ulicach podjęto 666 interwencji, czyli prawie 80% wykroczeń drogowych zarejestrowanych przez monitoring!


Jak skorzystać z monitoringu?

Jesteś świadkiem niebezpiecznej sytuacji? Nagranie z monitoringu byłoby pomocne? W pierwszej kolejności sprawdź, czy w danym miejscu jest kamera monitoringu. Informację o lokalizacji kamer można zaś sprawdzić na stronie www.geoportal.lublin.eu. Nagrania z kamer przechowywane są przez 30 dni na serwerach w Miejskim Centrum Przetwarzania Danych. Pamiętaj, jednak, że nagrania udostępniane są służbom i organom uprawionym do przetwarzania danych osobowych odpowiedzialnym za prowadzenie spraw dotyczących przestępstw i wykroczeń. Pamiętaj, że jeśli sam zgłosisz wykroczenie/przestępstwo policja wie czy był tam miejski monitoring.


W części II rzecznik prasowy Straży Miejskiej Miasta Lublin Robert Gogola opowie o sytuacjach, w których monitoring okazał się skuteczny.

W części III opisujemy, gdzie monitoring mógłby zadziałać, a nie działa.

W części IV pytamy eksperta Wojciecha Kilickiego z Fundacji Panoptykon o skuteczność monitoringu i kwestie RODO.

Jedna odpowiedź do “Czy miejski monitoring naprawdę nas chroni? (część I)”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły