Wesprzyj Kontakt

4 minuty czytania  •  22.07.2022

Przegląd tygodnia. Drożeje ogrzewanie, drożeje dworzec metropolitalny.

Udostępnij

Lublin w mediach. Przegląd tygodnia: 16-22 lipca 2022 roku.

Od 1 sierpnia opłaty za ogrzewanie w Lublinie wzrosną o 26 procent

Od 1 sierpnia opłaty za ogrzewanie w Lublinie wzrosną o 26 procent. Zdaniem Lubelskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej podwyżka jest nieunikniona między innymi ze względu na ponad trzykrotny wzrost cen energii elektrycznej. Nowe taryfy dla ciepła zatwierdził już prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

– Opłaty przesyłowe LPEC S.A. stanowią ok. 30 proc. kosztów ciepła, jakie ponosi odbiorca. 70 procent kosztów uzależniona jest od taryf lubelskich producentów ciepła, czyli od PGE Energia Ciepła S.A. Oddział Elektrociepłownia w Lublinie Wrotków oraz Elektrociepłowni Megatem EC-Lublin Sp. z o.o., którzy prowadzą własną politykę cenową – informuje LPEC S.A.

Wzrost opłat spowodowany jest także embargiem wprowadzonym na rosyjski węgiel.

– Producenci ciepła są w tej chwili najbardziej obciążeni kosztem surowców i opłat za emisję dwutlenku węgla. Cena węgla na giełdzie wynosi ok. 300 dolarów za tonę. Jeszcze rok temu było to 125 dolarów – podkreśla Teresa Stępniak – Romanek, rzeczniczka LPEC.

Miejska spółka dostarcza ciepło do ok. 75 procent gospodarstw domowych. Zeszłoroczny zysk LPEC S.A wyniósł ponad 8,5 mln zł netto.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/w-lublinie-zaplacimy-wiecej-za-ogrzewanie-takie-beda-podwyzki,n,1000311193.html

Źródło: https://centrum.fm/lpec-podwyzka-cen-za-ogrzewanie

Ponad 2 miliony złotych na premie dla 1014 pracowników Urzędu Marszałkowskiego

2.326.750zł – tyle wynosi suma pieniędzy przeznaczonych na nagrody dla pracowników Urzędu Marszałkowskiego. Najwyższa nagroda to 32 tys.zł, najniższa – 400zł. Średnia wysokość przyznanych nagród wynosi 2.283 zł. – Urzędnicy na stanowiskach kierowniczych otrzymali średnio po 4.929 zł, natomiast pozostali – po 2.091 zł. 15 procent urzędników nie otrzymało nagród.

Według radnej PO, Bożeny Lisowskiej oraz części urzędników na których powołuje się Dziennik Wschodni premie rozdawane są w sposób nieuczciwy oraz dyskryminujący. Faworyzowani są ludzie na stanowiskach dyrektorskich oraz kierowniczych, bez względu na wkład, jak i jakość wykonywanej pracy. – Tym, którzy i tak dużo zarabiają ze względu na zajmowane stanowisko, daje się wysokie premie, co w odczuciu pracowników jest niesprawiedliwe społecznie – podkreśla Lisowska. Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski odpisał radnej, że nagrody „wpływają korzystnie na całe środowisko pracy oraz pomagają stworzyć pozytywne postawy wobec pracy”.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/rekordzista-dostal-32-tys-zl-tak-nagradza-lubelski-marszalek-na-liscie-1014-osoby,n,1000311102.html

Przebudowa Domu Kultury Kolejarza na Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży

Pracownia projektowa Sound&Space przygotuje projekt przebudowy budynku Domu Kultury Kolejarza przy ul. Kunickiego. Po modernizacji będzie się tam mieściło Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży.

Koszt wykonania projektu Sound&Space wyceniło na 4.180 mln zł, jest to o 100 tys. mniej niż na ten cel przeznaczyło miasto. Na przygotowanie pełnej dokumentacji projektowej wraz z niezbędnymi pozwoleniami Ratusz daje 18 miesięcy. Nowa placówka ma zawierać bibliotekę (o powierzchni minimum 500 m2) , Pracownię Kreatywną (min. 100 m2) oraz mieścić się tam ma siedziba teatru im. H. Ch. Andersena. Miasto aby sfinansować przebudowę będzie starać sie o dotacje unijne.

Źródło: https://kurierlubelski.pl/nowe-otwarcie-dla-dawnego-domu-kultury-kolejarza-ma-zmienic-sie-w-centrum-sztuki-dzieci-i-mlodziezy-ile-to-bedzie-kosztowac/ar/c17-16507921

RDOŚ: prace prowadzone na Górkach Czechowskich mogą zagrażać zwierzętom

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska stwierdziła, że prace prowadzone na Górkach Czechowskich na zlecenie spółki TBV Investment mogą zagrażać żyjącym tam zwierzętom, m.in. chronionym chomikom europejskim. RDOŚ zmieniła w tej sprawie swoje stanowisko po zapoznaniu się z materiałem zebranym przez funkcjonariuszy policji. Jeden z mieszkańców zawiadomił mundurowych o robotach wykonywanych tam przy użyciu ciężkiego sprzętu.

W 2019 roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała zalecenia dotyczące koszenia nawłoci na terenie Górek Czechowskich, uznając że takie prace nie zagrażają występującym tam zwierzętom.

Krzysztof Gorczyca Prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka, w liście otwartym do RDOŚ wskazał na nieprawidłowości w pracach związanych z usuwaniem niepożądanej roślinności w regionie.

Prowadzone od lat na Lubelszczyźnie działania usuwania niepożądanej roślinności, choćby na płatach muraw kserotermicznych czy terenach lęgowych rzadkich ptaków, nie obejmują rajdów maszyn na gąsienicach czy zdzierania darni. Stosuje się raczej ręczne wykaszanie na określonej wysokości lub ekstensywny wypas. Chroniąc susły czy chomiki nie wysyła się na nie buldożerów, nie usuwa się roślinności stanowiącej schronienie i bazę pokarmową przedmiotu ochrony. Zrywanie murawy nie jest sposobem na usunięcie inwazyjnej nawłoci. Przeciwnie – jest zaproszeniem dla nawłoci – napisał Gorczyca

RDOŚ przyznała mu rację. – Wcześniej nie znaliśmy stanu faktycznego. Ale nie ulega wątpliwości, że koszenie to inny zabieg, niż wjeżdżanie i wykonywanie prac ziemnych koparką. To, co wydarzyło się tam w ostatnich tygodniach, to ewidentne zagrożenie dla siedlisk i gatunków chronionych występujących na tym terenie – powiedział zastępca szefa RDOŚ Tomasz Wąsik.

Właściciel tego terenu pozostaje na stanowisku, że prowadzone tam prace „miały charakter porządkowy” i polegały na „uporządkowaniu terenu i usunięciu wysypiska śmieci”.

Jedna z mieszkanek Lublina wystosowała petycję do Komisji Europejskiej wskazując w niej że działania prowadzone na Górkach Czechowskich łamią unijne normy w zakresie ochrony chomika europejskiego. Komisja Petycji uznała petycję za dopuszczalną i ma się nią zająć.

17,5 mln zł – o tyle wzrósł koszt budowy Dworca Metropolitalnego

Firma Budimex budująca obiekt od początku prac podpisała z Ratuszem ponad dwadzieścia „protokołów konieczności”. Wprowadzają one zmiany do projektu co zwiększa koszty. Pierwotnie budowa dworca wyceniana była na 231 mln zł. Jak się okazało dworzec stawiany jest na podziemnych pozostałościach dawnej gazowni, co powoduje między innymi konieczność usuwania elementów starej infrastruktury. Generuje to koszty i przedłuża czas trwania prac. Prace nad dworcem miały zakończyć się 29 lipca bieżącego roku, przedłużono je do lutego przyszłego roku.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/co-wyniklo-na-budowie,n,1000311209.html

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/nowy-dworzec-coraz-drozszy,n,1000309216.html

130 nowych latarni na ulicach Lublina

130 nowych latarni ustawionych zostanie na ulicach Lublina. Latarnie LED staną w różnych dzielnicach. Jest to związane z budową Dworca Metropolitalnego, modernizacją dróg w mieście oraz inicjatywami mieszkańców zgłaszanymi do Budżetu Obywatelskiego

Urząd Miasta rozstrzygnął przetarg oraz wyznaczył lokalizacje nowych latarni. Koszt dokumentacji i ustawienia ich wyceniono na 1,9 mln zł. W niektórych dzielnicach dokumentacja już jest wykonana, jedynie potrzebne są odpowiednie zezwolenia. Prace realizowane są sukcesywnie i mają zakończyć się przed końcem 2022 roku.

Źródło: https://spottedlublin.pl/nowe-latarnie-rozswietla-ulice-lublina-wiemy-w-ktorych-miejscach-sie-pojawia/

Źródło: https://lublin.twoje-miasto.pl/art-miasto/130-nowych-latarni-rozswietli-lublin-i272805

Źródło:https://lublin.eu/mieszkancy/partycypacja/budzet-obywatelski/aktualnosci/budzet-obywatelski-nie-zwalnia-tempa,86,3627,1.html


Przegląd przygotowali: Franciszek Żurek (redagował), Maksymilian Łuszcz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

15 minuty czytania

22.09.2023

Przegląd tygodnia 16-22.09.2023. Rewolucja w komunikacji. Pierwsza opera w Operze Lubelskiej już w ten weekend

Najważniejsze informacje mijającego tygodnia. Konsultacje ws. zmian w komunikacji miejskiej…

18 minuty czytania

15.09.2023

Przegląd tygodnia 9-15.09.2023. Kolejny najtrudniejszy budżet. IPN wróci na górki czechowskie

Założenia budżetu miasta na 2024 rok: rośnie podatek od nieruchomości…

9 minuty czytania

08.09.2023

Przegląd tygodnia 2-8.09.2023. Nowak nie rezygnuje z Senatu. Nie rozpatrzyli petycji – potrącić im z diet

Prezydent Lublina i jego radni nie chcą Marcina Nowaka w…

16 minuty czytania

01.09.2023

Przegląd tygodnia 26.08-1.09.2023. Niespodzianki na listach PiS. W sobotę Marsz Równości

Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło „jedynki” na swoich listach; kontrola CBA…

17 minuty czytania

25.08.2023

Przegląd tygodnia 19-25.08.2023. Nowy stadion zasłoni Stare Miasto? Kandydaci PiS do Sejmu

Wojewoda nie ma zastrzeżeń do stadionu żużlowego; kto wystartuje w…

12 minuty czytania

18.08.2023

Przegląd tygodnia 12-18.08.2023. „Nie” dla referendum. Partie pokazują listy kandydatów

Fundacja Wolności i inne organizacje trzeciego sektora przeciw referendum Ponad…

13 minuty czytania

11.08.2023

Przegląd tygodnia 5-11.08.2023. Lekarze żądają podwyżek. Akcja ewakuacja

Podwyżki dla lekarzy, kandydaci do Sejmu i Senatu oraz wielka…

13 minuty czytania

04.08.2023

Przegląd tygodnia 29.07-4.08.2023. Marsz Równości we wrześniu. FW: Stadion żużlowy niezgodny ze studium

2 września ulicami Lublina przejdzie Marsz Równości Piąty Marsz Równości…