2 minuty czytania • 09.10.2023 14:07
Referendum 2023. Kiedy głos jest ważny, kiedy nie będzie liczony?
Udostępnij
Jak skutecznie zagłosować lub nie zagłosować w referendum? Państwowa Komisja Wyborcza wydała wytyczne na 15 października.
Pytania są cztery i wszystkie można poznać choćby zaglądając na stronę internetową Państwowej Komisji Wyborczej. Te pytania to:
Pytanie 1:
Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
Pytanie 2:
Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
Pytanie 3:
Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
Pytanie 4:
Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?

Dobrze jest powiedzieć „nie”
Fundacja Wolności, wydawca Jawnego Lublina, zachęca aby jednak nie brać udziału w referendum zaplanowanym na 15 października. Tak jak wiele organizacji pozarządowych ocenia, że pytania są tendencyjne, zmierzające do tego, aby wyrazić poparcie dla obecnej władzy. Dlatego lepiej wcale nie pobierać karty referendalnej. To ważne, bo nawet jeżeli ktoś zagłosuje, ale na pytania odpowie „nie”, to głos będzie liczył się frekwencji, a to w przypadku referendum kluczowe. Aby głosowanie było wiążące, musi wziąć w nim udział ponad połowa uprawnionych do głosowania.
>>>Jak nie głosować w referendum 2023<<<
Jednocześnie zachęcamy do udziału w wyborach parlamentarnych.
Referendum 2023. Wytyczne PKW
Jeszcze we wrześniu Państwowa Komisja Wyborcza wydała wytyczne dotyczące głosowania 15 października. Jednak na początku tego miesiące te zapisy zostały znowelizowane.
Najważniejsze zasady to:
Dopisanie czegokolwiek na karcie – jakichkolwiek znaków, symboli czy nawet napisanie własnego pytania – nie wpływa na ważność głosu.
Za głosy nieważne zostaną uznane karty w przypadkach gdy:
- Postawiono znak „x” w obu kratkach przy danym pytaniu.
- Nie postawiono znaku „x” w żadnej z kratek przy danym pytaniu.
- W jednej lub obu kratkach przy danym pytaniu umieszczono znak lub znaki niebędące znakami „x”, tj. co najmniej dwoma przecinającymi się liniami.
I tu bardzo ważna uwaga. Głosuje się tylko i wyłącznie stawiając w kratce „x”. Inne znaki jak np. „ptaszki” sprawią, że głos będzie nieważny.
Kolejny zapis dotyczy wyborcy, który pobrał kartę do głosowania, ale się rozmyślił i jednak nie chce brać udziały w referendum.
„W przypadku gdy wyborca potwierdził odbiór kart do głosowania, odebrał karty i oddalił się od komisji, a następnie wrócił do komisji w celu zwrócenia jednej lub więcej kart, komisja bezwzględnie odmawia ich przyjęcia” – głosi uchwała PKW.
Tu trzeba dodać, że jeżeli ktoś nie wziął karty referendalnej i zostało to odnotowane w spisie wyborców, to także może się rozmyślić i po tę kartę wrócić. W każdym momencie dnia głosowania.
Trochę dziwne, że Fundacja mająca w nazwie „Wolność” zniechęca do aktów demokracji bezpośredniej (posługując się sloganem 'pytania tendencyjne’), a jednocześnie propaguje udział w rytuałach pseudo-demokracji przedstawicielskiej, które zostały praktycznie zmonopolizowane przez P0lsK0-W0lską Zjednoczoną Partię Deweloperską.