Wesprzyj Kontakt

4 minuty czytania  •  14.12.2023

Za 100 mln zł zmieni się nie tylko budynek. Teatr Osterwy się rozrośnie i zazieleni

Udostępnij

Przebudowana scena główna i widownia, odrestaurowana sala filharmonii, dobudowane dwa skrzydła – od ul. Peowiaków i Kapucyńskiej. Będą nawet drzewa i zielony ogród na dachu. Po 137 latach od otwarcia Teatr Osterwy w Lublinie przejdzie gruntowny remont.

Dziś poznaliśmy zwycięski projekt w konkursie na generalny remont i rozbudowę jednego z najstarszych teatrów w Polsce. Jak wylicza Jarosław Stawiarski (PiS), marszałek województwa, dzięki potężnemu dofinansowaniu z Unii Europejskiej (70 mln zł) i sporemu wkładowi z budżetu województwa (30 mln zł), Teatr Osterwy za kilka lat zaskoczy widzów zupełnie inną aranżacją wnętrza, głównej sceny, a także odnowioną, zapomnianą nieco piękną salą filharmonii. Kiedyś odbywały się tu nie tylko koncerty, ale także – jak przypomina szef teatru Redbad Klynstra-Komarnicki – najlepsze w mieście bale sylwestrowe. Według dyrektora po przebudowie „budynek ma być jak najbardziej otwarty, ma być centrum życia społecznego, ma żyć przez cały dzień i przyciągać młodych twórców różnych dziedzin, stając się interdyscyplinarnym centrum„.

Teatr, jak mówił Juliusz Osterwa, musi pomieścić wszystko – dodaje dyrektor instytucji.

Architekt zwycięskiej koncepcji Andrzej Chołdzyński prezentuje swój projekt przebudowy teatru. Fot. Krzysztof Wiejak

Trzy wizje otwarcia teatru na centrum miasta

Zwycięską koncepcję (na konkurs wpłynęły trzy prace) przygotowała lubelska spółka AMC – Andrzej M. Chołdzyński, która dostanie 50 tys. zł nagrody. Właściciel tej firmy, absolwent II LO im. Zamoyskiego, doskonale zna ten budynek, bo – jak wspomina – sam jeszcze jako licealista kilkanaście razy był w Osterwie na spektaklach. Później, w stanie wojennym, wyemigrował do Francji. Teraz praca przy przebudowie i rozbudowie teatru będzie dla niego symbolicznym powrotem.

Chołdzyński specjalizuje się w dużych urbanistycznych projektach. Odpowiadał m.in. za przebudowę jednej z katowickich kopalni na Dzielnicę Nowych Technologii – Katowicki HUB Gamingowo-Technologiczny. Projektował także kilkanaście stacji stołecznego metra, a także przebudowę „Smyka” w Warszawie. Teraz jego pracownia wzięła na deski kreślarskie zabytkowy budynek Teatru Osterwy, dodając do niego nowoczesne skrzydła (wizualizacje pracowni AMC Andrzej M. Chołdzyński poniżej).

Teatr będzie najnowocześniejszym tego typu teatrem w Polsce, zachowując tkankę historyczną i stary budynek – mówi architekt i autor zwycięskiego projektu Andrzej Chołdzyński

W zwycięskiej koncepcji w oczy rzucają się dwa nowe skrzydła, które zostaną dobudowane do teatru i które kompletnie odmienią nie tylko bryłę „Osterwy”, ale także ten fragment centrum miasta. Od strony ul. Peowiaków powstanie przeszklony Ogród Kontemplacji i Medytacji, gdzie według założeń artyści będą mogli odbywać próby i szukać natchnienia przed kolejnymi przedstawieniami. Ma im w tym pomagać zielone otoczenie, w tym duże drzewa i przestrzeń spacerowa. Część tej parceli zostanie zajęta przez biura i pomieszczenia administracji teatru, dzięki czemu poprawią się warunki pracy około 100-osobowej ekipy. Z kolei od strony Kapucyńskiej, na tyłach pedetu, pojawi się nowa scena i wejście do teatru. A na dachu – niewielki, ale za to zielony amfiteatr z rozległą panoramą na centrum Lublina.

Niżej i wyżej, czyli lepsze widoki na artystów

W „starym” budynku Osterwy również nastąpią rewolucyjne zmiany. Obniżona zostanie scena główna i przebudowana widownia (zniknie m.in. korytarz rozdzielający rzędy), dzięki czemu będzie trochę więcej miejsc, a widzowie będą mieli lepszy widok. Po ponad 30 latach zapomnienia do życia zostanie przywrócona sala filharmoniczna. Jak zapowiada dyrektor Osterwy, będzie mogła pełnić kilka funkcji, od koncertowych po konferencyjne. Ma być wizytówką teatru i miejscem do organizacji prestiżowych imprez.

Prace przy przebudowie Osterwy będą odbywać się dwóch etapach (zakres prac widać na poniższym rysunku). W pierwszym, na który zarezerwowano 100 mln zł, zostanie wyremontowany główny budynek i powstanie nowa część od strony ul. Peowiaków. W drugiej – jak znajdą się na nią pieniądze, a dyrektor liczy na KPO) – nowa scena przy ul. Kapucyńskiej. Zakończenie prac projektowych planowane jest do końca 2024 roku, a roboty budowlane mają być prowadzone w latach 2025-2027. Na czas remontu artyści przeniosą się ze spektaklami m.in. do CSK oraz do Chatki Żaka. Klynstra-Komarnicki zapowiada także kontynuowanie wyjazdowych przedstawień.

Wszystkie projekty koncepcji architektonicznej, które wpłynęły na konkurs, można oglądać do końca stycznia we foyer teatru od wtorku do piątku w godzinach 13-19 oraz w soboty i niedziele w godzinach 16-19.

Na zdjęciu: Tak po przebudowie będzie wglądać Teatr Osterwy, który znacznie rozrośnie się po bokach.

Źródło: AMC – Andrzej M. Chołdzyński

3 odpowiedzi na “Za 100 mln zł zmieni się nie tylko budynek. Teatr Osterwy się rozrośnie i zazieleni”

  1. rts pisze:

    Ale ohyda na tak ładnym architektonicznie budynku, opracowano jakieś koromysło przy pomocy chyba testowych wersji programów do projektowania. No cóż forsa za nagrody rozdana komu trzeba. To co jest na wizualizacji nie jest remontem czy rewitalizacją tylko dewastacją pięknego architektonicznie obiektu. I ciekawe czy Pan architekt nie jest przypadkiem rodzinnie (z nazwiska) powiązany z mecenasem, który broni Pana Kowalczyka w wiadomym procesie.

  2. Olo pisze:

    Jest to jedna z najlepszych koncepcji połączenia nowego że starym jaka w życiu widziałem. Oczywiście jest kilka rzeczy które osobiście bym zmienił aby bardziej dopasować się do elewacji zabytkowego budynku teatru lecz i bez tego wygląda to super

  3. Nowak pisze:

    To niepokojące, że konkurs, w którym tylko trzy firmy wzięły udział, miał ocenę ofert opartą na subiektywnym podejściu. Przyznana nagroda i ogromne zlecenie na około 7 ml. zł budzą wątpliwości co do przejrzystości procesu konkursowego. Ciekawe, czy istnieje potrzeba zbadania ewentualnych nieprawidłowości w tym przypadku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

3 minuty czytania

12.07.2024

Andrzej Pruszkowski dyrektorem muzeum w Kozłówce. Już oficjalnie

O tym, że były prezydent Lublina i radny miejski PiS…

6 minuty czytania

12.07.2024

Już nie „muzeum”, a tylko „zamek”. Do walki o Janowiec ruszyli społecznicy

Jedno stowarzyszenie chce, by wojewoda uchylił uchwałę sejmiku. Drugie wnioskuje,…

5 minuty czytania

11.07.2024

Dyrektorka Opery z trzykrotną pensją. Szef Osterwy bez nagrody

Marszałek Jarosław Stawiarski (PiS) przyznał nagrody roczne dyrektorom jednostek kultury.…

3 minuty czytania

09.07.2024

Partyjny desant na najwyższe stołki w marszałkowskich instytucjach kultury

Były członek zarządu województwa jednak nie pójdzie na bezrobocie –…

16 minuty czytania

29.06.2024

Jeden ma tylko kurnik, inny zarobił ponad 500 tys. zł w szpitalu. Oświadczenia majątkowe radnych sejmiku lubelskiego

Była dyrektorką agencji rolnej, teraz jest tam specjalistką. Był szefem…

6 minuty czytania

27.06.2024

W kręgu blachy i paproci. Noc Świętojańska vs. noc dekarska w skansenie

Wicie wianków, śpiewy i ognisko. Tak od lat Muzeum Wsi…

5 minuty czytania

26.06.2024

Kto na dyrektora muzeum, a kto na bezrobocie? Gdzie miękko lądują politycy PiS

Andrzej Pruszkowski (PiS), którego marszałek pozbawił dyrektorskiego stołka w Wojewódzkim…

10 minuty czytania

21.06.2024

Kto chce zatopić marszałka Stawiarskiego? Wiele wskazuje na Jacka Sasina

Nasilają się medialne ataki na marszałka województwa. Niszowy portal zwiastuje,…