Wesprzyj Kontakt

2 minuty czytania  •  16.10.2023

13 proc. Trzeciej Drogi. „Szczęśliwa trzynastka dla Polski”

Udostępnij

– Wynik jest świetny, doskonały – komentuje na gorąco Krzysztof Hetman, wiceszef PSL. Numer 2 na liście Trzeciej Drogi w okręgu lubelskim nie wie, czy jeszcze jest europosłem, czy już posłem na Sejm.

Wynik daje szansę przede wszystkim na zmianę w Polsce po tych ośmiu latach manipulacji, tępej propagandy i kłamstwek, które uprawiała partia rządząca. Dodam, partia rządząca do dzisiaj! – podkreśla Hetman.

Szczęśliwa trzynastka dla Polski! – wykrzykuje Jakub Stefaniak, ostatni na lubelskiej liście Trzeciej Drogi. – Ja się bardzo cieszę, dlatego, że to jest olbrzymi kredyt zaufania i trochę też utarcie nosa PiS-owi, bo oni z tą swoją butą… Pamiętam chociażby w Lublinie pana Czarnka, który taki napompowany krzyczał, że co to oni nie zrobią. Widziałem Błaszczaka i innych – już nie tłuste koty, tylko smutne. Zniszczyli wiele instytucji w Polsce, porozdawali swoim kolegom gigantyczne pieniądze. Teraz czas na rozliczenia.

Jakie rozliczenia planuje Trzecia Droga? Lider Polski2050, Szymon Hołownia podczas wieczoru wyborczego mówił m.in. o powrocie do ładu podatkowego sprzed Nowego Ładu. Jakub Stefaniak zaznacza, że trzeba zająć się mediami publicznymi, zwłaszcza telewizją, w tym lokalnym TVP3 Lublin.

To prezydent Andrzej Duda zadecyduje, komu poleci stworzenie rządu. I choć wedle obu exit polli to Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga oraz Lewica mają największe szanse powodzenia, najprawdopodobniej, tę misję dostanie Mateusz Morawiecki. Premier mówił o tym także w TVP: – Najprawdopodobniej prezydent misję tworzenia rządu powierzy partii, która zwyciężyła wybory, bo taka jest tradycja w Polsce.

Obóz rządzący musi mieć za sobą do 12 grudnia 231 posłów. Jeśli PiS nie uda się zdobyć większości, inicjatywę w tzw. drugim kroku przejmuje Sejm desygnując premiera. Musiałby wybrać nowy rząd do wtorku, 26 grudnia.

– Poczekamy cierpliwie, Konstytucja jest bardzo precyzyjna, natomiast wyraźnie widać po tych wynikach, , że PiS rządu nie stworzy. Stworzy go demokratyczna opozycja – komentuje Hetman.

Jaki byłby pierwszy krok rządu z Trzecią Drogą w składzie? – Nie dzielmy skóry na niedźwiedziu – przestrzega wiceprezes PSL. – Mamy dokładnie rozpisany scenariusz. Poczekajmy, na te deklaracje jeszcze przyjdzie czas. Myślę, że w bardzo niedługim czasie – dodaje.

Jaką pozycję w przyszłym rządzie daje Trzeciej Drodze potencjalne, 13-procentowe poparcie? Na ten temat Hetman nie chce rozmawiać: – Ważniejsze jest to, że demokratyczna opozycja taki rząd będzie mogła stworzyła stworzyć. A to jest naprawdę najlepsza informacja, jaką Polacy mogli usłyszeć.

Podczas wieczoru wyborczego Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie europoseł Zdzisław Krasnodębski zapowiedział, że jego formacja zasiądzie do koalicyjnych rozmów z PSL-em. Ludowcy znacząco dementują. – Żadnej koalicji z PiS-em. Ich trzeba sądzić, a nie z nimi rządzić – dodaje Stefaniak.

Są juz dane z 20,65 proc. komisji wyborczych w Lubelskiem. Wynika z nich, że Trzecia Droga dostała 13,61 proc. (11 646 głosów). Najlepszy wynik do tej pory zanotowali: Joanna Mucha – 2,88 proc. (2575 głosów) a Krzysztof Hetman – 3,31 proc. (2 959).

Jedna odpowiedź do “13 proc. Trzeciej Drogi. „Szczęśliwa trzynastka dla Polski””

  1. kronikidewelorozwoju pisze:

    Nietrudno się domyśleć, jakie „wartości” reprezentują ludzie, którzy na miejsce swojego sabatu wybrali hotel tebewałowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

2 minuty czytania

05.04.2024

Dyrektor od lubelskich dróg stracił stanowisko. Ale został z niezłą pensją

Mirosław Czech nie jest już dyrektorem lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji…

7 minuty czytania

18.03.2024

Marszałek nie pożałował. Blisko 12 milionów na nagrody. Kto dostał najwięcej?

Po kilkadziesiąt tysięcy złotych wpłynęło na konta dyrektorek – specjalistek…

2 minuty czytania

06.03.2024

„Ślubuję”. Monika Pawłowska została posłem. Czy zostanie w PiS?

Serial pt. „Czy Monika Pawłowska przyjmie mandat” dobiega końca. Po…

3 minuty czytania

21.02.2024

Koniec sagi rodu kraśnickiego w bogatym funduszu. Pracę straci protegowana marszałka

Jest już czterech nowych członków rady nadzorczej. Wszyscy związani z…

2 minuty czytania

20.02.2024

Monika Pawłowska bierze mandat. Czy siądzie obok posła Czarnka?

Koniec spekulacji. Monika Pawłowska właśnie ogłosiła, że przyjmuje mandat po…

4 minuty czytania

19.02.2024

Weźmie, nie weźmie? Serial z Moniką Pawłowską dobiega końca

Do piątku była posłanka Lewicy, później Porozumienia Gowina, a ostatnio…

3 minuty czytania

14.02.2024

Radio Lublin SA jednak w likwidacji. Sąd odwoławczy uwzględnia skargę ministra

Proces wpisywania do rejestru otwarcia likwidacji wszystkich 17 spółek –…

5 minuty czytania

08.02.2024

Kto weźmie mandat po Mariuszu Kamińskim? PKW wskazuje trzy osoby – dwie już w Sejmie były

Jako pierwsza w kolejności jest Monika Pawłowska, była posłanka znana…