Wesprzyj Kontakt

5 minuty czytania  •  10.09.2020

Czy miejski monitoring naprawdę nas chroni? (część II)

Udostępnij

Rzecznik prasowy Straży Miejskiej Miasta Lublin Robert Gogola opowie o ośmiu sytuacjach, w których lubelski monitoring okazał się skuteczny.

Alpiniści z miejskiej choinki

W dniu 10 grudnia 2017 około godziny 5.40 pracownik monitoringu miejskiego zauważył, że dwie osoby wspinają się na choinkę ustawioną na Placu Litewskim. Na miejsce natychmiast został skierowany patrol Straży Miejskiej. Funkcjonariusze zatrzymali wandali, dwaj mężczyźni w wieku 26 i 24 lata zostali ukarani mandatami po 300 zł.
Choinka nie została uszkodzona.

Alpinista z „I Love Lublin”

W nocy 13 sierpnia 2019 r. około godz. 2.55 funkcjonariusz Straży Miejskiej pełniący służbę w monitoringu miejskim zauważył mężczyznę wspinającego się na napis „I love Lublin” na Placu Litewskim. Na miejsce został skierowany patrol Straży Miejskiej. Mężczyzna został ukarany mandatem. Nie stwierdzono uszkodzeń napisu.

Ułańska fantazja

W dniu 18 kwietnia 2013 r. około godz. 2.20 funkcjonariusz Straży Miejskiej obsługujący miejski monitoring zauważył młodego mężczyznę wdrapującego się na pomnik Józefa Piłsudskiego. Powiadomił patrol pełniący służbę nocną. Po przybyciu na miejsce, strażnicy zastali mężczyznę, który zdążył wejść na pomnik i usiąść na koniu, przed figurą Marszałka. Na widok patrolu, mężczyzna próbował zejść z pomnika, lecz pośliznął się i spadł. Funkcjonariusze wezwali pogotowie. Mężczyzna prosił, by nie wyciągać wobec niego konsekwencji, ponieważ ma wyrok w zawieszeniu i kuratora. Na miejsce wezwano patrol Policji, celem sprawdzenia mężczyzny w bazie poszukiwanych. Na szczęście nie był poszukiwany. Ze względu na obrażenia odniesione podczas upadku, mężczyzna został zabrany przez pogotowie do szpitala przy ul. Jaczewskiego.
Za ułańską fantazję został ukarany mandatem w wysokości 100 zł za zakłócanie spokoju.

Drwal z Saskiego

W nocy z 25 na 26 kwietnia 2015 r. około godz. 3.00 dyżurna Straży Miejskiej pełniąca służbę w monitoringu miejskim zauważyła, że przy oczku wodnym w Ogrodzie Saskim dwie ławki są połamane. Przeglądając zapis z kamery, dyżurna ujawniła sprawcę połamania ławek i przekazała jego rysopis patrolowi. Dzięki kamerom stwierdzono, że mężczyzna, który połamał ławki, aktualnie znajduje się na deptaku. Na miejsce wysłany został patrol; na jego widok sprawca zaczął uciekać. Został ujęty przy ul. Zielonej i przewieziony na Komisariat IV celem dalszych czynności.

Bijatyka na Lubartowskiej

W dniu 9 lipca 2016 r. dyżurny monitoringu zauważył na ul. Lubartowskiej grupę mężczyzn którzy bili człowieka. Wysłany na miejsce patrol ujął dwóch sprawców pobicia. Zabezpieczyli również porzucony przez jednego ze sprawców telefon komórkowy, który został skradziony pokrzywdzonemu. Ujęte osoby zostały przekazane patrolowi policji, a pokrzywdzony został zabrany przez pogotowie do szpitala.

Przystankobokser

W nocy 5.07.2020 około godz. 2.45 pracownik Centrum Zarządzania Kryzysowego z monitoringu miejskiego zauważył mężczyznę, który rozbił umieszczoną na przystanku przy ul. Okopowej witrynę z rozkładem jazdy. Pracownik zawiadomił patrol Straży Miejskiej, opisując ubiór i charakterystyczne cechy wyglądu mężczyzny. Po krótkim pościgu mężczyzna został ujęty przez strażników miejskich przy ul. Karłowicza. Sprawca zniszczenia witryny został przekazany policjantom z Komisariatu I. Mężczyzna był pod widocznym wpływem alkoholu.

