Wesprzyj Kontakt

2 minuty czytania  •  31.08.2023

Miał być „jedynym kandydatem opozycyjnym”. Nie zarejestrował komitetu

Udostępnij

W wyborach do Senatu w okręgu chełmskim miał wbić klin pomiędzy PiS a Józefa Zająca, byłego senatora partii rządzącej, popieranego przez Pakt Senacki. Tymczasem PKW odmówiła rejestracji jego komitetu wyborczego. Ale i tak Rafał Stachura w wyścigu do Senatu wystartuje.

Wczoraj Państwowa Komisja Wyborcza odmówiła rejestracji Komitetu Wyborczego Wyborców Rafał Stachura – Pakt Senacki (to jedyny komitet spoza Paktu Senackiego, który w nazwie użył tych słów). Komitet dostarczył do PKW 1024 podpisy, ale po ich sprawdzeniu okazało się, że 347 zostało złożonych nieprawidłowo (np. brak PESEL, adresu, daty poparcia). W związku z tym, że podpisy dostarczono do PKW w ostatnim dniu zgłaszania, kandydat nie ma już możliwości ich uzupełnienia. Bo żeby zarejestrować komitet ważnych podpisów musi być co najmniej tysiąc.

„Jedyny opozycyjny kandydat”

Rafał Stachura to lekarz weterynarii. Studiował na Uniwersytecie w Padwie we Włoszech, a doktorat obronił na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Prowadzi duże gospodarstwo rolne pod Włodawą. Zajmuje się hodowlą bydła i produkcją mleka.

Jeszcze dwa dni temu Stachura był pewien swojej kandydatury. – Szanowni Państwo, jestem jedynym kandydatem opozycyjnym w okręgu chełmskim. W 2019, jako kandydat KO, zdobyłem blisko 32 tys. głosów. W trosce o moich wyborców, którzy cenią prawdziwą demokrację, zgłosiłem komitet. Zając, Senator PiS, głosował w Senacie tak, jak Prezes kazał – pisał Stachura na Twitterze.

W chełmskim okręgu wyborczym o reelekcję do Senatu powalczy Józef Zając (kandyduje z własnego komitetu, z poparciem Paktu Senackiego). PiS wystawi najpewniej Kamilę Grzywaczewską – radną z Urszulina, dyrektor lubelskiego KOWR. Kandydatką Konfederacji ma być Jolanta Duda.

W 2019 roku wybory wygrał tam Zając, zdobywając ponad 61 tys. głosów (wówczas był kandydatem PiS). Stachura uzyskał ponad 31 tys. głosów. Ostatni był Konrad Rękas – prawie 8 tys. głosów (w tym roku nie kandyduje).

Komitetu nie zarejestrował, ale i tak wystartuje?

Jak udało nam się nieoficjalnie ustalić, Stachura i tak zamierza kandydować do Senatu. W tej sprawie miał porozumieć się z Komitetem Wyborczym Nowa Demokracja – TAK. Ma wystartować pod jej szyldem, o ile w tydzień zbierze wymagane podpisy.

Czas na rejestrację kandydatów do Senatu jest do 6 września. W tym celu należy zebrać min. 2 tys. podpisów i przekazać do właściwej Okręgowej Komisji Wyborczej. Kandydatów zgłaszać mogą tylko zarejestrowane wcześniej komitety wyborcze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły