Wesprzyj Kontakt

4 minuty czytania  •  09.10.2023

„Nie śpij, bo Cię przegłosują”. Na deptaku stanął ogromny budzik

Udostępnij

Z Warszawy, przez Gdańsk i Białystok do Lublina. Przed budynkiem ratusza czas do wyborów odlicza kilkumetrowy budzik. Ma on przekonać tych, którzy zwykle nie odwiedzają lokali wyborczych. Głosowanie, w którym wybierzemy nowych posłów i senatorów, już w najbliższą niedzielę.

„Nie śpij, bo Cię przegłosują!” to akcja Unii Metropolii Polskich i jednocześnie hasło z wyborów 4 czerwca 1989 roku. Tamto głosowanie zmieniło bieg historii w tej części Europy. Wtedy do urn udało się ponad 62 proc. Polaków. Potem z wyborów na wybory z frekwencją było coraz gorzej.

W poniedziałek na deptaku przed ratuszem stanął ogromny niemal trzymetrowy budzik. Zegar odlicza ile dni, godzin i minut pozostało do wyborów. Razem z nim wyborców chcą budzić uczniowie Prywatnego Liceum im. Królowej Jadwigi i ich mobilna urna.

To młodzież z tej szkoły stoi na happeningiem nagrodzonym ramach Olimpiady „Zwolnieni z Teorii”. Na placu im. Lecha Kaczyńskiego uczniowie umieścili dwie urny – jedną zniszczoną, a drugą idealnie błyszczącą. Chodziło o to, by pokazać, jak ważny jest nasz głos.

Dziś również przekonują, by w niedzielę poświęcić trochę czasu na odwiedziny lokalu wyborczego: – Każdy głos się liczy. To my decydujemy w jakim kraju będziemy żyć – przekonuje jedna z uczennic. Ma 17 lat i wie, że za rok zagłosuje.

Podobnie myśli jej koleżanka: – Nasz głos może zmienić naprawdę wiele. Czasami nie zdajemy sobie z tego sprawy. Jak dodaje Paweł Cholewa z projektu „Młodzi Głosem Przyszłości”, nie chce, by jego rodzice czy dziadkowie meblowali mu życie. O swojej przyszłości chce zdecydować sam.

„Nie śpij, bo Cię przegłosują!” – kampania profrekwencyjna Unii Metropolii Polskich w Lublinie. Na zdjęciu prezydent Lublina Krzysztof Żuk i uczniowie Prywatnego Liceum im. Królowej Jadwigi

Z badań socjologów wynika, że z biegiem lat skłonność do uczestnictwa w wyborach rośnie. Swój szczyt osiąga między 40. a 60. rokiem życia.

Dłuższy staż w życiu obywatelskim wpływa na poczucie politycznego sprawstwa – przekonanie, że potrafimy uczestniczyć w polityce na dowolnym poziomie (krajowym, lokalnym czy europejskim) i że w ten sposób możemy zmieniać otaczającą nas rzeczywistość – tłumaczy dr Marta Żerkowska-Balas, socjolożka z Uniwersytetu SWPS.

Grupą o jednej z najniższych frekwencji wyborczych są osoby między 18. a 29. rokiem życia. Różnica między młodzieżą a wyborcami w średnim wieku to aż 15 punktów procentowych. Drugą grupą słabo reprezentowaną przy urnach są kobiety. Stanowią około 52 proc. uprawnionych do głosowania, ale 1/3 z nich nadal nie wie, czy w ogóle w niedzielę do lokalu się wybierze.

Z odezwą do nich wystąpiła prof. Iwona Hofman, dyrektor Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS oraz członkini Forum Kobiet Lublina: – Jestem kobietą aktywną zawodowo, która ma największą satysfakcję z tego, że może wspierać inne kobiety, młodsze koleżanki, w realizacji ich planów życiowych – mówiła w poniedziałek przed lubelskim ratuszem. – Hasło „Nie śpij, bo Cię przegłosują” zobowiązuje, by atmosferę społecznego zaangażowania utrzymywać na najwyższym poziomie. Drogie koleżanki, drodzy koledzy, apeluję o to, żebyśmy nie zaspali, żebyśmy wiedzieli, że prawo do głosowania jest przede wszystkim zobowiązaniem wobec młodszych pokoleń.

Specjalnie do kobiet skierowana jest inna kampania – „Kobiety na wybory”. W jej ramach artystki oraz inne liderki opinii przypominają, że to właśnie Polki jako jedne z pierwszych na świecie uzyskały prawo do głosowania.

15 października idę oddać mój głos, bo wbrew temu co powie jakiś hejter z Facebooka zależy mi na naszym kraju, a w szczególności zależy mi na naszej młodzieży. I wiem, że mamy realną wpływ na naszą przyszłość. Statystyki pokazują, że w naszej grupie wiekowej to dupeczki głosują najmniej, dlatego serdecznie was do tego zachęcam – przekonuje raperka Young Leosia. Polki zachęcają również piosenkarka Majka Jeżowska, prezenterka Agnieszka Woźniak-Starak czy aktorka Magdalena Boczarska.

Inicjatorem kampanii #NieŚpijBoCięPrzegłosują jest Gdańsk. Budzik – symbol kampanii – w Lublinie pozostanie do środowego poranka. Następnie pojedzie do Bydgoszczy. Fot. Klaudia Kowalczyk

2 odpowiedzi na “„Nie śpij, bo Cię przegłosują”. Na deptaku stanął ogromny budzik”

  1. kronikidewelorozwoju pisze:

    Obudźcie mnie, kiedy pojawi się kandydat z wiarygodnym programem ustawienia dewelo-buractwa do pionu.
    PS. Te (zalecone pewno przez PR-owca) trzymanie rączek i wykrzywianie maski w fejk-uśmiechu w wykonaniu Lansera Jakubowickiego stało się żenujące.

  2. Ci, co tego budzika witali, to byli tam w trakcie urlopów, czy tylko ze wpisem w księdze wyjść z miejsca pracy?!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

5 minuty czytania

29.05.2024

Na OSP, na KGW, na szpital. Jak za politykami Suwerennej Polski szły miliony z Funduszu Sprawiedliwości

Na interaktywnej mapie Ministerstwa Sprawiedliwości można już sprawdzić, ile politycy…

2 minuty czytania

05.04.2024

Dyrektor od lubelskich dróg stracił stanowisko. Ale został z niezłą pensją

Mirosław Czech nie jest już dyrektorem lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji…

7 minuty czytania

18.03.2024

Marszałek nie pożałował. Blisko 12 milionów na nagrody. Kto dostał najwięcej?

Po kilkadziesiąt tysięcy złotych wpłynęło na konta dyrektorek – specjalistek…

2 minuty czytania

06.03.2024

„Ślubuję”. Monika Pawłowska została posłem. Czy zostanie w PiS?

Serial pt. „Czy Monika Pawłowska przyjmie mandat” dobiega końca. Po…

3 minuty czytania

21.02.2024

Koniec sagi rodu kraśnickiego w bogatym funduszu. Pracę straci protegowana marszałka

Jest już czterech nowych członków rady nadzorczej. Wszyscy związani z…

2 minuty czytania

20.02.2024

Monika Pawłowska bierze mandat. Czy siądzie obok posła Czarnka?

Koniec spekulacji. Monika Pawłowska właśnie ogłosiła, że przyjmuje mandat po…

4 minuty czytania

19.02.2024

Weźmie, nie weźmie? Serial z Moniką Pawłowską dobiega końca

Do piątku była posłanka Lewicy, później Porozumienia Gowina, a ostatnio…

3 minuty czytania

14.02.2024

Radio Lublin SA jednak w likwidacji. Sąd odwoławczy uwzględnia skargę ministra

Proces wpisywania do rejestru otwarcia likwidacji wszystkich 17 spółek –…