Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  10.08.2023

Lublin. 14 tysięcy osób musi opuścić domy. Ewakuacja po znalezieniu bomby

Udostępnij

W piątek rano rozpocznie się ewakuacja kilkunastu tysięcy mieszkańców Lublina. Na placu budowy znaleziono niewybuch.

Bomba może być pozostałością z II wojny światowej – bombardowania fabryki samolotów Plagego i Laśkiewicza z 2 września 1939 roku. W czwartek (10 sierpnia) podczas prowadzenia prac ziemnych natrafiono na niewybuch w okolicy ul. Wrońskiej 1.

Po jego ocenie, godzinach popołudniowych wojskowi saperzy wyznaczyli strefę ewakuacji. Na podstawie danych z ewidencji ludności obejmie ona blisko 14 tys. mieszkańców i mieszkanek Lublina – informuje Katarzyna Duma, rzecznik prasowa prezydenta Lublina.

Na razie, jadąc samochodem w tym rejonie nie widać niczego, co zwiastowałoby jakieś zagrożenie. Ale plan działania jest jasny. Ewakuacja rozpocznie się w piątek o godzinie 7 i ma potrwać do godziny 11. – Do tego czasu mieszkańcy muszą opuścić swoje mieszkania – dodaje Duma.

Miejsca zbiórki wyznaczono w trzech lokalizacjach:

  • parking przy Hali im. Z. Niedzieli przy Al. Zygmuntowskich,
  • przystanek autobusowy przy dawnym sklepie Domix na ul. Łęczyńskiej,
  • przystanek komunikacji miejskiej przy targu przy ul. Krańcowej.

To właśnie z tych miejsc autobusy komunikacji miejskiej (oznaczone napisem „ewakuacja”) zabiorą mieszkańców na Arenę Lublin. Tam mają przeczekać akcję saperską.

Istnieje możliwość zabrania ze sobą zwierząt domowych. Przedszkola w rejonie ewakuacji, pełniące wakacyjny dyżur, będą jutro zamknięte. Parking przy stadionie Arena Lublin będzie również bezpłatnie dostępny dla osób, które mogą samodzielnie się przemieszczać – podaje rzeczniczka.

Numer całodobowej infolinii to 81 466 17 13. W piątek będzie można także dzwonić – aby uzyskać informacje – pod numer 81 466 10 00, lub do Straży Miejskiej – 986 albo 81 466 50 20.

Osoby z niepełnosprawnościami oraz wymagające opieki pielęgniarskiej i lekarskiej miejsca są w Domu Pomocy Społecznej Kalina (ul. Kalinowszczyzna 84) oraz Betania (al. Kraśnicka 223). – Z kolei osoby leżące będą transportowane do sali gimnastycznej VI LO przy ul. Mickiewicza 36. W tych miejscach będzie również zapewniona pomoc psychologiczna. Można ją również uzyskać dzwoniąc pod całodobowy numer telefonu Centrum Interwencji Kryzysowej: 733 588 600. Transport do miejsc tymczasowego pobytu zapewnią pojazdy MPK Lublin, Straży Miejskiej oraz pojazdy medyczne. W strefie ewakuacji komunikacja miejska będzie kursować bez zmian do godz. 11.00 i będzie bezpłatna – zaznacza Duma.

Granicę strefy ewakuacji wyznaczają ulice oraz rzeki: od zachodu rzeki Bystrzyca i Czerniejówka do ul. Pawiej, od południa ul. Pawia i Długa, od wschodu ul. Krańcowa, Witosa i ul. Krzemionki oraz Przyjaźni do rzeki Bystrzycy.

Przed opuszczeniem mieszkania trzeba:

  • zamknąć zawór gazu i odciąć dopływ wody,
  • wyłączyć dopływ prądu,
  • pozamykać okna i drzwi,
  • zabrać ze sobą dokumenty tożsamości oraz niezbędne leki.

Na czas prowadzonych czynności przez saperów jutro od godz. 11.30 nastąpi całkowite zamknięcie dla ruchu tej części miasta. Komunikacja miejska zostanie skierowana na objazdy. W rejonie wyłączonym z obsługi komunikacyjnej, ruchem będzie kierować Policja. Według zapowiedzi Dowódcy Patrolu Saperskiego akcja usuwania niewybuchu powinna potrwać ok. 2 godzin. Powrót mieszkańców będzie możliwy po wyeliminowaniu zagrożenia, a mieszkańcy zostaną odwiezieni przez autobusy MPK do wyznaczonych punktów zbiórki w pobliżu swoich domów – uzupełnia rzeczniczka prezydenta.

Na zdjęciu strefa ewakuacji (fot. UM Lublin)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły