Wesprzyj Kontakt

4 minuty czytania  •  03.02.2024

Nowy szef lubelskich leśników. Zastąpił brata byłej posłanki PiS

Udostępnij

Janowi Kowalowi zostały powierzone obowiązki dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. To ciąg dalszy zmian personalnych wśród leśników.

Lista, którą na swojej stronie internetowej umieszczają Lasy Państwowe, niemal codziennie się wydłuża. Dochodzą kolejne nazwiska nowych szefów leśników w regionach. Teraz w tym zestawieniu pojawił się nowy dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie.

Pełniącym obowiązki został Jan Kowal, leśnik, który pracował m. in. jako inżynier nadzoru w Nadleśnictwie Rudnik, nadleśniczy w Nadleśnictwie Nowa Dęba i Nadleśnictwie Międzyrzec. Ostatnim miejscem pracy dyrektora Kowala było Nadleśnictwo Biłgoraj, gdzie zajmował stanowisko inżyniera nadzoru” – czytamy.

Tym samym Kowal zastąpił na stanowisku, łączonego z Suwerenną Polską i Zbigniewem Ziobrą, Andrzeja Borowca. To brat byłej posłanki PiS z Biłgoraja Agaty Borowiec. Ta z kolei była współpracownicą Jana Szyszki – ministra środowiska w latach 2015-2018. Zaznaczmy, że Lasy Państwowe podlegają właśnie resortowi środowiska.

>>>Więcej o Andrzeju Borowcy piszemy TUTAJ<<<

Kariera Andrzeja Borowca nabrała tempa po wygranych w 2015 r. przez PiS wyborach. Został podleśniczym w Zwierzyńcu, a potem kontrolerem w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. Zrezygnował ze stanowiska tłumacząc się sprawami rodzinnymi.

Potem otrzymał posadę leśniczego w leśnictwie Smolnik, niedaleko swojego domu. Ciekawe jest to, że to leśnictwo powstało na początku 2016 r. i jak mówili leśnicy: – Specjalnie dla brata posłanki.

Dyrektorem RDLP w Lublinie Borowiec został w marcu 2023 roku.

Lasy Państwowe – lista dotychczasowych zmian

Katowice

Pełniącym obowiązki dyrektora został Robert Pabian. Ostatnim miejscem pracy nowego dyrektora było stanowisko inżyniera nadzoru  w Nadleśnictwie Strzelce Opolskie. Dyrektor Pabian wcześniej pracował m. in. na stanowisku nadleśniczego w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie. 

Radom

Tutaj obowiązki dyrektora pełni Adam Wasiak. Dyrektor Wasiak pracę w Lasach Państwowych rozpoczął w Nadleśnictwie Suchedniów. W latach 2012-2015 był dyrektorem generalnym Lasów Państwowych. Jego ostatnim miejscem pracy było Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, gdzie pełnił funkcję zastępcy dyrektora.

Łódź

Pełniącym obowiązki dyrektora został Jacek Chudy. Ostatnim miejscem pracy nowego dyrektora było stanowisko leśniczego w Nadleśnictwie Kutno. 

Warszawa

Tutaj obowiązki dyrektora pełni Tomasz Józwiak, wieloletni nadleśniczy Nadleśnictwa Płońsk. 

Zielona Góra

Pełniącym obowiązki dyrektora został Jerzy Łokietko. Ostatnim miejscem pracy nowego dyrektora było stanowisko zastępcy nadleśniczego ds. ochrony przyrody i edukacji leśnej w Nadleśnictwie Przemków. Dyrektor Łokietko pracę w Lasach Państwowych rozpoczął w Nadleśnictwie Lubin, a w kolejnych latach pracował m.in. jako naczelnik Wydziału Infrastruktury Leśnej w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych w Warszawie oraz dyrektor RDLP we Wrocławiu.

Białystok

31 stycznia br. pełniącym obowiązki dyrektora RDLP w Białymstoku został Tadeusz Wilczyński. Dyrektor Wilczyński awansował ze stanowiska inżyniera nadzoru Nadleśnictwa Suwałki. W przeszłości pracował m.in. na stanowisku zastępcy nadleśniczego w Nadleśnictwie Suwałki oraz nadleśniczego Nadleśnictwa Głęboki Bród .

Toruń

30 stycznia na stanowisko dyrektora RDLP w Toruniu został powołany Włodzimierz Pamfil. Pełniący obowiązki dyrektor to leśnik związany z toruńską dyrekcją. Pracował m.in. na stanowisku nadleśniczego Nadleśnictwa Włocławek. Jego ostatnim miejscem pracy było stanowisko zastępcy nadleśniczego Nadleśnictwa Gniewkowo.

Wrocław

29 stycznia pełniącym obowiązki dyrektora RDLP we Wrocławiu został Jan Dzięcielski. Dyrektor Dzięcielski awansował ze stanowiska zastępcy nadleśniczego Nadleśnictwa Miękinia. W przeszłości pracował na stanowisku nadleśniczego Nadleśnictwa Świdnica oraz zastępcy dyrektora RDLP ds. rozwoju.

Olsztyn

29 stycznia na stanowisko dyrektora RDLP w Olsztynie został powołany Adam Czajkowski. Pełniący obowiązki dyrektor to leśnik związany z regionem. Pracował m.in. na stanowiskach zastępcy nadleśniczego w nadleśnictwach Jagiełek i Stare Jabłonki oraz nadleśniczego nadleśnictw Iława i Dobrocin. Jego ostatnim miejscem pracy było stanowisko zastępcy nadleśniczego Nadleśnictwa Olsztyn.

Krosno

25 stycznia doszło do zmiany na stanowisku dyrektora RDLP w Krośnie. Po odwołaniu dyrektora Marka Mareckiego obowiązki dyrektora pełni Janusz Starzak. Przez ostatnie pięć lat nadleśniczy Nadleśnictwa Sieniawa, związany z tą jednostką od 1988 roku. Pracował także w Inspekcji Lasów Państwowych i RDLP w Krośnie, kierował Nadleśnictwem Oleszyce.

Piła

Pełniącym obowiązki dyrektora został Tomasz Partyka. Ostatnim miejscem pracy nowego dyrektora było stanowisko inżyniera nadzoru w Nadleśnictwie Tuczno. Wcześniej dyrektor Partyka przez wiele lat był nadleśniczym Nadleśnictwa Wałcz.

Szczecin

Pełniącym obowiązki został Jarosław Staniszewski, leśnik, który pracował na terenie sąsiedniej RDLP w Szczecinku. M.in. jako nadleśniczy w Nadleśnictwie Karnieszewice, a w ostatnim czasie zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Gościno.

Szczecinek

Tutaj obowiązki dyrektora pełni Jarosław Czarnecki. Ostatnie miejsce pracy inżynier nadzoru Nadleśnictwo Miastko. Wcześniej przez szereg lat zastępca nadleśniczego i nadleśniczy Nadleśnictwa Osusznica.

Poznań

Od 19 stycznia obowiązki dyrektora pełni Wiesław Krzewina, który w ostatnim czasie kierował Leśnym Zakładem Doświadczalnym w Murowanej Goślinie należącym do Uniwersytetu Przyrodniczego. W latach 2014-15 pełnił funkcję zastępcy Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, a w okresie 2019-20 kierował Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych. Wieloletni nadleśniczy Nadleśnictwa Świeradów.

Gdańsk

15 stycznia ze stanowiska dyrektora RDLP w Gdańsku został odwołany Bartłomiej Obajtek. Tego samego dnia na stanowisko został powołany Andrzej Schleser, leśnik związany z RDLP (naczelnik Wydziału Rozwoju) i Nadleśnictwem Starogard (m.in. zastępca nadleśniczego).

Na zdjęciu: Nowy dyrektor RDLP w Lublinie, Jan Kowal (Fot. Linkedin)

2 odpowiedzi na “Nowy szef lubelskich leśników. Zastąpił brata byłej posłanki PiS”

  1. Kotek Mamrotek pisze:

    Skoro bylo tyle o powiaaniach bylego dyrektora, to moze teraz o zwiazkach nowego, Jana Kowala? Pod kogo jest podwieszony, kto za nim stoi i z kim wspolpracuje? Bo w to, ze Jan Kowal wzial sie, ot tak, z powietrza, to raczej nie wierzy nikt. W Bolzce to niemozliwe, zeby czlowiek zostal postawiony na stanowisku tylko dlatego, ze jest rzeczywistym fachowcem.

  2. . pisze:

    Tak jak na rynku pracy, masz dobre znajomości, masz pewne zatrudnienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *