Wesprzyj Kontakt

8 minuty czytania  •  30.12.2022

TBV znów chce budować na górkach. ZTM obcina kursy a ZDM łata ulice. Lublin w mediach

Udostępnij

Przegląd tygodnia 24-30 grudnia.

Spółka TBV chce budować kolejną alejkę na Górkach Czechowskich

Spółka TBV Investment zła już wniosek do Urzędu Miasta o pozwolenie na budowę kolejnej ścieżki na Górkach Czechowskich. Obok alejki miałyby powstać  nowe place zabaw i boisko.  

Spółka TBV Investment złożyła dwa wnioski o pozwolenie na budowę w tym miejscu. Jeden z nich dotyczy ścieżki, placów zabaw i boisk, drugi zaś zgody na zainstalowanie przy nich monitoringu.

Ratusz informuje, że planowane przez spółkę obiekty miałyby powstać „zarówno na działkach prywatnych, jak i miejskich”.

–  Ścieżka będzie miała około 1400 m długości, będzie się ciągnęła od istniejącego placu zabaw w stronę południową do byłej strzelnicy – informuje Zbigniew Dymowicz, dyrektor ds. inwestycji w spółce TBV Investment.

Instytut Pamięci Narodowej który na górkach czechowskich szuka śladów egzekucji przeprowadzonych przez Niemców w czasie II wojny światowej nie zakazuje prowadzenia prac planowanych przez TBV Investment. – Zaleciliśmy natomiast zachowanie ostrożności – mówi Dawid Florczak z lubelskiego IPN. – W przypadku znalezienia jakichkolwiek fragmentów kostnych należy powiadomić organa ścigania i IPN. Zaleciliśmy też wystąpienie do konserwatora zabytków o zezwolenie na prowadzenie prac i stały nadzór archeologiczny.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/chca-budowac-na-gorkach-czechowskich,n,1000318314.html

ZTM przedstawia nowy rozkład jazdy -    część kursów usunięta

Od 2 stycznia w życie wchodzi nowy rozkład jazdy komunikacji miejskiej. Zarząd Transportu Miejskiego wykreślił część kursów. Przyczyną jest brak przewoźnika na części linii.

Zapowiadane przez ZTM zmiany dotyczą tzw. ,,dni powszednich specjalnych” tzn. okresów świątecznych i dni poprzedzających święta.

Zmienią się godziny odjazdów na liniach nr 3, 7, 15, 17, 31, 42, 70, 73 i 155;  kursów na tych liniach będzie mniej. Na przykład na linii 3 odstępy miedzy kursami w porze „międzyszczytowej” wzrosną z 40 do 50 minut.

Nowy rozkład jazdy można znaleźć na: https://mpk.lublin.pl/index.php?s=rozklady

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/ztm-lublin-wprowadza-nowy-rozklad-jazdy-wycinaja-kursy,n,1000318473.html

Miasto wprowadza ograniczenia prędkości na wybranych ulicach

Miasto wprowadza ograniczenia prędkości na wybranych ulicach z powodu dziur i wyrw, które pojawiły się, gdy śnieg stopniał. Jeden z ubytków na al. Witosa tylko w ostatnich dniach spowodował uszkodzenie kilkunastu aut.

Ubytki w jezdniach powstają w wyniku działania mrozu. Do szczelin wpływa woda, która później zamarza i rozsadza asfalt od środka. Dlatego zawsze po zimie lub stopnieniu śniegu drogowcy łatają jezdnie. W Lublinie zaczęli kilka dni temu.

Na niektórych ulicach zniszczenia spowodowane zimą są tak duże, że Zarząd Dróg i Mostów  wprowadził ograniczenie prędkości do 30 km/h. Wprowadzono je na odcinkach al. Witosa, al. Tysiąclecia, Graffa, Nadbystrzyckiej oraz Szeligowskiego. Przypomnijmy, że ograniczenie prędkości do 30 km/h od początku grudnia obowiązuje na ul. Zorza.

Urzędnicy zapewniają, że kontrola stanu nawierzchni jezdni jest wykonywana na bieżąco, a firmy odpowiedzialne za utrzymanie dróg w poszczególnych rejonach miasta bezzwłocznie prowadzą prace naprawcze ubytków. Zarząd Dróg i Mostów informuje, że „w pierwszej kolejności naprawiane są ulice podstawowego układu komunikacyjnego oraz tam, gdzie ubytki są największe i mogą wpływać na komfort oraz bezpieczeństwo kierowców”.

Kierowcy zobowiązani są zwracać uwagę na znaki drogowe, które pojawiły się na ulicach z ograniczoną prędkością. Podczas ubiegłorocznej zimy policjanci zatrzymywali mniej uważnych kierowców którzy jechali „na pamięć” i przekraczali dozwoloną prędkości.

Źródło: Stopniał śnieg, pojawiły się dziury i wyrwy. Miasto wprowadza ograniczenia prędkości na wybranych ulicach

Inwestor chce postawić bloki obok Młynu Krauzego

Wczesną wiosną gotowy może być nowy projekt planu zagospodarowania niemal 100 hektarów od al. Piłsudskiego do ul. Kresowej. Ma on obejmować także okolice Młyna Krauzego, gdzie inwestor stara się o zgodę na wybudowanie sześciu bloków mieszkalnych. 

Projekt planu zagospodarowania przesądzi o tym, co i gdzie wolno budować, ustali dozwoloną wielkość budynków i liczbę miejsc parkingowych przy nowych obiektach.

Plan ma obejmować między innymi tereny w okolicy Młyna Krauzego, wpisanego do gminnej ewidencji zabytków. Przeznaczenie tych terenów jest przedmiotem sporu, który ma rozstrzygnąć minister kultury. Spór dotyczy możliwości budowy bloków o co stara się inwestor, który wystąpił z wnioskiem o „wuzetkę”, czyli wydawaną przez miasto decyzję ustalającą warunki zabudowy działek.

Planowana inwestycja nie zyskała poparcia słb konserwatorskich – przekazuje w rozmowie z „Dziennikiem Wschodnim” Joanna Stryczewska z lubelskiego Ratusza. – Wnioskodawca złożył zażalenie na to stanowisko do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dlatego postępowanie w sprawie ustalenia warunków zabudowy zawieszono do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez ministerstwo.

Nowy plan zagospodarowania wskaże też obszary, których zabudować nie wolno, a mają to być m.in. ogródki działkowe przy al. Piłsudskiego i Dolnej Panny Marii, przy al. Unii Lubelskiej, między ul. Działkową a Młynem Krauzego i nad Czechówką.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/jak-urzadzic-te-czesc-miasta,n,1000318223.html

Bronowickie Centrum Kultury powstanie przy ul. Łabędziej

Miasto zarezerwowało milion złotych na zaprojektowanie Bronowickiego Centrum Kultury, o którego budowę zabiegają od lat mieszkańcy Bronowic. Placówka ma powstać w pobliżu pływalni przy ul. Łabędziej.

– Zabiegamy o to już od dziesięciu lat. Nie mamy placówki kulturalnej z prawdziwego zdarzenia. Jest tylko ta zrobiona w latach 60. na parterze bloku przy Krańcowej, gdzie u góry są mieszkania, a ich lokatorom to przeszkadza, bo wszystko rozlega się w mieszkaniach. Dlatego działalność jest mocno ograniczona. – powiedział Andrzej Szyszko, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Bronowice.

Urząd Miasta ma już wstępną koncepcję architektoniczną nowej placówki.

– Projektowany  obiekt będzie się składał z dwóch budynków o łącznej powierzchni użytkowej ok. 3 tys. mkw., połączonych strefą wejściową – informuje Monika Głazik z biura prasowego Ratusza. Główne wejście ma się znajdować od strony ul. Łabędziej.

W pierwszym budynku zaplanowano zespół pracowni, strefę seniora z zapleczem socjalnym, salę taneczną i sportową, zlokalizowane na dwóch kondygnacjach. Centralną część holu na parterze będzie można urządzić jako ogród i miejsce relaksu. W drugim budynku, dwukondygnacyjnym, będzie m.in. sala widowiskowo-kinowa – informuje Głazik.

Koncepcja architektoniczna ma być punktem wyjścia do opracowania właściwego projektu budowlanego, na który zarezerwowano w przyszłorocznym budżecie Lublina milion zł.

W przygotowaniu jest dokumentacja niezbędna do ogłoszenia przetargu na wykonawcę prac projektowych – informuje Ratusz. Gdy projekt będzie gotowy, miasto będzie szukać pieniędzy na budowę. – Będziemy poszukiwać finansowania ze środków zewnętrznych.

Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Bronowice poinformował, że cała inwestycja może kosztować 40 mln zł.

Źródło: Chcą dużego domu kultury na Bronowicach. Na start trzeba 1 mln złotych – Dziennik Wschodni

700 tys. zł z budżetu miasta na program “Dzielnice Kultury”

Władze Lublina przeznaczyły 700 tys. zł z budżetu miasta na  54 projekty kulturalne wybranych w konkursie w ramach programu “Dzielnice Kultury”.

Akcja „Dzielnice Kultury” ma przede wszystkim rozwinąć w dzielnicach Lublina zainteresowanie kulturą i stworzyć interesującą ofertę wydarzeń kulturalnych dla mieszkańców.

Na temat projektów, które uzyskały dofinansowanie wypowiedziała się Beata Stepaniuk-Kuśmierzak – zastępca prezydenta Lublina. Podkreśliła znaczenie edukacji kulturalnej czym wybrane projekty wpisują się w program Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023. Beata Stepaniuk-Kuśmierzak dodała, że dzięki temu programowi miasto przyczyni się do zwiększenia udział młodych ludzi w tworzeniu i odbiorze inicjatyw kulturalnych.

Izolda Boguta z Urzędu Miasta poinformowała, że o pieniądze z kasy miasta ubiegały się 92 projekty o łącznej wartości 2,3 mln zł, z czego 54 uzyskały wsparcie.  Władze miasta zwiększyły początkową kwotą jaka miała być przeznaczona na sfinansowanie projektów o 150 tys. zł – finalnie do 700 tys. zł.

Wybrane projekty otrzymały wsparcie wahające się od 4 tys. zł do 25 tys. zł. Największą dotację na realizację, bo 25 tys. zł otrzymała Fundacja Sztukmistrze, która poprowadzi zajęcia artystyczne w ramach Dzielnicowego Laboratorium Kultury.

Źródło: https://kurierlubelski.pl/lublin-700-tys-zl-na-wsparcie-ponad-50-projektow-w-programie-dzielnice-kultury/ar/c13-17158961

141 tys. zł na stypendia dla artystów

Przyznano miejskie stypendia na działalność artystyczną i związaną z upowszechnianiem kultury. Łączna kwota przeznaczona na ten cel wynosi 141 tys. zł. Pieniądze otrzyma 17 osób.

Przyznawane stypendia są pieniędzmi dla konkretnej osoby na konkretny pomysł. Do tegorocznej edycji zgłosiło się 106 twórców, 17 z nich dostanie szanse realizacji swoich projektów. Są to m.in.:

  • Wydanie książki „Polska, rodzona siostra” opowiadającej o doświadczeniach uchodźców, do których należy również autorka Oleksandra Shumann.
  • Przygotowanie film dokumentalnego o zasłużonej dla Lublina rodzinie Hartwigów przez Wojciecha Nieśpiałowskiego
  • Projekt Aleny Hrybianchuk pt. „Mural Art Collaboration”
  • Projekt Michała Adamczyka pt. „Tradycyjne pieśni z Lubelszczyzny na kwartet jazzowy i głos”

Na każdy z wymienionych wyżej projektów przeznaczone zostanie 10 tys. zł.

Dodatkowo miasto zamierza wyłożyć 10 tys. zł na wydanie płyty z ostatnimi utworami zmarłego w kwietniu br. Jerzego Szeli Stankiewicza, wokalisty zespołu Teksasy oraz Teksasy i Wojtek Cugowski.

Rozstrzygnięto również konkurs na stypendia na projekty młodzieżowe.

– Ułatwiają one osobom między 13. a 30. rokiem życia zrealizowanie ich twórczych zamierzeń – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Lublina.

Do konkursu zgłosiło się 19 osób, z czego miasto wesprze 9  z nich łączną kwotą 24 tys zł. Wśród zwycięzców znaleźli się:

  • Wiktoria Matusewicz, która ma przygotować  wystawę prac o zróżnicowanej strukturze, dostępną dla osób z niepełnosprawnością wzroku.
  • Aleksandra Kuzioła, której pomysłem jest wydanie pisma młodzieżowego „Tu Lublin!”, oraz organizacja warsztatów dziennikarskich.
  • Zuzanna Sikora, która zamierza wykonać cykl płaskorzeźb inspirowanych japońską mitologią

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/oto-miejscy-stypendysci,n,1000318478.html

Ukraińscy nauczyciele na dłużej w lubelskich szkołach

Do końca czerwca 2023 roku przedłużono umowy z ukraińskimi pedagogami w ramach programu „Cash for Work”. Dotychczas w 39 placówkach, zatrudniono 72 osoby.

„Cash for Work” to program zatrudnienia interwencyjnego uchodźców z Ukrainy, realizowany przez Miasto Lublin i Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej.

Pedagodzy z Ukrainy zostali zatrudnieni w charakterze asystentów nauczycieli, a w okresie wakacyjnym pomagali w miejskich instytucjach kultury i organizacjach pozarządowych.

Głównymi zadaniami jest wspieranie i pomagania uczniom i rodzicom z Polski i z Ukrainy w integracji oraz wspólnej pracy.

Źródło: https://lublin.eu/lublin/aktualnosci/program-cash-for-work-przedluzony-do-konca-roku-szkolnego,9458,66,1.html

600 opasek życia dla lubelskich seniorów

Od 2 stycznia startuje nabór osób w wieku powyżej 60 lat chcących korzystać z bezpłatnej teleopieki. Przewidziano dla nich 600 tzw. opasek życia. Nabór potrwa do 9 stycznia.

Udział w naborze mogą wziąć wyłącznie mieszkańcy Lublina. Zgłoszeń można dokonywać telefonicznie w godzinach 7.00 – 15.00 pod numerami: 81 466 55 60 wew. 1 i 6 oraz 81 466 55 61, 539 867  635.

Pierwszeństwo będą mieć osoby korzystające (lub oczekujące) z całodobowej opieki instytucjonalnej, osoby mieszkające samotnie, a także osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności.

Użytkownik opaski w sytuacji poczucia zagrożenia korzysta z przycisku SOS, a w przypadku np. omdlenia opaska łączy się z całodobowym Centrum Teloopieki samoczynnie, informując o zdarzeniu i miejscu pobytu osoby. Ponadto urządzenie umożliwia monitorowanie funkcji życiowych, posiada czujnik upadku, czujnik zdjęcia i założenia opaski, lokalizator GPS oraz pomiar poziomu ładowania baterii.

Obecnie z opasek życia korzysta 836 seniorów.

Źródło: https://lublin.eu/mieszkancy/aktualnosci/opaski-zycia-nadal-beda-chronic-lubelskich-seniorow,628,1521,1.html

40 tys. zł na komputery dla seniorów

40 tys. zł  na zakup nowych komputerów I tabletów trafi do Dziennego Domu Seniora oraz  Klubu Senior+ Centrum Aktywizacji . Placówki te prowadzą szkolenia seniorów w zakresie korzystania z internetu.

Każda z tych placówek otrzyma po 20 tysięcy złotych. Uczestnicy zajęć uczą się obsługi komputera, bezpiecznego korzystania z internetu, a także załatwiania urzędowych spraw przez internet oraz robienia zakupów przez internet.

Pieniądze na ten cel pochodzą ze środków Ministra Cyfryzacji w ramach konkursu „Cyfrowe Kluby Seniora”.

Źródło: https://lublin.eu/mieszkancy/aktualnosci/komputery-dla-lubelskich-seniorow,629,1521,1.html


Przegląd przygotowali: Oliwia Cieślik, Maksymilian Łuszcz, Kamil Syta, Sylwester Lewczuk, Franciszek Żurek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

9 minuty czytania

19.07.2024

Kolejne skoki na stołki, a „szesnastka” jedzie do Paryża. Przegląd tygodnia 12-19.07.2024

Zmiany personalne w Muzeum w Kozłówce, spółce PGE, MOSiR „Bystrzyca”…

7 minuty czytania

11.07.2024

Kurczuk do sejmiku i zwolnienia w PKP Cargo. Przegląd tygodnia 5 – 11.07.2024

Miejska komisja „antyalkoholowa” rośnie i tak samo powiększa się strata…

9 minuty czytania

28.06.2024

Wstęp do Ligi Mistrzów w Lublinie i chronione gatunki w miejscu planowego stadionu. Przegląd tygodnia 22-28.06.2024

Były wójt został prezesem, na skrzyżowaniach w Lublinie będzie testowane…

7 minuty czytania

21.06.2024

Mandaty dla kibiców i zmiany w komunikacji miejskiej. Przegląd tygodnia 14-21.06.2024

Zarząd województwa uzyskał absolutorium, a kibice, którzy przyjechali na mecz…

7 minuty czytania

14.06.2024

Dzisiaj startuje Euro 2024, a Wcisło i Kamiński wygrywają wybory. Przegląd tygodnia 08 – 14.06.2024

Znamy wyniki eurowyborów. Województwo lubelskie do Parlamentu Europejskiego wysyła dwie…

9 minuty czytania

07.06.2024

Stadionu żużlowego nie ma, a już drożeje. Przegląd tygodnia 01-07.06.2024

Ostatnia prosta przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Kłopoty z kulturą…

7 minuty czytania

31.05.2024

Nowy wiceprezydent Lublina a kibice żużla chcą iść na ratusz. Przegląd tygodnia 25 – 31. 05.2024

W sobotę w Lublinie Marsz Równości. W niedzielę Motor Lublin…

8 minuty czytania

24.05.2024

Głośna sprawa na UMCS, zabudowa na ul. Jasnej i wyrok na księdza. Przegląd tygodnia 18 – 24.05.2024

Ksiądz Mirosław Matuszny został skazany za zniesławienie posłanki Lewicy Katarzyny…