Pościg za oprawcą biletomatu

W dniu 31 sierpnia 2016 r. około godz. 8.40 funkcjonariuszka Straży Miejskiej pełniąca służbę w monitoringu miejskim zauważyła mężczyznę, który kopał w biletomat umieszczony na przystanku MPK przy ul. 3-go maja. Mężczyzna po chwili wsiadł w autobus linii 57. Funkcjonariuszka przekazała informacje dyżurnej, która skontaktowała się niezwłocznie z dyspozytorem ruchu MPK i poprosiła o podanie numeru telefonu do kierowcy tego autobusu, celem ustalenia, czy mężczyzna nadal znajduje się w pojeździe oraz jaki będzie następny przystanek. Kierowca potwierdził przebywanie w pojeździe mężczyzny, którego wygląd opisała mu dyżurna. Ustalono, że patrol Straży Miejskiej będzie oczekiwał na kolejnym przystanku oraz poproszono kierowcę o zablokowanie drzwi poza przednimi, przez które wejdą strażnicy. Następnie, ponieważ kierowca musiał już ruszać z przystanku, przekazał słuchawkę znajdującemu się w pojeździe kontrolerowi biletów, z którym dyżurna była w kontakcie aż do momentu ujęcia sprawcy przez patrol Straży Miejskiej, co nastąpiło ok. godziny 9.05 na przystanku przy ul. Zana. Mężczyznę wylegitymowano, a następnie przewieziono na ul. 3-go maja celem stwierdzenia uszkodzeń biletomatu. Urządzenie miało rysy w dolnej części oraz pękniętą szybkę w części środkowej. Sprawcę uszkodzeń przewieziono na Komisariat I celem wykonania dalszych czynności, natomiast informację o uszkodzeniach automatu przekazano obsłudze technicznej biletomatów.

Grafficiarze z Zamojskiej

W dniu 22 lutego 2019 r. około godz. 1:34 funkcjonariusze Straży Miejskiej z patrolu nocnego otrzymali od pracownika Centrum Zarządzania Kryzysowego pełniącego służbę w monitoringu miejskim zgłoszenie dotyczące malowania graffiti na ścianie budynku przy ul. Zamojskiej. Patrol niezwłocznie udał się na miejsce; przy ul. Zamojskiej napotkał grupkę trzech mężczyzn odpowiadających opisowi, którzy na widok radiowozu rozbiegli się się; jeden uciekł w kierunku al. Unii Lubelskiej, a dwóch w stronę ul. Zamojskiej. Po krótkim pościgu ujęto jednego z mężczyzn. W momencie ujęcia miał on ze sobą farbę w aerozolu, a ponadto przyznał się i wskazał miejsce malowania graffiti. Na miejsce wezwano patrol Policji, któremu przekazano zatrzymanego mężczyznę.

Zgubione – znalezione – przywłaszczone

W dniu 14 kwietnia 2019 r. około godz. 13.35 patrol Straży Miejskiej znajdujący się w centrum miasta otrzymał informację od funkcjonariusza Straży Miejskiej pełniącego służbę w monitoringu miejskim, że w okolicach Poczty Głównej dwóch mężczyzn i kobieta zabrali leżący na ławce, zgubiony przez kogoś portfel. Portfel ten został przez nich przeszukany i wyrzucony do kosza, a osoby te wsiadły do autobusu linii 31 jadącego w stronę Al. Tysiąclecia.
Osoby wskazane przez operatora monitoringu zostały ujęte na przystanku przy Dworcu Głównym PKS, a następnie, po wylegitymowaniu i kontroli, przekazane wezwanemu patrolowi Policji, który przewiózł je na Komisariat I przy ul. Okopowej. Na miejscu okazało się, że właściciel portfela zdążył już zgłosić jego zagubienie. Portfel został odnaleziony przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej w miejscu wskazanym przez dyżurnego monitoringu i również dostarczony na komisariat.


W części I garść statystyk z lubelskiego monitoringu.

W części III opisujemy, gdzie monitoring mógłby zadziałać, a nie działa.

W części IV pytamy eksperta Wojciecha Klickiego z Fundacji Panoptykon o skuteczność monitoringu i kwestie RODO.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły