Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  02.02.2024

800 plus. Będą zmiany dla uchodźców z Ukrainy

Udostępnij

Rząd pracuje nad przedłużeniem pomocy socjalnej dla przebywających w Polsce Ukraińców. Dotyczy to także wypłaty 800 zł na dzieci. W tej kwestii planowane są pewne ograniczenia.

Kiedy po 24 lutego 2022 roku do Polski zaczęli przybywać Ukraińcy uciekający przed wojną, w kwestiach społecznych zostali zrównani z obywatelami Polski. Dostali taki sam dostęp do opieki zdrowotnej i świadczeń socjalnych. Mowa np. o prorodzinnym programie – wypłacie 800 złotych co miesiąc na każde dziecko.

Zgodnie z danymi Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w grudniu 2023 r. takie świadczenie (wówczas jeszcze 500 zł) było wypłacane na 209,7 tys. dzieci obywateli Ukrainy.

Od 1 lutego można składać wnioski

1 lutego to termin, od którego można składać wnioski o wypłatę świadczenia na nowy okres. – Wnioski w ramach programu „Rodzina 800+” warto złożyć bez zwłoki: złożenie wniosku do 30 kwietnia oznacza zachowanie ciągłości wypłaty świadczenia – przypomina resort rodziny.

Gdy ktoś złoży dokumenty w okresie 1 maja – 31 maja pieniądze otrzyma nie później niż do 31 lipca. – W przypadku, gdy osoba złoży wniosek w okresie 1 czerwca – 30 czerwca, ustalenie oraz wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc czerwiec, lipiec i sierpień, nastąpi nie później niż do dnia 31 sierpnia tego roku – wyjaśnia MRPiPS.

Jeżeli ktoś złoży wniosek po 30 czerwca, to „800 plus” będzie wypłacone od miesiąca złożenia wniosku. – W związku z tym, tylko złożenie wniosku do końca czerwca gwarantuje, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone za cały okres świadczeniowy – podaje ministerstwo.

800 plus dla Ukraińców

Na mocy ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa pieniądze należą się także Ukraińcom legalnie przebywającym w Polsce. Trzeba być w takim wypadku być:

  • obywatelką Ukrainy albo żoną obywatela Ukrainy, która po 23 lutego 2022 r. przybyła z Ukrainy do Polski w związku z działaniami wojennymi, a dziecko urodziło się w Polsce,
  • obywatelem Ukrainy albo małżonkiem obywatela Ukrainy, który zamieszkał w Polsce przed 24 lutego 2022 r., ale dziecko, na które ubiegasz się o świadczenie, przybyło z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi,
  • obywatelem innego państwa (np. Polski), który na podstawie orzeczenia polskiego sądu sprawuje opiekę nad dzieckiem, które jest obywatelem Ukrainy i przybyło z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi.

Co dalej?

Problem jednak w tym, że obecne przepisy wskazują, że pobyt Ukraińca w Polsce jest legalny, jeśli przybył do Polski w okresie od 24 lutego 2022 r. do 4 marca 2024 r. Dlatego prawo trzeba zmienić. MSWiA już przygotowuje projekt nowelizacji ustawy, który zakłada, że ważność dokumentów pobytowych Ukraińców, którzy uciekli przed wojną, będzie przedłużona do końca czerwca tego roku. Oznacza to, że przynajmniej do tego terminu uchodźcy nie stracą pomocy socjalnej.

Jeśli zostaną wprowadzone zmiany w zakresie leżących we właściwości MSWiA przepisów ustawy z dnia 12 marca 2020 r. o pomocy obywatelom Ukrainy i wydłużony zostanie wskazany w art. 2 ust. 1 tej ustawy termin uznawania pobytu obywateli Ukrainy za legalny, to odpowiednio wydłużone będzie – tak jak miało to miejsce poprzednio – prawo do świadczeń dla uchodźców wojennych z Ukrainy, których warunkiem otrzymywania jest prawo do legalnego pobytu w Polsce – inormuje MRPiPS.

Zmiana formuły

Jednocześnie rząd rozważa wprowadzenie zmian w 800 plus dla uchodźców. Paweł Kowal, pełnomocnik rządu ds. odbudowy Ukrainy już zapowiedział, że pomoc socjalna zostanie utrzymana, ale jej formuła się zmieni.

Nie wiem, co będzie we wrześniu, ale w naszym interesie jest, aby ci, którzy są u nas, czuli się bezpiecznie i jeśli chcą zostać i budować sobie życie dlatego, że nawiązali tutaj więzi, czy założyli biznesy, to powinniśmy pragmatycznie na to patrzeć –powiedział Kowal w TVN24 zaznaczając, że nie ma pewności czy 800 plus będzie przedłużone.

Na zdjęciu: Rok 2022 – uchodźcy z Ukrainy przybywający do Polski (Fot. gov.pl)

Tekst powstał w ramach projektu „Siła Prawdy”. Celem projektu jest walka z dezinformacją i fake newsami na styku polsko-ukraińskim. Projekt współfinansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu Wspieramy Ukrainę, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

4 minuty czytania

16.04.2024

Dlaczego Jarosław Kaczyński w galerii handlowej obiecywał „darmowe pogrzeby emerytów”?

Jesteśmy w stanie zimnej cyberwojny z Rosją – ogłasza wicepremier…

3 minuty czytania

05.04.2024

1,5 mln zł kary dla lubelskiej firmy. Ukraińskie zboże sprzedawała jako polskie

Wielomiesięczne śledztwo pozwoliło ustalić, że jedna z lubelskich firm kupowała…

7 minuty czytania

05.04.2024

Węszą, mącą, dezinformują. Czego Rosjanie szukają w wyborach w Polsce

Kandydatom do samorządu zdarza się głosić prorosyjskie tezy. Ekspert od dezinformacji…

7 minuty czytania

20.03.2024

O malinach, drobiu i krzyżu, czyli rozmowy wojewody z rolnikami. Z Meklerem i Kowalskim w tle

Cięgi od rolników za bierność rządu zebrał jego terenowy przedstawiciel…

3 minuty czytania

20.03.2024

Rosjanie mają w Polsce żniwa. Wykorzystują protesty rolnicze

Trwające rolnicze protesty są polem do popisu rosyjskich trolli. Pracują…

6 minuty czytania

14.03.2024

Wojna w Ukrainie i piekło kobiet. „Wybierz jedną, albo my wybierzemy” [18+]

Nastoletnie córki były chowane w piwnicach i pod łóżkami. Kobiety…

4 minuty czytania

10.03.2024

„Polscy patrioci” nie lubią „śmierdzącego zachodu” i dlatego maszerują po Lublinie

Spotkaliśmy się tu, na tle symbolu parlamentaryzmu – takimi słowami…

4 minuty czytania

10.03.2024

Ukraińskie dzieci widmo. Nie wiadomo, ile miało chodzić do szkoły

Polska dobrze sobie poradziła z zapewnieniem nauki ukraińskich dzieci w…