Wesprzyj Kontakt

2 minuty czytania  •  13.12.2021

Wydało się dlaczego Ratusz chce chronić kolejne tereny zielone

Udostępnij

Na najbliższej sesji Rady Miasta Lublin radni mają podjąć uchwałę o przystąpieniu do tworzenia miejscowych planów na prawie 2000 ha w celu ochrony terenów zielonych. W uzasadnieniu czytamy, że troska wynika wyłącznie z obowiązujących przepisów. Okazuje się, że troska podyktowana jest jednak… wynikami kontroli NIK.

Radni mają zadecydować czy należy opracować plany miejscowe dla aż w 8 obszarów zielonych. Chodzi o Ogród Saski, Park Akademicki, Park Kalinowszczyzna nowe tereny pod Ogród Botaniczny, Skwer Dzieci z Pahiatua i plac Lecha Kaczyńskiego – tereny zielone przy Centrum Kultury, Park Akademicki i skwer Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata (skwer przed ACK), a także Las Stary Gaj i Dąbrowa. Łącznie prawie 2000 hektarów (z czego ponad 1500 hektarów to same lasy).

Radni PIS: chrońmy miasto przez deweloperami

Jak czytamy w uzasadnieniu: plany trzeba opracować, bo taki jest wymóg ustawowy. Urzędnicy tłumaczą, że jeśli w studium wyznaczymy obszary przestrzeni publicznych to w ciągu 3 miesięcy od uchwalenia studium trzeba przystąpić do opracowania planu. Jak zauważyli radni PIS na sesji – od uchwalenia studium minęły ponad dwa lata. Radni PIS podkreślali, że w Lublinie jest wiele ważniejszych terenów do ochrony niż zieleń, będąca w posiadaniu miasta czy lasów państwowych. Mimo to urzędnicy tłumaczą, że brak ochrony terenów zielonych może prowadzić do ich zabudowy. Wskazywali na przykłady z Polski, gdzie w trybie lex covid zabudowywano nawet rezerwaty. Trudno jednak uznać, by takie działania miała prowadzić Gmina Lublin.

Fundacja Wolności: jakie są priorytety?

W Studium jako obszary przestrzeni publicznych (w części kierunki, od strony 137), na których obowiązkowo należy opracować plan miejscowy, wymieniono też inne tereny niż zieleń. Jakie? Bez planu pozostają m.in. dawne trakty pomiędzy Starym Miastem a: miasteczkiem akademickim (trakt krakowski), dworcem PKP (trakt zamojski i bychawski) czy Jesziwą (trakt lubartowski), ulice Lipowa i Zana, główne miejskie place (np. Rynek, Plac Wolności, Plac Katedralny itd.) czy cmentarz na Lipowej. Dlaczego, więc ochroną obejmujemy akurat miejskie tereny zielone? Jak tłumaczą urzędnicy wynika to z troski o zieleń, której domagają się sami radni.

Jednak część terenów, które miałyby być objęte planami miejscowymi nie jest terenami zielonymi. Chodzi m.in. o tereny rolne przy lesie Dąbrowa (ok. 200 hektarów), czy teren miasteczka akademickiego. Dlaczego te tereny dołączono do uchwały urzędnicy nie odpowiedzieli. Ostatecznie przyznali, jednak, że plany są uchwalane… w związku z wynikami kontroli NIK.

NIK: samorządy nie chronią zieleni

Kontrola NIK obejmowała zachowanie i zwiększanie terenów zielonych w miastach m.in. ochronę zieleni w postępowaniach administracyjnych, dokumentach strategicznych czy zarządzanie terenami zielonymi w tym utrzymanie i zwiększanie terenów zielonych.

Jak podkreślono w wystąpieniu pokontrolnym Ratusz nie przystąpił do sporządzania planów miejscowych dla niektórych obszarów publicznych, nieuwzględniania w projektach uchwał dot. zbywania nieruchomości informacji nt. funkcji przyrodniczych, nieprawidłowości w niektórych skontrolowanych decyzjach o warunkach zabudowy w zakresie wymaganym przez przepisy prawa budowlanego. Szczegółów tego wystąpienia nie znamy, gdyż NIK odmówił jego udostępnienia przed publikacją wyników kontroli. Urząd Miasta w Biuletynie Informacji Publicznej opublikował wyłącznie krótkie streszczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

3 minuty czytania

27.05.2024

Duże zmiany w Ratuszu. Prezydent wymienia swojego zastępcę i mebluje miejską spółkę

Tomasz Fulara, prezes MPK Lublin, zastąpi na stanowisku wiceprezydenta Artura…

7 minuty czytania

25.05.2024

Oskarżana o mobbing była dyrektorka SP nr 52 dostała pracę w innej szkole. Uczy przyrody

Małgorzata Stacharska odeszła na emeryturę w atmosferze skandalu – nauczyciel…

5 minuty czytania

23.05.2024

Spór zbiorowy w MOPR. Ministerstwo traci cierpliwość

W trudnych i kontrowersyjnych tematach prezydent Krzysztof Żuk głosu nie…

4 minuty czytania

19.05.2024

Wojewoda sprawdza budowę na zboczu wąwozu. Miasto pozwoliło tam na piętrowy garaż

Wojewoda z urzędu prowadzi postępowanie, które może zakończyć się unieważnieniem…

5 minuty czytania

29.04.2024

Przebudowa ul. Samsonowicza – miasto obiecuje ocalić „70 proc. drzew” z 236 wytypowanych do wycinki

Głos mieszkańców osiedla oburzonych planowaną skalą wycinek dotarł do urzędników…

4 minuty czytania

26.04.2024

Koniec z podatkowymi zwolnieniami dla przedsiębiorców z Lublina. Tymi na remonty zabytków

Przez 30 lat przedsiębiorcy w Lublinie mogli nie płacić podatku…

5 minuty czytania

26.04.2024

Jakub Jakubowski, nowy burmistrz Radzynia Podlaskiego: Ludzie chcą, by traktować ich poważnie

Wiatr zmian, błędy wieloletniego burmistrza czy może pomysł na miasto?…

4 minuty czytania

24.04.2024

Spór zbiorowy w MOPR. Obiecano im 300 zł, dostali 58 zł

300 zł dodatkowo do pensji – takie zapewnienie padło podczas…