Wesprzyj Kontakt

5 minuty czytania  •  09.03.2021

Ponikwoda: urząd miał wybudować szkołę. Na razie wynajął przedszkole.

Udostępnij

W 2016 roku prezydent Krzysztof Żuk przedstawił koncepcję architektoniczną szkoły w dzielnicy Ponikwoda. Przed wyborami w 2018 roku powiedział, że to „jedna z najważniejszych inwestycji w najbliższym czasie”. Tymczasem budowa do dziś się nie rozpoczęła. Choć urząd wynajął od jednego z deweloperów budynek, w którym mieści się przedszkole.

10 marca 2016 roku podczas sesji Rady Miasta zaprezentowano koncepcję architektoniczną nowej szkoły. Miała powstać między ulicami Daliową i Majerankową w dzielnicy Ponikwoda. Właśnie mija 5 lat od tej prezentacji. A szkoły wciąż nie ma.

W planach był cały kompleks: szkoła podstawowa na 600 uczniów, przedszkole (150 dzieci), żłobek (86 dzieci) i dzielnicowy dom kultury. Przy szkole miała powstać sala gimnastyczna (do 300 osób na widowni) a w budynku miała być duża aula (na 300 osób). Poza tym dwa place zabaw. Koszty budowy szacowano wówczas na 50 mln zł.

Nie bez znaczenia może być fakt, że wcześniej rada miasta zgodziła się na sprzedaż z bonifikatą działki przy ul. Dożynkowej. To właśnie tam mieszkańcy widzieli budowę szkoły i sprzeciwiali się decyzji o sprzedaży.

Radni dziękują Prezydentowi za szybkie działanie

Podczas sesji Rady Miasta w marcu 2016 roku, Mariusz Banach – wówczas przewodniczący komisji oświaty w radzie (dziś zastępca prezydenta ds. oświaty) mówił: Serdecznie dziękuję. Ja w imieniu środowiska Wspólnego Lublina tym razem chciałbym serdecznie podziękować, ponieważ byliśmy inicjatorem budowy tej pięknej szkoły. Pan przewodniczący Kowalczyk sam pisał uchwałę, w której postanowiliśmy o budowie tej szkoły, więc bardzo serdecznie dziękuję panu prezydentowi, panu dyrektorowi Dziubie za to, że to tak szybko. Zamykamy w Lublinie wiele problemów, wiele, również tych może mnie oświatowych, o których w ostatnich miesiącach dużo mówiliśmy. Dziękuję bardzo.

Przed wyborami: najważniejsza inwestycja, po wyborach: musi poczekać

Przed wyborami samorządowymi prezydent wciąż zapowiadał tę inwestycję. – Jedna z najważniejszych inwestycji w najbliższym czasie to budowa kompleksu szkolnego ze szkołą, przedszkolem, żłobkiem i domem kultury w rejonie ul. Majerankowej. To oznacza też konieczność wybudowania ul. Nasturcjowej i Narcyzowej, czyli dróg, które będą komunikować nie tylko ten kompleks edukacyjno-szkolny, ale i mieszkańców, którzy kupują tu mieszkania – mówił w wypowiedzi dla lubelskiej Gazety Wyborczej.

Jednak już w ub. roku urząd oznajmił, że najpierw musi zakończyć budowę szkoły na Felinie i rozbudowę szkoły przy Sławinkowskiej. Oba obiekty mają być ukończone do września 2022 roku. – Dokumentację oczywiście wykonamy wcześniej, natomiast wejście z budową to wydatek kilkudziesięciomilionowy, więc musimy mierzyć siły na zamiary. Jak skończymy jedne zadania inwestycyjne, wejdziemy z następnymi – powiedział prezydent Dziennikowi Wschodniemu.

Nie ma budowy szkoły, ale urząd wynajmuje przedszkole

Choć budowa wciąż nie ruszyła, to w zeszłym roku urząd miasta zawarł umowę na wynajem budynku przystosowanego do prowadzenia przedszkola. Wynajmującym jest firma Dom Lublin Mariusz Wlaszczyk. Przedszkole znajduje się przy ul. Dożynkowej 38.

Budynek przedszkola przy ul. Dożynkowej. Fot. UM Lublin

Roczna kwota czynszu to bagatela 2,35 mln zł. Umowa została zawarta na 10 lat. W tym okresie mieszkańcy zapłacą za najem budynku prawie połowę kwoty budowy kompleksu oświatowego, zapowiedzianego przez Prezydenta pięć lat temu.

We wrześniu 2020 zajęcia rozpoczęło 125 dzieci w wieku 3-6 lat. Docelowo budynek o powierzchni użytkowej 2,5 tys. m2 zapewni miejsce dla 12 oddziałów przedszkolnych i łącznie około 300 przedszkolaków.

– Nowe przedszkole w dzielnicy Ponikwoda to spełnienie obietnicy danej mieszkańcom i odpowiedź na liczne prośby rodziców o uruchomienie w tym miejscu placówki przedszkolnej. Już na początku roku zaczęliśmy poszukiwać lokalu z przeznaczeniem na działalność przedszkolną. Cieszę się, że miejska baza oświatowa ma teraz do dyspozycji tak nowoczesny obiekt – mówił podczas otwarcia przedszkola Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Znamy treść umowy na wynajem przedszkola

Fundacja Wolności wystąpiła do urzędu o treść umowy dot. wynajmu nieruchomości przy Dożynkowej 38 na prowadzenie przedszkola. Poniżej publikujemy pełną treść umowy:

Urząd nie rezygnuje z planu budowy szkoły

Dlaczego zamiast budować nowy obiekt, urząd wynajął budynek na prowadzenie przedszkola?

– Budowa szkoły i przedszkola w dzielnicy Ponikwoda, w obrębie ulic Daliowej i Majerankowej, jest nadal aktualna. W tym roku nastąpi aktualizacja koncepcji opracowanej w 2016 r. Taka konieczność wynika ze zmiany struktury oświatowej i powrotu do systemu ośmioklasowego szkoły podstawowej. Tym samym koncepcja wymaga modyfikacji pod kątem zapewnienie miejsca dla większej liczby uczniów – tłumaczy Justyna Góźdź z biura prasowego lubelskiego urzędu miasta.

Jaki jest plan na nową szkołę?

– Opracowany program użytkowy dla planowanej placówki przewiduje powstanie pięciociągowej szkoły podstawowej dla 1000 uczniów uczęszczających do 40 oddziałów i sześciooddziałowego przedszkola dla 150 dzieci wraz z obiektami towarzyszącymi. Opracowany program stanowi punkt wyjścia dla aktualizacji koncepcji. Środki na ten cel są zapewnione w tegorocznym budżecie – wyjaśnia Góźdź.

Co myślą o tym radni?

Zapytaliśmy dwoje radnych z okręgu wyborczego, na terenie którego znajduje się wynajęty budynek przedszkola. Czy Prezydent postępuje racjonalnie, wynajmując przedszkole zamiast budować zapowiadany kompleks oświatowy? Czy umowa najmu przedszkola zawarta na 10 lat oznacza, że budowa nowego obiektu oświatowego może jeszcze bardziej się wydłużyć? Czy brak szkoły bardzo doskwiera mieszkańcom dzielnicy?

– Żyjemy w czasach gdy zachodzi dużo zmian w otoczeniu makroekonomicznym. Obecnie negatywny wpływ na finanse gmin ma „lock down” gospodarki, a wcześniej było kilka niekorzystnych zmian w podatkach wprowadzonych przez rząd. Dlatego też harmonogram prowadzonych inwestycji musiał ulec modyfikacji. Od lat wiadomo, że priorytetem w lubelskiej oświacie są budowy/rozbudowy kompleksów oświatowych na Węglinku, Sławinie, Felinie I Ponikwodzie. Ten pierwszy obiekt przy ulicy Berylowej został oddany do użytku w zeszłym roku i jest to prawdopodobnie najnowocześniejsza kompleks oświatowy w Polsce. Dwie kolejne budowy wkrótce się rozpoczną – mam tu na myśli rozbudowę szkół na Sławinie i na Felinie. I tu muszę nadmienić, że rozbudowa szkoły Nr 52 nie jest nowym pomysłem – uważa Bartosz Margul, radny miasta Lublin.

Natomiast poproszona o komentarz radna Małgorzata Suchanowska (Klub radnych PiS), odpowiedziała: – Pozwolę sobie nie oceniać i poczekam na efekt działań z Pana strony, aby Pan mógł wykazać się skutecznością w tej sprawie, bo bicie piany nie przystoi w tym temacie, a i nie przyniesie efektu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *