Wesprzyj Kontakt

2 minuty czytania  •  18.02.2024

Rosyjska dezinformacja będzie w tym roku szczególnie groźna

Udostępnij

Ten rok może upłynąć pod znakiem zmasowanych ataków ze strony rosyjskiej. W Polsce, Unii Europejskiej i USA – ostrzega Krzysztof Jakubowski, prezes Fundacji Wolności, która w ukraińskim Łucku zorganizowała warsztaty z zakresu dezinformacji dla dziennikarzy.

Dwudniowe spotkanie było częścią działania „Siła Prawdy”, które Fundacja Wolności realizuje wspólnie z Centrum Badań Dziennikarskich Siła Prawdy. Jak mówi Jurij Horbach, dyrektor tej ukraińskiej organizacji region wołyński graniczy z Lubelszczyzną i jest to jeden z powodów, dla których zdecydowano się nawiązać współpracę. – Mamy wiele wspólnych tematów: zarówno ogólne tematy graniczne, jak i manipulacje pojawiające się w rosyjskiej i białoruskiej infoprzestrzeni, a dotyczące Wołynia i Lubelszczyzny – wyjaśnia.

Dwudniowe warsztaty dla wołyńskich dziennikarzy dotyczyły fake news i dezinformacji. Nie tylko tej politycznej i związanej z wojną w Ukrainie. – Jednak od tego tematu nie da się uciec – mówi Sławomir Skomra z Jawnego Lublina i dodaje, że dezinformacje w działaniach rosyjskich mają długą tradycję, a w dobie internetu Kreml uczynił z tego wręcz przemysł. – Takie ataki były bardzo dobrze widoczne już w czasie pandemii COVID-19. Bardzo możliwe, że rozpowszechnianie wówczas nieprawdziwych informacji miał na celu osłabienie Polski, destabilizację oraz przygotowanie wojny informacyjnej w sytuacji frontalnego ataku na Ukrainę – ocenia.

Po wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie dezinformacyjne działania rosyjskie w Polsce i UE się nasiliły. Są prowadzone także na terytorium Ukrainy, a warsztaty były okazją do wymiany doświadczeń i metod zwalczania tego rodzaju ataków rosyjskich.

Nic nie wskazuje na to, że Rosjanie zaprzestaną takich działań. Mogą je wręcz wzmagać. – Ten rok może upłynąć pod znakiem zmasowanych ataków ze strony rosyjskiej. W Polsce, Unii Europejskiej i USA – ostrzega Krzysztof Jakubowski, prezes Fundacji Wolności i tłumaczy: – Najpierw będą wybory samorządowe w Polsce, potem wybory do Parlamentu Europejskiego a następnie wybory prezydenckie w USA. Już teraz UE ostrzega, że głównymi celami rosyjskich propagandzistów jest Ukraina, Polska i USA. Takich działań w roku wyborczym może być znacznie więcej – uczula Jakubowski.

Tekst powstał w ramach projektu „Siła Prawdy”. Celem projektu jest walka z dezinformacją i fake newsami na styku polsko-ukraińskim. Projekt współfinansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu Wspieramy Ukrainę, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.

3 odpowiedzi na “Rosyjska dezinformacja będzie w tym roku szczególnie groźna”

  1. . pisze:

    Wolałbym nagłośnienie idiotycznej zbrodni na drzewach Mełgiewska 6, bo na ocenzurowany dziennik nie ma się co spoglądać nie wracać do covidów napuszczając na siebie, czasów, kiedy to władze dzieliły własny naród na gorszych i lepszych, obecnie brak odwagi by padło zwykłe przepraszam. Wojna w̶ na Ukrainie trwa już dwa lata i każdy przez ten czas mógł już wygłosić swoją indywidualną ocenę. Ja się o ruskich i tych podobnych nie wypowiadam, bo w swoim otoczeniu nie znam żadnego z imienia i nazwiska, a na przechodniów nie lubię zbytnio się spoglądać.

  2. . pisze:

    Przerażające, że Polska 2050 już OFICJALNIE nie wystawi swojego kandydata, nie trzeba już wyborów w mieście organizować, bo rozkład jazdy jest znany.

  3. Kotek Mamrotek pisze:

    dzisiaj malo kto ufa oficjalnym mediom, dziennikom, stacjom radowym, ze o tv nie wspomne. ludzie wiedza, ze panuje ukryta autocenzura czy wrecz cenzura i pewne tematy sa filtrowane – sam tego doswiadczylem, na tym portalu takze. szkoda czasu i atlasu, lepiej chocby twittera przejrzec, konta ludzi spoza wlasnej banki informacyjnej, zeby poglad sobie wyrobic.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

4 minuty czytania

16.04.2024

Dlaczego Jarosław Kaczyński w galerii handlowej obiecywał „darmowe pogrzeby emerytów”?

Jesteśmy w stanie zimnej cyberwojny z Rosją – ogłasza wicepremier…

3 minuty czytania

05.04.2024

1,5 mln zł kary dla lubelskiej firmy. Ukraińskie zboże sprzedawała jako polskie

Wielomiesięczne śledztwo pozwoliło ustalić, że jedna z lubelskich firm kupowała…

7 minuty czytania

05.04.2024

Węszą, mącą, dezinformują. Czego Rosjanie szukają w wyborach w Polsce

Kandydatom do samorządu zdarza się głosić prorosyjskie tezy. Ekspert od dezinformacji…

7 minuty czytania

20.03.2024

O malinach, drobiu i krzyżu, czyli rozmowy wojewody z rolnikami. Z Meklerem i Kowalskim w tle

Cięgi od rolników za bierność rządu zebrał jego terenowy przedstawiciel…

3 minuty czytania

20.03.2024

Rosjanie mają w Polsce żniwa. Wykorzystują protesty rolnicze

Trwające rolnicze protesty są polem do popisu rosyjskich trolli. Pracują…

6 minuty czytania

14.03.2024

Wojna w Ukrainie i piekło kobiet. „Wybierz jedną, albo my wybierzemy” [18+]

Nastoletnie córki były chowane w piwnicach i pod łóżkami. Kobiety…

4 minuty czytania

10.03.2024

„Polscy patrioci” nie lubią „śmierdzącego zachodu” i dlatego maszerują po Lublinie

Spotkaliśmy się tu, na tle symbolu parlamentaryzmu – takimi słowami…

4 minuty czytania

10.03.2024

Ukraińskie dzieci widmo. Nie wiadomo, ile miało chodzić do szkoły

Polska dobrze sobie poradziła z zapewnieniem nauki ukraińskich dzieci w…