Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  18.01.2024

„Złote dziecko PiS” kontra radni z ambicjami. Kto powalczy o Chełm?

Udostępnij

Na fotelu prezydenta Chełma Prawo i Sprawiedliwość najchętniej widziałoby urzędującego prezydenta Jakuba Banaszka. Swojego kandydata wystawi też Koalicja Obywatelska, a Polska 2050 stara się przekonać do startu w wyborach samorządowych jednego ze swoich radnych.

– W Chełmie rekomendowaliśmy Kubę Banaszka – mówi Dariusz Stefaniuk, poseł PiS i przewodniczący tej partii w okręgu chełmsko-zamojskim. Podkreśla przy tym, że to tylko rekomendacja regionu – ostateczna decyzja ma zapaść na Nowogrodzkiej.

W 2018 Jakub Banaszek nieoczekiwanie wygrał wybory minimalnie pokonując Agatę Fisz, która fotel prezydenta zajmowała przez 12 lat. W II turze zdobył 13 048 głosów (50,9 proc.) – o 457 więcej niż Fisz. Został wówczas najmłodszym prezydentem miasta w Polsce (w momencie wyboru miał 27 lat).

Zwany „też „złotym dzieckiem PiS”, do prezydenckiej pensji dorabia w rządowych agencjach. Jest członkiem rady taryfikacji Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz członkiem rady nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. W swoim oświadczeniu majątkowym za 2022 rok łączy dochód z tych trzech źródeł (prezydent, AOTMiT, WFOŚiGW). Zarobił tam łącznie 376 945 zł, co daje ponad 31 tys. zł miesięcznie.

Od zeszłego roku Banaszek jest też wiceprezesem (jednym z pięciu) stowarzyszenia OdNowa i prezesem Stowarzyszenia Prezydentów Miast Polskich – Praca, Rozwój, Odpowiedzialność.

>>>Co przed wyborami obiecał Jakub Banaszek – Prezydent Chełma

Od początku jego kadencji do Chełma płynie szeroki strumień rządowych pieniędzy, za co prezydent potrafi się odwdzięczyć. Na stanowisku swojego zastępcy zatrudnił Janusza Cieszyńskiego, byłego wiceministra zdrowia, który w pandemii kupował respiratory od handlarza bronią z Lublina. Jedną z ostatnich decycji rządu PiS była ta o budowie w mieście rządzonym przez Banaszka Muzeum Rzezi Wołyńskiej. Z tego powodu z carskich koszar musi się wyprowadzić szkoła podstawowa.

Karierę polityczną robi też matka prezydenta. Lekarka Anna Dąbrowska-Banaszek w 2019 dostała się do Sejmu z ostatniego miejsca na liście PiS. Jesienią zeszłego roku udało jej się wywalczyć reelekcję.

Banaszek swojego startu w walce o reelekcję oficjalnie nie potwierdził. – Decyzję dotyczącą startu lub braku startu podjąłem. Jednak w pierwszej kolejności poinformuje o tym mieszkańców Chełma oraz swoich współpracowników w połowie lutego – powiedział kilka dni temu Gazecie Wyborczej.

Swoim ostatnim wpisem na Facebooku zdaje sie też potwierdzać pojawiające się w mieście głosy, że w wyborach samorządowych jednak nie wystartuje, a w wyścigu o prezydencki fotel poprze kandydaturę Kamila Błaszczuka, wiceprzewodniczącego Rady Miasta Chełma, lidera Stowarzyszenia Chełmianie.

„Na jego profilu dużo będzie się działo – już teraz zapraszam. Szczególnie dobrych wiadomości dla naszego miasta” – napisał prezydent Banaszek odsyłając na Facebookowy profil Błaszczuka.

Troje kandydatów na kandydata

Swojego kandydata na prezydenta miasta na pewno wystawi Koalicja Obywatelska.

– Jesteśmy po cyklu spotkań z przewodniczącymi powiatów. Będziemy chcieli wystawić listy do wszystkich powiatów, ale nie we wszystkich pod szyldem Koalicji Samorządowej (pod takim szyldem KO chce iść do kwietniowych wyborów – red.) mówi nam Piotr Sawicki, sekretarz regionu Koalicji Obywatelskiej. Przyznaje też, że w w sprawie kandydata na prezydenta Chełma nie ma jeszcze decyzji.

Według naszych ustaleń, kandydatem KO może zostać Łukasz Krzywicki, przewodniczący rady osiedla Śródmieście.

– Mamy przynajmniej trzy kandydatury. Łukasz Krzywicki ma duże szanse, ale mamy jeszcze dwoje innych kandydatów: kobietę i mężczyznę, którzy wyrazili gotowość startu. Prowadzimy rozmowy, aby była to kandydatura popierana nie tylko przez siły polityczne, ale i organizacje pozarządowe oraz grupy społeczne – tłumaczy Krzysztof Grabczuk, poseł Koalicji Obywatelskiej z Chełma. I zapowiada, że nazwisko zdradzi „wkrótce”.

Polska 2050 szuka wśród radnych

– Miasta rządzą się swoimi prawami. Niekoniecznie w każdym mieście będzie wspólny komitet Polski 2050 i PSL – mówi Jawnemu Lublinowi Jacek Bury, szef regionu lubelskiego Polski 2050, pytany o to czy partia Hołowni wystawi swojego kandydata w wyścigu po urząd prezydenta Chełma. Próbuję przekonać do startu jednego z członków klubu radnych Polski 2050 w Chełmie – przyznaje.

O kogo chodzi? Klub radnych Polski 2050 w chełmskiej Radzie Miasta obecnie liczy trzy osoby. To Stanisław Mościcki, Maciej Baranowski i Tomasz Otkała.

Wybory samorządowe 2024 odbędą się 7 kwietnia. Druga tura głosowania będzie miała miejsce dwa tygodnie później, 21 kwietnia.

5 odpowiedzi na “„Złote dziecko PiS” kontra radni z ambicjami. Kto powalczy o Chełm?”

 1. Kolega pisze:

  Banaszek nie będzie kandydował. Łukasz bierze miasto

 2. Łukasz B. pisze:

  Obserwuję social media z Chełma, bo to moje rodzinne miasto i podchodzę do niego z sentymentem. Mam wrażenie, że Banaszek boi się, że bez środków z Nowogrodzkiej nie da rady. Jeżeli nie zdecyduje się na ponowne kandydowanie, to mam pytanie … jak można zakończyć projekt swego życia „w połowie”, czy to szczyt jego ambicji? Rozpoczął projekty, które sfinalizują jego następcy. Przykre, bo to bardzo merytoryczny i inteligentny facet.

 3. Karol Roma pisze:

  Chodzą słuchy, że obecny prezydent Chełma wyznaczył swojego namiestnika, który jeszcze niedawno podniósł wobec niego wotum nieufności. Trochę to zabawne, jak przez tyle lat budowania zaufania wśród mieszkańców potrafi wszystko zaprzepaścić. Jego namiestnik nie ma w ogóle szans, więc na wiosnę Koalicja będzie świętować przejęcie bastionu PISu na wschodzie…

 4. Boczek pisze:

  Łukasz dasz rade! Jeśli Banaszek nie startuje to wygrywasz

 5. Józef z Bazin pod Chełmem pisze:

  Karanie się wielbicieli PO że biorą miasto to jak pusto brzmiące dzbany,nie sztuką jest wygrać,ważnym jest zarzadzac,czy PO będzie dążyło do redi dluguy miasta,czy będzie trzymać dyscyplinę finansową czy pójdzie na łatwiznę i będzie miasto zadłużać,kolejny punkt iwestycje-kolesiowskie czy faktyczne mające wszystkim służyć Znajdzie PO 1 mld 100 tys. zł na rozwój,czy zawłaszczyć sobie sukcesy innych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

5 minuty czytania

12.05.2024

„PiS było jak pendolino, a my jak wąskotorówka”. Państwowymi spółkami nadal rządzą ludzie PiS

Odbite publiczne radio, telewizja, duże kluczowe przedsiębiorstwa, ale działacze lub…

6 minuty czytania

11.05.2024

Człowiek Sasina wystawiony do wiatru przez PiS. Partia Kaczyńskiego przegrywa tam gdzie wygrała

Wygrana w wyborach samorządowych nie dała w niektórych samorządach PiS…

4 minuty czytania

08.05.2024

Egzotyczna koalicja w powiecie radzyńskim. Starosta z PiS, zastępcy z opozycji

Wybory samorządowe wywaliły do góry nogami dotychczasowy porządek w radzyńskim…

4 minuty czytania

07.05.2024

Stawiarski ponownie marszałkiem. Ale już bez władzy absolutnej

Na pierwszym posiedzeniu sejmiku zapadły pierwsze strategiczne decyzje: wybrano marszałka…

3 minuty czytania

29.04.2024

Stawiarski nadal marszałkiem. Ale w zarządzie województwa „ludzie Czarnka”

Jarosław Stawiarski zachowa stanowisko marszałka województwa. Tak zdecydowała centrala PiS…

5 minuty czytania

26.04.2024

Jakub Jakubowski, nowy burmistrz Radzynia Podlaskiego: Ludzie chcą, by traktować ich poważnie

Wiatr zmian, błędy wieloletniego burmistrza czy może pomysł na miasto?…

4 minuty czytania

23.04.2024

Flaszka wódki za głos czy za gracowanie truskawek? Sołtyska kupowała poparcie w wyborach?

0,7 litra wódki miała oferować sołtyska ze wsi Dąbrowa (gm.…

3 minuty czytania

22.04.2024

Rafał Zwolak, prezydent-elekt Zamościa: Dobry włodarz wygrywa nazwiskiem a nie bilbordami

To był najbardziej prestiżowy pojedynek w niedzielnej wyborcze dogrywce w…