Wesprzyj Kontakt

5 minuty czytania  •  06.01.2024

Kamiński na odchodne nagradza strażaków, policjantów i pograniczników. „Byliśmy tłem w kampanii wyborczej”

Udostępnij

Były już szef MSWiA był w tym roku wyjątkowo hojny. Na nagrody dla strażaków, policjantów i funkcjonariuszy Straży Granicznej resort wydał aż 15,5 mln zł. Oficjalnie – za działania służb mundurowych na wschodniej granicy. Strażacy nie mają jednak wątpliwości, że to podziękowanie za wsparcie kampanii wyborczej Mariusza Kamińskiego i obecność na piknikach masowo organizowanych przez PiS.

Na początek kilka faktów. Mariusz Kamiński to poseł PiS wybrany z okręgu wyborczego numer 7 obejmującego Chełm, Zamość i Białą Podlaską (dostał ponad 44 tys. głosów). Obecnie toczy się polityczna i prawna dyskusja, czy Kamiński wobec prawomocnego skazującego wyroku sądu nadal może być parlamentarzystą.

Kamiński był też Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji w pierwszym rządzie Mateusza Morawieckiego. 22 listopada 2023 roku, jako szef resortu zdecydował o przyznaniu „nagród specjalnych dla ponad 15 tys. funkcjonariuszy Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej oraz Służby Ochrony Państwa„. Łącznie na konta wybranych funcjonariuszy służb mundurowych wpłynęło 15,5 mln zł.

Oficjalnie to nagrody za „szczególne zaangażowanie w działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa na wschodniej granicy naszego kraju”. Cytowany w komunikacie MSWiA minister Kamiński tłumaczył to tak:

Hybrydowy atak na naszą wschodnią granicę, wojna na Ukrainie czy akcje gaszenia pożarów poza granicami Polski, to tylko kilka przykładów Waszego zaangażowania. Jesteście prawdziwymi bohaterami. Dziękuję Wam za to.

Policjanci na spotkaniu Mariusza Kamińskiego z dziennikarzami (Fot. X)

Jak to było z nagrodami

Z naszych informacji wynika, że po październikowych wyborach do Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie przyszło polecenie wysłania do Komendy Głównej listy strażaków do nagrodzenia.

Nie było żadnych informacji według jakich kryteriów należy te osoby wytypować, ani jaki okres czasu wziąć pod uwagę oceniając ich pracę przy obronie granicy. Według naszego rozmówcy dziwne było także to, że nikt nie wymagał żadnego formalnego wniosku o przyznanie nagród. Wystarczyło przesłać do Warszawy listę z nazwiskami.

Kiedy pieniądze wpłynęły na konta, strażacy zdziwili się jeszcze bardziej. – Nagrody nie były wygórowane. Powiedzmy, że w normalnej wysokości. Ale z tego, co wiemy, to komendanci otrzymali znacznie wyższe kwoty. Zwykle dostawali po kilka tysięcy złotych. A teraz po kilkanaście tysięcy – mówi nam jeden z lubelskich strażaków.

O wysokość poszczególnych nagród finansowych zapytaliśmy MSWiA. – Nagrodzeni funkcjonariusze PSP służą w województwach: lubelskim (70 osób), podlaskim (70 osób) i mazowieckim (60 osób). Nagrody w wysokości po 1,5 tys. zł przyznano łącznie 200 strażakom, na co przeznaczono w sumie 300 tys. zł – czytamy w odpowiedzi resortu.

Ale na pytania o wysokość nagród dla komendantów i ich zastępców ministerstwo już nie odpowiada.

Dane dotyczące strażaków się zgadzają – mówi nasz informator. – Pomijają jednak wysokie nagrody dla komendantów – komentuje.

Październik 2023. Marek Kamiński przekazuje sprzęt OSP z województwa lubelskiego. Za ministrem stoi nadbryg. Grzegorz Alinowski, Komendant Wojewódzki PSP w Lublinie (Fot. X)

„To nie są nagrody, to jest podziękowanie”

Nie tylko ta sprawa zdziwiła strażaków. Kiedy dowiedzieli się o nagrodach, zaczęli zastanawiać się za co je otrzymali. – Przecież nasza praca na granicy to wcale nie był 2023 rok – mówi jeden z nich.

I faktycznie, wzmożone siły służb mundurowych na wschodnią granicę były wysyłane w 2022 po wybuchu wojny na Ukrainie. Chodziło o pomoc uchodźcom. Strażacy jechali wówczas na przejścia graniczne, organizowali autokary do przewożenia ludzi uciekających przed wojną, pomagali na dworcach autobusowych i kolejowych we wschodniej Polsce.

Z kolei kryzys na granicy polsko-białoruskiej, kiedy na miejsce wysyłano potężne siły mundurowe, to lata 2021-2022. Nadal nie jest tam spokojnie, ale jak mówią nam strażacy, w tym roku na granicę nie byli masowo wysyłani.

To nie są nagrody, to jest podziękowanie – mówi nam jeden ze strażaków. – Proszę sprawdzić, kto kandydował do Sejmu z lubelskiego – podpowiada.

Byliśmy tłem dla kandydata PiS

I tu wracamy do ministra Kamińskiego i jego startu w wyborach parlamentarnych. Ku zaskoczeniu wielu lokalnych działaczy PiS niezwiązany z naszym regionem Mariusz Kamiński dostał jedynkę na liście wyborczej Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu w okręgu chełmsko-zamojskim.

W ocenie naszych rozmówców pieniądze z ministerstwa to forma odwdzięczenia się strażakom za ogromne wsparcie przy kampanii wyborczej polityka. Za jeżdżenie za nim po całym regionie. Za robienie mu dobrego tła podczas relacji do mediów.

Kilka przykładów:

27 lipca. Kamiński spotyka się z policjantami i strażnikami granicznymi na Podlasiu. Jest też konferencja prasowa. Obok Kamińskiego stoją szefowie policji, za nim uzbrojeni strażnicy, policjanci i specjalistyczny samochód.

30 sierpnia. Kolejna wizyta przy płocie na granicy.

8 września. Kamiński odwiedza Nadbużański Oddział Straży Granicznej w Chełmie.

Tego samego dnia Kamiński jest w Tomaszowie Lubelskim, gdzie uroczyście przekazuje nowy sprzęt dla PSP i OSP. Zaraz potem jest wiec z udziałem mieszkańców. W internecie można znaleźć film w tego wydarzenia. Minister – kandydat ściska dłonie swoich zwolenników, a w tle widać wozy bojowe straży pożarnej.

Mariusz Kamiński w Tomaszowie Lubelskim na wiecu wyborczym (Fot. X)

16 września. Kamiński spotyka się ze Straża Graniczną w Terespolu. Jest briefing pasowy na tle samochodu SG.

17 września. Kamiński na portalu X pisze: – Dzięki środkom z Funduszu Kościelnego udaje się uratować wiele cennych dla polskiej kultury zabytków. Takim przykładem jest ołtarz w Sanktuarium Maryjnym w Kodniu.

Na zdjęciach kościół i wozy strażackie. Tego samego dnia kandydat spotyka się z miejscowymi druhami OSP.

Marek Kamiński w Kodniu (Fot. X)

Można tak wyliczać jeszcze długo.

Nikt nie pytał gdzie i po co ma być wysłany sprzęt. Ma po prostu jechać. Nie tylko na Kamińskiego, ale w ogóle na imprezy PiS – pikniki, festyny, wiece – mówi nam jeden ze strażaków.

Żeby była jasność – nie tylko strażacy zostali docenieni na odchodne przez ministra.

Nagrodzono również 1 tys. policjantów i 5,08 tys. strażników granicznych. Na co przeznaczono odpowiednio 2,5 mln zł i 12,7 mln zł. Wyróżnieni policjanci realizowali zadania służbowe w pasie przygranicznym na obszarze województwa podlaskiego i lubelskiego. Funkcjonariusze Straży Granicznej, którzy otrzymali nagrody, pełnią służbę w Podlaskim, Bieszczadzkim, Warmińsko-Mazurskim i Nadbużańskim Oddziale SG – wylicza MSWiA.

Na zdjęciu: Wrzesień 2023. Mariusz Kamiński spotyka się z OSP z Czułczyc i Perespy w województwie lubelskim w powiecie chełmskim. To okręg wyborczy Kamińskiego (Fot. X)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

3 minuty czytania

27.02.2024

Świdnik. Burmistrz Jakson po 25 latach schodzi ze sceny. I namaszcza następcę

Waldemar Jakson nie będzie kolejny raz kandydował na burmistrza Świdnika.…

5 minuty czytania

27.02.2024

Po ultimatum posłanki Wcisło prezydent Żuk daje Platformie więcej biorących miejsc

Spięcie w lubelskiej PO. Z jednej strony Marta Wcisło, szefowa…

6 minuty czytania

25.02.2024

PiS w kinie w Lublinie. Widzowie zobaczyli spektakl Czarnka, Kamińskiego i Wąsika

O kłótni Żuka z Wcisło czy konieczności „pogonienia brukselskiego establishmentu”…

3 minuty czytania

23.02.2024

Pisarz, motocyklista i urzędniczka. Kogo Trzecia Droga wysyła do Rady Miasta Lublin

Siedem osób ze wskazania Polski 2050 i PSL startuje w…

4 minuty czytania

23.02.2024

Szef PO awansuje na szczyt, brat posła spada. Listy KO w wyborach do Sejmiku Województwa Lubelskiego

Zarząd Platformy Obywatelskiej zaakceptował listy kandydatów do sejmiku województwa lubelskiego.…

4 minuty czytania

23.02.2024

Były baron SLD wysoko na listach KO do sejmiku. „Zniesmaczenie” kontra „to jest ich ból, nie mój”

Grzegorz Kurczuk, przed laty szef lubelskiej lewicy, nieoczekiwanie wystartuje z…

2 minuty czytania

22.02.2024

Ile się zarabia u wojewody? Mamy listę ponad stu nazwisk

Wojewoda Krzysztof Komorski nie jest najlepiej opłacanym urzędnikiem. O 1800…

3 minuty czytania

21.02.2024

Marcin Wroński skończył rozdział, zanim na dobre go zaczął. Nie będzie kandydował na prezydenta Lublina

Znany pisarz kryminałów nie będzie walczył o prezydenturę Lublina. Chciał…