Wesprzyj Kontakt

2 minuty czytania  •  27.11.2023

Zapłacimy niższy podatek za garaż. Przełomowy wyrok Trybunału

Udostępnij

Sposób wyliczania podatku za miejsce postojowe w garażu podziemnym jest niezgodny z Konstytucją – uznał Trybunał Konstytucyjny. Będziemy płacić mniej, ale nie od razu. Gminy dostały czas na dostosowanie się do nowej interpretacji.

Górne granice stawek podatku od nieruchomości co roku ustala Ministerstwo Rozwoju i Finansów. Na tej podstawie swoje podatki określają gminy. Mogą zdecydować się na niższe stawki i niektórzy tak właśnie robią. W Lublinie od kilku lat płacimy jednak podatki według najwyższych dozwolonych stawek.

I tak podatek od nieruchomości za 1 mkw. mieszkania to 1 zł. Za garaż czy miejsce na parkingu podziemnych stawka jest prawie dziesięciokrotnie wyższa – 9,71 zł za mkw.

Do tej urzędnicy przyjmowali, że garaż to samodzielny lokal, który nie może być uznany za część mieszkania w bloku. W efekcie naliczali podatek według tej wyższej stawki. Taka interpretacje przepisów wskazał Naczelny Sąd Administracyjny jeszcze w 2012 roku. Stawki mogły być inne tylko wtedy jeżeli dla takiego garażu/ miejsca garażowego wyodrębniona została księga wieczysta.

To ma się zmienić. Trybunał Konstytucyjny uznał właśnie, że nie ma znaczenia, czy garaż jest wyodrębniony z mieszkania czy też nie. A wątpliwości urzędnicy powinni rozstrzygać na korzyść podatników.

Na wejście w życie nowych przepisów jednak poczekamy.wpływy z podatków od nieruchomości. Wpływy z podatków od nieruchomości trafiają do kasy danej gminy. Trybunał uznał, że nieuzasadnione byłoby obniżenie ich dochodów w trakcie roku. Wobec tego, w obecnym i przyszłym 2024 roku, garaże będą opodatkowane na dotychczasowych zasadach.

O ile mniej pieniędzy znajdzie się w budżecie Lublina z tego tytułu jeszcze nie wiadomo. Władze czekają na ruch rządu i parlamentu oraz odpowiednie regulacje prawne.

– Ustalenie zmiany wysokości dochodów z tytułu podatku od nieruchomości w 2025 roku nie ma uzasadnienia do czasu podjęcia przez ustawodawcę prac legislacyjnych – stwierdza Joanna Stryczewska z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

Dopiero w sytuacji, gdyby ustawodawca do końca 2024 nie zmienił przepisów garaże faktycznie zostaną opodatkowane według stawki mieszkalnej. Dopiero wtedy ich właściciele odczują realną ulgę.

Za zajmujące 20 mkw. miejsce postojowe w odrębnie wydzielonej hali garażowej podatek wynosi około 195 zł rocznie. Gdyby było ono traktowane jak lokal mieszkalny to podatek wyniósłby tylko 20 zł. Różnica jest więc znacząca, bo aż 175 zł – wylicza Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie inFakt. – W związku z opóźnieniem zmiany przepisów, w przyszłym toku za 20-metrowe miejsce postojowe podatnicy zapłacą 223 zł zamiast 23 zł, a więc o 200 zł więcej – dodaje.

Ustawodawca czas na zmianę przepisów ma do 31 grudnia 2024 roku.

Jedna odpowiedź do “Zapłacimy niższy podatek za garaż. Przełomowy wyrok Trybunału”

  1. Agnieszka pisze:

    Czy będzie to obowiązywało również w sytuacji, w której mam mieszkanie w bloku A, a garaż z osobną księgą w bloku B?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły