3 minuty czytania • 10.08.2023
Lublin. 14 tysięcy osób musi opuścić domy. Ewakuacja po znalezieniu bomby
Udostępnij
W piątek rano rozpocznie się ewakuacja kilkunastu tysięcy mieszkańców Lublina. Na placu budowy znaleziono niewybuch.
Bomba może być pozostałością z II wojny światowej – bombardowania fabryki samolotów Plagego i Laśkiewicza z 2 września 1939 roku. W czwartek (10 sierpnia) podczas prowadzenia prac ziemnych natrafiono na niewybuch w okolicy ul. Wrońskiej 1.
– Po jego ocenie, godzinach popołudniowych wojskowi saperzy wyznaczyli strefę ewakuacji. Na podstawie danych z ewidencji ludności obejmie ona blisko 14 tys. mieszkańców i mieszkanek Lublina – informuje Katarzyna Duma, rzecznik prasowa prezydenta Lublina.
Na razie, jadąc samochodem w tym rejonie nie widać niczego, co zwiastowałoby jakieś zagrożenie. Ale plan działania jest jasny. Ewakuacja rozpocznie się w piątek o godzinie 7 i ma potrwać do godziny 11. – Do tego czasu mieszkańcy muszą opuścić swoje mieszkania – dodaje Duma.
Miejsca zbiórki wyznaczono w trzech lokalizacjach:
- parking przy Hali im. Z. Niedzieli przy Al. Zygmuntowskich,
- przystanek autobusowy przy dawnym sklepie Domix na ul. Łęczyńskiej,
- przystanek komunikacji miejskiej przy targu przy ul. Krańcowej.
To właśnie z tych miejsc autobusy komunikacji miejskiej (oznaczone napisem „ewakuacja”) zabiorą mieszkańców na Arenę Lublin. Tam mają przeczekać akcję saperską.
– Istnieje możliwość zabrania ze sobą zwierząt domowych. Przedszkola w rejonie ewakuacji, pełniące wakacyjny dyżur, będą jutro zamknięte. Parking przy stadionie Arena Lublin będzie również bezpłatnie dostępny dla osób, które mogą samodzielnie się przemieszczać – podaje rzeczniczka.
Numer całodobowej infolinii to 81 466 17 13. W piątek będzie można także dzwonić – aby uzyskać informacje – pod numer 81 466 10 00, lub do Straży Miejskiej – 986 albo 81 466 50 20.
Osoby z niepełnosprawnościami oraz wymagające opieki pielęgniarskiej i lekarskiej miejsca są w Domu Pomocy Społecznej Kalina (ul. Kalinowszczyzna 84) oraz Betania (al. Kraśnicka 223). – Z kolei osoby leżące będą transportowane do sali gimnastycznej VI LO przy ul. Mickiewicza 36. W tych miejscach będzie również zapewniona pomoc psychologiczna. Można ją również uzyskać dzwoniąc pod całodobowy numer telefonu Centrum Interwencji Kryzysowej: 733 588 600. Transport do miejsc tymczasowego pobytu zapewnią pojazdy MPK Lublin, Straży Miejskiej oraz pojazdy medyczne. W strefie ewakuacji komunikacja miejska będzie kursować bez zmian do godz. 11.00 i będzie bezpłatna – zaznacza Duma.
Granicę strefy ewakuacji wyznaczają ulice oraz rzeki: od zachodu rzeki Bystrzyca i Czerniejówka do ul. Pawiej, od południa ul. Pawia i Długa, od wschodu ul. Krańcowa, Witosa i ul. Krzemionki oraz Przyjaźni do rzeki Bystrzycy.
Przed opuszczeniem mieszkania trzeba:
- zamknąć zawór gazu i odciąć dopływ wody,
- wyłączyć dopływ prądu,
- pozamykać okna i drzwi,
- zabrać ze sobą dokumenty tożsamości oraz niezbędne leki.
– Na czas prowadzonych czynności przez saperów jutro od godz. 11.30 nastąpi całkowite zamknięcie dla ruchu tej części miasta. Komunikacja miejska zostanie skierowana na objazdy. W rejonie wyłączonym z obsługi komunikacyjnej, ruchem będzie kierować Policja. Według zapowiedzi Dowódcy Patrolu Saperskiego akcja usuwania niewybuchu powinna potrwać ok. 2 godzin. Powrót mieszkańców będzie możliwy po wyeliminowaniu zagrożenia, a mieszkańcy zostaną odwiezieni przez autobusy MPK do wyznaczonych punktów zbiórki w pobliżu swoich domów – uzupełnia rzeczniczka prezydenta.
Na zdjęciu strefa ewakuacji (fot. UM Lublin)
Dodaj komentarz