Wesprzyj Kontakt

4 minuty czytania  •  07.09.2021

Kto kupił działki z bonifikatą? Znamy raport. Na liście jest Lublin.

Udostępnij

Kościoły i związki wyznaniowe mają prawo do kupna publicznych działek z bonifikatą. Stowarzyszenie Obywatelskich Inicjatyw Społecznych i Historycznych obuplikowało raport dotyczący zbywania przez powiaty nieruchomości na rzecz kościołów i związków wyznaniowych. Są w nim też działki z Lublina.

Z dokumentu wynika, że łączna wartość nieruchomości zbytych w latach 2015-2020 wyniosła 30,8 mln zł, a wartość udzielonych bonifikat wyniosła 91,5%. W związku z tym kościoły i inne związki wyznaniowe zapłaciły za nieruchomości kwotę 3 mln zł.

Do największych beneficjentów należą:

  • Kościół Rzymskokatolicki w RP wartość 21 624 694,84 zł, zapłacona cena 2 055 207,66 zł;
  • Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny wartość 3 968 000,00 zł, zapłacona cena 39 680,00 zł,
  • Gminy Wyznaniowe Żydowskie w RP wartość 3 186 480,20 zł, uiszczona cena 586 974,54 zł;
  • Wschodni Kościół Staroobrzędowy w RP wartość 27 697,00 zł, uiszczona kwota 22 523,20 zł.

Czytaj raport „Zbywanie przez powiaty w Polsce nieruchomości z bonifikatą na rzecz kościołów i innych związków wyznaniowych w latach 2015-2020. Działania strażnicze i opracowanie dobrych praktyk” na stronie soish.pl

Stowarzyszenie zapytało także władze Lublina (link). Nasi urzędnicy zostali docenieni za stosowanie takich samych preferencji (90% bonifikaty) niezależnie od związku wyznaniowego.

Poniżej prezentujemy opis nieruchomości, które władze miasta przekazały kościołom i związkom wyznaniowym w ciągu poprzednich pięciu lat.

W Lublinie i okolicach sprzedano kościołom trzy nieruchomości o łącznej wartości 3 miliony złotych

Z informacji udostępnionych w raporcie wynika, że Rada Miasta Lublin w ostatnich pięciu latach zgodziła się na sprzedaż trzech nieruchomości dla kościołów i związków wyznaniowych.

W 2016 sprzedano działkę dla Archidiecezji Lubelskiej. Cena? Niespełna 192 tys. zł za działkę o pow. 6672 m2, wycenioną na 1,92 mln zł. Była to niezabudowana działka w lokalizacji ulic Dożynkowej 31 i Bluszczowej 2. Bonifikata wyniosła 90%.

Mieszkańcy Ponikwody protestowali przeciwko tej transakcji. Domagali się, by na tym terenie powstały szkoły i przedszkola. Przeciwna sprzedaży była też Rada Dzielnicy Ponikwoda (patrz stanowisko Rady Dzielnicy).

Budowa kościoła? Decyzja jeszcze nie zapadła

Archidiecezja ma na tej działce wybudować kościół. W przypadku przeznaczenia jej na inną działalność, będzie zobowiązana do zwrotu otrzymanej bonifikaty (tj. ponad 1,7 mln zł). Na razie na działce nie ma śladów budowy.

– Na obecnym etapie nie zapadły jeszcze żadne wiążące decyzje – mówi ks. Jakub Olech, Sekretarz Wydziału Administracyjno-Gospodarczego Kurii Metropolitalnej w Lublinie.

W najbliższej przyszłości tworzony będzie ośrodek duszpasterski na rogu ulic Dożynkowej i Bluszczowej, gdzie z czasem powstanie też kościół – wyjaśnia ks. Adam Jaszcz, rzecznik prasowy Archidiecezji Lubelskiej.

Nieruchomość dla Zielonoświątkowców

Taką samą zniżkę otrzymał Zbór „Charisma” Kościoła Zielonoświątkowców (patrz uchwała Rady Miasta). Za zabudowaną nieruchomość (budynek parterowy o pow. użytkowej 181 m2, pow. działki 831 m2) przy skrzyżowaniu ulic Garbarskiej 12/Długiej 11 o wartości 304 tys. zł zapłacił 30,4 tys. zł. We wniosku wskazano cel sakralny wykorzystania nieruchomości.

Z największą bonifikatą (99,9%) sprzedano nieruchomość w miejscowości Panieńszczyzna.

W latach 2019-2020 została sprzedana z bonifikatą jedna nieruchomość, stanowiącą własność Skarbu Państwa, położona w obrębie: Panieńszczyzna, jednostka ewidencyjna: Jastków. Nabywcą był Kościół Katolicki w Rzeczypospolitej Polskiej obrządku łacińskiego, za cenę 1 001,41 zł (kwota po udzielonej bonifikacie). Zgody na sprzedaż nieruchomości Skarbu Państwa udzielił Wojewoda Lubelski Zarządzeniem Nr 29 z dnia 3 lutego 2020 r. – wyjaśnia Mariusz Masłowski, zastępca Naczelnika Wydziału Inwestycji i Funduszy Pomocowych Starostwo Powiatowe w Lublinie.

Bonifikata dla Kapucynek na Dom im. Matki Weroniki

Raport nie uwzględnił nieruchomości sprzedanej na rzecz Domu Zakonnego Zgromadzenia Sióstr Kapucynek Najświętszego Serca Jezusa z siedzibą w Lublinie (patrz uchwała Rady Miasta). Chodzi o nieruchomość o pow. 0,0732 ha przy ul. Romanowskiego 4, zbytą w 2017. Tu również bonifikata wyniosła 90%.

Przełożona Domu Zakonnego Zgromadzenia Sióstr Kapucynek Najświętszego Serca Jezusa z siedzibą w Lublinie wystąpiła wówczas z wnioskiem o wykup przedmiotowej nieruchomości za bonifikatą uzasadniając powyższe prowadzeniem na nieruchomości placówki opiekuńczo-wychowawczej – Domu im. Matki Weroniki. Placówka ta zajmuje się wychowaniem dzieci, które z różnych przyczyn nie mogą przebywać w swoich rodzinach.

Gmina Lublin ustanowiła na nieruchomości 126 tys. zł hipoteki z tytułu ewentualnego zwrotu bonifikaty.

Mapa nieruchomości sprzedanych z bonifikatą

Zobacz mapę bonifikat udzielonych kościołom i związkom wyznaniowym. Mapa została opracowana przez SOISH.

Kamienica dla fundacji, która nie spełniła zobowiązań

W 2004 Rada Miasta zgodziła się na sprzedaż z bonifikatą kamienicy w centrum na rzecz Fundacji Godne Życie. Miała w niej powstać jadłodajnia i noclegownia dla ubogich (nie powstały). W ciągu kilkunastu lat kamienica została „sprywatyzowana” przez rodzinę zarządu organizacji (tuż przed tym jak do drzwi zapukał komornik). Pisaliśmy o tym w tekście „Komornik w fundacji, która okazyjnie kupiła kamienicę od miasta”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

3 minuty czytania

26.10.2023

MPK Lublin chce przejąć całą Strefę Płatnego Parkowania

MPK ma chrapkę na przejęcie zarządzania całą Strefą Płatnego Parkowania…

4 minuty czytania

18.10.2023

Wyrok na górki czechowskie: Sąd oddala skargi wojewody i prokuratora krajowego. TBV krok bliżej budowy osiedla

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił dziś skargę kasacyjną wojewody lubelskiego. Co…

3 minuty czytania

15.10.2023

Śmiertelny wypadek na deptaku. W krwi kierowcy były ślady po marihuanie

– Bardzo żałuję tego, co się stało, chciałbym przeprosić rodzinę…

7 minuty czytania

14.10.2023

Blacha już jest, budowa trwa. Ludzie zaskoczeni i oburzeni dwoma budynkami przy parku JPII

Gwałt i oszustwo. Dawno nikt tak soczyście i brutalnie nie…

10 minuty czytania

30.09.2023

Kontrola w szkole po samobójstwie nauczyciela. Mamy wyniki

Miasto opublikowało wyniki kontroli w szkole podstawowej nr 52 w Lublinie, wszczętych…

3 minuty czytania

25.09.2023

Związkowcy chcą 1000 zł podwyżki. Prezydent planuje dać 300 zł

Działacze „Solidarności” nie zgadzają się, by przyszłoroczne podwyżki w Urzędzie…

4 minuty czytania

19.09.2023

IPN chce znaleźć wszystkich pogrzebanych na górkach czechowskich

Wyniki dotychczasowych badań, zdjęcia wykopanych kości i bukiet czerwonych róż…

5 minuty czytania

08.09.2023

Marcin Nowak mówi NIE na ultimatum prezydenta Żuka i kandydata opozycji

Wiceprzewodniczący Rady Miasta i radny klubu Krzysztofa Żuka nie ulega…