Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  05.01.2024

Zmiany w lubelskim Ratuszu. Będą komórki od młodzieży, kreatywności i ESK

Udostępnij

W Urzędzie Miasta Lublin zmiany organizacyjne. W Wydziale Kultury powołano komórkę ds. Europejskiej Stolicy Kultury i dwa nowe referaty. Powstaje też Biuro Polityk Młodzieżowych, a Biuro Obsługi Inwestorów wraca do swojego macierzystego wydziału.

Od 1 stycznia rzeczniczka prasowa lubelskiego ratusza Katarzyna Duma będzie pełnić jeszcze jedną funkcję – pełnomocnika prezydenta miasta Lublin ds. Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Duma od lipca należy do zespołu, który przygotowuje finałową aplikację w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 (ESK2029). Rzeczniczką prezydenta jest od 2019 roku. Wcześniej była pracownikiem biura prasowego, gdzie odpowiadała za komunikację związaną m.in. z obchodami 700-lecia Miasta Lublin.

Powstają komórki od ESK i od kreatywności

Zmiany zaszły też w Wydziale Kultury. W strukturze jednostki pojawiły się stanowiska dla urzędników odpowiedzialnych za ESK2029, przemysły kreatywne i współpracę międzynarodową. Mają oni odpowiadać zarówno za konkursową aplikację (od tego dokumentu zależy czy Lublin dostanie tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029); promocję i komunikację; nawiązywanie i rozwijanie współpracy (słabą współpracę z zagranicą wytknął Lublinowi panel ekspertów oceniających wstępną aplikację) czy opracowanie kalendarza imprez ESK2029.

W Wydziale Kultury powstaną także dwa nowe referaty: ds. wspierania rozwoju przedsiębiorczości, przemysłów kreatywnych i współpracy z biznesem oraz ds. międzynarodowych projektów kulturalnych i programów miejskich. Choć Regulamin urzędu dotychczas nie wspominał o przemysłach kreatywnych to za tę działkę odpowiadał Wydział Strategii i Przedsiębiorczości. Teraz za przemysł kreatywny będą odpowiadać dwa: w sferze kultury – Wydział Kultury, zaś w sferze IT – Wydział Strategii i Obsługi Inwestora.

Dziś w bazie przemysłów kreatywnych prowadzonej przez urząd znajduje się 25 firm. Jedną z obietnic wyborczych prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka było powstanie dzielnicy kreatywnej na ul. Podzamcze w ramach rewitalizacji Podzamcza. Swoje siedziby miało tam znaleźć kilkadziesiąt nowych firm. Z tych planów póki co nic nie wyszło.

Wydziałem Kultury do końca stycznia kieruje Michał Karapuda, który 1 lutego ma zostać dyrektorem Teatru Starego. Karpudę w Wydziale Kultury zastąpi Magdalena Zaręba-Opalińska, któras obecnie jest kierownikiem Referatu ds. Promocji Kultury i Komunikacji Zewnętrznej.

Kto zajmie nowe stanowiska? – W pierwszej kolejności planujemy rekrutację wewnętrzną wśród pracowników urzędu – informuje Justyna Góźdź z lubelskiego ratusza.

Młodzież będzie miała własne biuro

Choć formalnie Lublin nie jest już Europejską Stolicą Młodzieży, to urząd właśnie utworzył Biuro Polityki Młodzieżowej (BMP).

Biuro jest kontynuacją prac zespołu ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży. Jego dyrektorem z dniem 15 stycznia zostanie Agnieszka Parol-Górna, dotychczasowa koordynatorka Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023 – informuje Justyna Góźdź.

Najważniejszym zadaniami nowego biura będzie realizacja dokumentu polityki młodzieżowej oraz rozwój oferty dla młodzieży. BPM ma opowiadać za prowadzenie portalu: mlody.lublin.eu oraz social media Lublin is Youth. A także za współpracę z kolejnymi Europejskimi Stolicami Młodzieży.

W budżecie na 2024 rok zostało zarezerwowane blisko 4,5 mln zł na kontynuację kluczowych projektów Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023 oraz działań na rzecz młodych i wsparcie współpracy na linii młodzież-miasto – informowała w listopadzie Katarzyna Duma, rzeczniczka lubelskiego ratusza.

Powrót do sprawdzonych rozwiązań

Na tym nie koniec zmian. Od nowego roku ze struktur urzędu znika Biuro Obsługi Inwestorów. Jego obowiązki przejmie Wydział Strategii i Obsługi Inwestorów, do niedawna Wydział Strategii i Przedsiębiorczości. Jest to powrót do dawnej nazwy i dawnego modelu działania – przed 2019 rokiem za obsługę inwestorów odpowiadał właśnie Wydział Strategii i Obsługi Inwestorów.

Powód jest prozaiczny – brak kadr. Wynika to z niskich zarobków w Urzędzie Miasta Lublin. – Jeszcze w 2019 roku płace w urzędzie były konkurencyjne do stawek w sektorze prywatnym. Przez ten czas płace w urzędach praktycznie stanęły w miejscu, a w prywatnym biznesie poszybowały – tłumaczy Mariusz Sagan, dyrektor Wydział Strategii i Obsługi Inwestorów. 

Dodaje, że nie może konkurować poziomem wynagrodzenia, więc stawia na atmosferę w pracy i możliwość realizacji ciekawych projektów. Na brak chętnych do pracy nie narzeka, choć przyznaje, że w ostatnich latach niektórzy pracownicy zostali podkupieni przez biznes.

– Firmy poznały się na naszych pracownikach i doceniły ich znajomość otoczenia ekosystemu biznesowego w Lublinie – komentuje całą sytuacją Sagan. Na czele wydziału stoi od 2011 roku.

Na zdjęciu: ….. Fot. Benkrut / canva.com

2 odpowiedzi na “Zmiany w lubelskim Ratuszu. Będą komórki od młodzieży, kreatywności i ESK”

  1. kronikidewelorozwoju pisze:

    Wydział d/s inwestorów jest, ale inwestorów ani widu ani słychu, poza tymi zainteresowanymi rozwijaniem projektu Lubelska Dolina Śmieciowa, garścią geszeftów typu call center specjalizujących się w zawieszaniu ludzi na słuchawkach za minimalną krajową, oraz oczywiście ynwestorami kurnikowymi.

  2. Rozsądny pisze:

    w sferze IT – Wydział Strategii i Obsługi Inwestora??? A co ma piernika do wiatraka?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

6 minuty czytania

26.02.2024

Zamiast akademika na 1200 osób, bloki dla 771 mieszkańców. Kolejny „lex deweloper” na Czechowie

Za pierwszym razem projekt został zdjęty z posiedzenia Rady Miasta.…

3 minuty czytania

22.02.2024

Logo Lublina bez zgody miasta w materiałach wyborczych. Podwładny prezydenta poucza jego sztab wyborczy

Kandydat na prezydenta Lublina Krzysztof Żuk w sposób nieuprawiony wykorzystał…

6 minuty czytania

26.01.2024

Gorąco na sesji rady miasta. Prezydent Żuk odbiera głos dyrektorowi Wydziału Planowania

Do niecodziennej sytuacji doszło na wczorajszym posiedzeniu Rady Miasta Lublin…

5 minuty czytania

11.01.2024

Co dalej z górkami czechowskimi? Zapadł wyrok i zapadła cisza. A TBV ma inne priorytety

– Określenie szczegółowego harmonogramu prac nad zmianą planu dla terenu…

5 minuty czytania

10.01.2024

To od nich może zależeć, jak w przyszłości będzie wyglądać Lublin

Cztery nowe osoby będą doradzać prezydentowi Lublina w kwestiach planowania…

4 minuty czytania

29.12.2023

Porażki Palikota i sukcesy arcybiskupa. Mobbing w szkołach i nierówna walka o głosy wyborców. Najważniejsze nasze teksty w 2023

Po raz pierwszy ktoś opisał biznesowe posunięcia lubelskiej kurii. Sprawdziliśmy,…

3 minuty czytania

26.10.2023

MPK Lublin chce przejąć całą Strefę Płatnego Parkowania

MPK ma chrapkę na przejęcie zarządzania całą Strefą Płatnego Parkowania…

4 minuty czytania

18.10.2023

Wyrok na górki czechowskie: Sąd oddala skargi wojewody i prokuratora krajowego. TBV krok bliżej budowy osiedla

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił dziś skargę kasacyjną wojewody lubelskiego. Co…