Wesprzyj Kontakt

2 minuty czytania  •  06.02.2024

Ich trzech, ale kandydat może być tylko jeden. PiS ma dziś wskazać rywala dla Krzysztofa Żuka

Udostępnij

Bałaban, Derewenda i Wojciechowski – Zarząd Wojewódzki PiS w Lublinie przekazał centrali partii te trzy nazwiska potencjalnych kandydatów na prezydenta Lublina. Dziś Komitet Polityczny PiS ma zdecydować, kto z nich podejmie się walki m.in. z Krzysztofem Żukiem (PO).

W poniedziałek władze wojewódzkie PiS dyskutowały m.in. o kandydatach na prezydenta Lublina i listach wyborczych do sejmiku województwa. Ustalenia zostały przekazane do Warszawy, gdzie dziś o godz. 13 zbiera się 38-osobowy Komitet Polityczny PiS, w którym zasiadają najważniejsi politycy partii z Jarosławem Kaczyńskim na czele. Z naszego województwa jest w nim Krzysztof Michałkiewicz, były poseł i prezes PFRON. W komitecie uczestniczy też Mariusz Kamiński, do niedawna poseł z okręgu chełmskiego, skazany prawomocnym wyrokiem m.in. za przekroczenie uprawnień w tzw. aferze gruntowej i ułaskawiony później wraz z Maciejem Wąsikiem przez prezydenta Andrzeja Dudę. Kamiński w poniedziałek pojawił się na obradach Zarządu Wojewódzkiego PiS w Lublinie, gdzie – jak relacjonował poseł Dariusz Stefaniuk – został gorąco przywitany przez zgromadzonych. „Włącza się do pracy w naszym województwie w najbliższych wyborach samorządowych” – napisał Stefaniuk.

Według naszych ustaleń władze wojewódzkie rekomendowały do centrali nazwiska trzech pretendentów do walki o fotel prezydenta Lublina. To (w kolejności alfabetycznej): Bartłomiej Bałaban, członek zarządu województwa lubelskiego; Robert Derewenda, radny miejski PiS i dyrektor IPN w Lublinie oraz Zbigniew Wojciechowski, wicemarszałek województwa.

Według naszych informacji, największe szanse na namaszczenie przez centralę PiS mają Derewenda i Wojciechowski. Tego pierwszego ma wspierać Przemysław Czarnek, pełnomocnik PiS w województwie lubelskim, tego drugiego – Jarosław Stawiarski, marszałek województwa, który sam do niedawna był wskazywany jako potencjalny kandydat PiS na prezydenta Lublina. Ale przy okazji odsłonięcia pomnika Lecha Kaczyńskiego w Lublinie miał przekonać prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, że partia powinna postawić na Wojciechowskiego. Sam Stawiarski ma być zaś „jedynką” w swoim okręgu w wyborach do sejmiku województwa.

Na zdjęciu: poniedziałkowe posiedzenie Zarządu Wojewódzkiego PiS w Lublinie. W środku Mariusz Kamiński, były poseł, który ma się włączyć w kampanię samorządową partii w województwie. Z nieoficjalnych informacji wynika, że Kamiński będzie walczyć o mandat europosła z naszego województwa

fot. FB/Marek Wojciechowski

Journalismfund

Ten artykuł został wsparty przez program grantowy „Media lokalne na rzecz demokracji” Journalismfund Europe

3 odpowiedzi na “Ich trzech, ale kandydat może być tylko jeden. PiS ma dziś wskazać rywala dla Krzysztofa Żuka”

 1. kronikidewelorozwoju pisze:

  Od wielu lat lubelskie W0lskie skrzydło Zjednoczonej Partii Deweloperskiej wspierało cichaczem rządy Dewelo-Duce (wyjątkiem był Czarnek, ale nawet on nie miał ochoty na bezpośrednią konfrontację z dewelo-bandą).
  Przez te lata pod tym parasolem wyrosła dewelo-grzybnia, z którą nikt już nie ma albo szans, albo ochoty walczyć na poważnie.
  Kontynuacja zasiadania Dewelo-Duce na stanowisku zarządcy folwarku jest wygodnym „kompromisem”, bo nikt rozsądny nie będzie się palić do przejęcia rządów w mieście, w którym szanse na wprowadzenie jakiegoś programu naprawczego stały się P0 3-ch kadencjach dewelo-rozwijania znikome, tak z uwagi na katastrofalne zadłużenie, jak i wobec faktu spenetrowania wszystkich organów przez dewelo-ośmiornicę.
  Nikt myślący racjonalnie nie będzie się pakować w przejęcie tego bagażu, kiedy można spokojnie i bezpiecznie tłuc sobie kapuchę w instytucjach typu ipn. Dlatego „konkurenci” Dewelo-Duce będą jedynie udawać kandydowanie.
  Klamka zapadła w wyborach w 2019, kiedy każdy zainteresowany wyborca już wiedział, co i kogo reprezentuje Dewelo-Duce i jego klub, a mimo to Dziadogrodzianie zagłosowali tłumnie za dewelo-rozwojem.
  Teraz już nie ma odwrotu.

 2. . pisze:

  Wybory samorządowe były w 2018 nie w 2019.

 3. Luizka pisze:

  Niech wskazują i listy do rad i sejmiku pokażą od razu. Mam nadzieję, że tym razem będzie na nich więcej fachowców i ekspertów, a nie polityków, którzy tylko zmieniają stołki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

8 minuty czytania

11.04.2024

Dziś wielka wycinka na ul. Zorza, jutro na Samsonowicza. Jak prezydent „zazielenia” miasto

W czasie gdy miasto chwali się nowymi pomnikami przyrody i…

6 minuty czytania

10.04.2024

Przegrał, ale wraca z tarczą. Czarnek cieszy się, że postawił na Derewendę

34,26 proc. nie wystarczyło, by zmierzyć się z Krzysztofem Żukiem…

8 minuty czytania

09.04.2024

Co wiemy po wyborach. Żuk gra na siebie, Czarnek ojcem sukcesu PiS

Kilka brutalnych słów podsumowujących wybory samorządowe. Prezydent Lublina jest realnie…

6 minuty czytania

08.04.2024

Billbordy, gazetki, kask i przepis na babkę. Nowe twarze w Radzie Miasta Lublin

PiS do Rady Miasta Lublin wprowadził byłego prezydenta, członka zarządu…

2 minuty czytania

08.04.2024

Pełny skład Sejmiku Województwa Lubelskiego. Lista nowych radnych

Znamy pełne, oficjalne wyniki głosowania do Sejmiku Województwa Lubelskiego. Podajemy…

3 minuty czytania

08.04.2024

Marszałek pozamiatał. Wyniki w wyborach do sejmiku w powiatach janowskim, kraśnickim, lubartowskim, lubelskim, opolskim, puławskim i ryckim (okręg 2)

Nie było w wyborach do sejmiku mocniejszego kandydata: urzędujący marszałek…

2 minuty czytania

08.04.2024

Wyniki wyborów do sejmiku lubelskiego. Powiaty chełmski, łęczyński, krasnostawski, świdnicki, włodawski i Chełm (okręg 4)

We wschodnich powiatach regionu również triumfowało Prawo i Sprawiedliwość. Na…

3 minuty czytania

08.04.2024

Krzysztof Żuk świętuje wygraną i częstuje tortem. Do rady wejdzie też kilka osób, które nie zdobyły mandatów

Krzysztof Żuk, Mariusz Banach, Beata Stepaniuk-Kuśmierzak i Anna Augustyniak nie…