var bwg_objectsL10n = {"bwg_field_required":"field is required.","bwg_mail_validation":"To nie jest prawid\u0142owy adres e-mail. ","bwg_search_result":"Nie ma \u017cadnych zdj\u0119\u0107 pasuj\u0105cych do wyszukiwania.","bwg_select_tag":"Select Tag","bwg_order_by":"Order By","bwg_search":"Szukaj","bwg_show_ecommerce":"Poka\u017c sklep","bwg_hide_ecommerce":"Ukryj sklep","bwg_show_comments":"Poka\u017c komentarze","bwg_hide_comments":"Ukryj komentarze","bwg_restore":"Przywr\u00f3\u0107","bwg_maximize":"Maksymalizacji","bwg_fullscreen":"Pe\u0142ny ekran","bwg_exit_fullscreen":"Zamknij tryb pe\u0142noekranowy","bwg_search_tag":"SEARCH...","bwg_tag_no_match":"No tags found","bwg_all_tags_selected":"All tags selected","bwg_tags_selected":"tags selected","play":"Odtw\u00f3rz","pause":"Pauza","is_pro":"","bwg_play":"Odtw\u00f3rz","bwg_pause":"Pauza","bwg_hide_info":"Ukryj informacje","bwg_show_info":"Poka\u017c informacje","bwg_hide_rating":"Ukryj oceni\u0142","bwg_show_rating":"Poka\u017c ocen\u0119","ok":"Ok","cancel":"Anuluj","select_all":"Wybierz wszystkie","lazy_load":"0","lazy_loader":"https:\/\/jawnylublin.pl\/wp-content\/plugins\/photo-gallery\/images\/ajax_loader.png","front_ajax":"0","bwg_tag_see_all":"see all tags","bwg_tag_see_less":"see less tags"};
Rząd pracuje nad przedłużeniem pomocy socjalnej dla przebywających w Polsce Ukraińców. Dotyczy to także wypłaty 800 zł na dzieci. W tej kwestii planowane są pewne ograniczenia.
Kiedy po 24 lutego 2022 roku do Polski zaczęli przybywać Ukraińcy uciekający przed wojną, w kwestiach społecznych zostali zrównani z obywatelami Polski. Dostali taki sam dostęp do opieki zdrowotnej i świadczeń socjalnych. Mowa np. o prorodzinnym programie – wypłacie 800 złotych co miesiąc na każde dziecko.
Zgodnie z danymi Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w grudniu 2023 r. takie świadczenie (wówczas jeszcze 500 zł) było wypłacane na 209,7 tys. dzieci obywateli Ukrainy.
Od 1 lutego można składać wnioski
1 lutego to termin, od którego można składać wnioski o wypłatę świadczenia na nowy okres. – Wnioski w ramach programu „Rodzina 800+” warto złożyć bez zwłoki: złożenie wniosku do 30 kwietnia oznacza zachowanie ciągłości wypłaty świadczenia – przypomina resort rodziny.
Gdy ktoś złoży dokumenty w okresie 1 maja – 31 maja pieniądze otrzyma nie później niż do 31 lipca. – W przypadku, gdy osoba złoży wniosek w okresie 1 czerwca – 30 czerwca, ustalenie oraz wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc czerwiec, lipiec i sierpień, nastąpi nie później niż do dnia 31 sierpnia tego roku – wyjaśnia MRPiPS.
Jeżeli ktoś złoży wniosek po 30 czerwca, to „800 plus” będzie wypłacone od miesiąca złożenia wniosku. – W związku z tym, tylko złożenie wniosku do końca czerwca gwarantuje, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone za cały okres świadczeniowy – podaje ministerstwo.
800 plus dla Ukraińców
Na mocy ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa pieniądze należą się także Ukraińcom legalnie przebywającym w Polsce. Trzeba być w takim wypadku być:
obywatelką Ukrainy albo żoną obywatela Ukrainy, która po 23 lutego 2022 r. przybyła z Ukrainy do Polski w związku z działaniami wojennymi, a dziecko urodziło się w Polsce,
obywatelem Ukrainy albo małżonkiem obywatela Ukrainy, który zamieszkał w Polsce przed 24 lutego 2022 r., ale dziecko, na które ubiegasz się o świadczenie, przybyło z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi,
obywatelem innego państwa (np. Polski), który na podstawie orzeczenia polskiego sądu sprawuje opiekę nad dzieckiem, które jest obywatelem Ukrainy i przybyło z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi.
Co dalej?
Problem jednak w tym, że obecne przepisy wskazują, że pobyt Ukraińca w Polsce jest legalny, jeśli przybył do Polski w okresie od 24 lutego 2022 r. do 4 marca 2024 r. Dlatego prawo trzeba zmienić. MSWiA już przygotowuje projekt nowelizacji ustawy, który zakłada, że ważność dokumentów pobytowych Ukraińców, którzy uciekli przed wojną, będzie przedłużona do końca czerwca tego roku. Oznacza to, że przynajmniej do tego terminu uchodźcy nie stracą pomocy socjalnej.
– Jeśli zostaną wprowadzone zmiany w zakresie leżących we właściwości MSWiA przepisów ustawy z dnia 12 marca 2020 r. o pomocy obywatelom Ukrainy i wydłużony zostanie wskazany w art. 2 ust. 1 tej ustawy termin uznawania pobytu obywateli Ukrainy za legalny, to odpowiednio wydłużone będzie – tak jak miało to miejsce poprzednio – prawo do świadczeń dla uchodźców wojennych z Ukrainy, których warunkiem otrzymywania jest prawo do legalnego pobytu w Polsce – inormuje MRPiPS.
Zmiana formuły
Jednocześnie rząd rozważa wprowadzenie zmian w 800 plus dla uchodźców. Paweł Kowal, pełnomocnik rządu ds. odbudowy Ukrainyjuż zapowiedział, że pomoc socjalna zostanie utrzymana, ale jej formuła się zmieni.
– Nie wiem, co będzie we wrześniu, ale w naszym interesie jest, aby ci, którzy są u nas, czuli się bezpiecznie i jeśli chcą zostać i budować sobie życie dlatego, że nawiązali tutaj więzi, czy założyli biznesy, to powinniśmy pragmatycznie na to patrzeć –powiedział Kowal w TVN24 zaznaczając, że nie ma pewności czy 800 plus będzie przedłużone.
Na zdjęciu: Rok 2022 – uchodźcy z Ukrainy przybywający do Polski (Fot. gov.pl)
Tekst powstał w ramach projektu „Siła Prawdy”. Celem projektu jest walka z dezinformacją i fake newsami na styku polsko-ukraińskim. Projekt współfinansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu Wspieramy Ukrainę, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.
document.getElementById( "ak_js_1" ).setAttribute( "value", ( new Date() ).getTime() );
Dołącz do ekipy Jawnego Lublina jako wolontariusz!
Fundacja Wolności ciągle poszukuje osób, którym bliskie są ideały jawności, przestrzegania prawa dobrego rządzenia czy racjonalnego wydatkowania pieniędzy publicznych.
Dodaj komentarz