Wesprzyj Kontakt

2 minuty czytania  •  13.11.2023 12:51

Był w Lublinie wolontariuszem, teraz walczy na wojnie. Teatr NN organizuje zbiórkę

Udostępnij

Międzynarodowi wolontariusze są od lat ogromnym wsparciem dla instytucji kultury. Przyjeżdżają tu ludzie ciekawi świata, otwarci i pełni zapału. Jeden z nich postanowił walczyć za swój kraj. By bronić cywilów przed terrorystycznymi atakami z powietrza potrzebuje naszej pomocy – pisze Emil Majuk z Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN.

Olek Szwec to aktywny i odpowiedzialny młody człowiek, zaangażowany w wiele działań. Podczas rocznego wolontariatu w Ośrodku Brama Grodzka Teatr NN w Lublinie pracował m.in przy projekcie „Shtetl Routes. Podróże przez Zapomniany Kontynent” czy w zbieraniu materiałów o Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Oprowadzał naszych gości po wystawie w Bramie Grodzkiej i po mieście. Był wolontariuszem na festiwalu Inne Brzmienia i uczestnikiem Kongresu Inicjatyw Europy Wschodniej.

Postanowiliśmy założyć zbiórkę, bo wierzymy w mieszkańców Lublina, którzy już niejednokrotnie pokazali, że potrafią pomagać. Aby zapewnić Olkowi i jego towarzyszom broni lepszy sprzęt do obrony przed rosyjsko-irańskimi dronami Shahed, które niemal co noc atakują cele cywilne w Ukrainie, potrzebne są środki na zakup sprzętu. Planujemy dostarczyć do Ukrainy reflektory typu szperacz (sky beam), które pomogą skuteczniej zwalczać nadlatujące drony. Chcemy też kupić akumulatory i radiotelefony.

Olek jest krajoznawcą i zapalonym podróżnikiem. W czasie pobytu w Lublinie, oprócz pracy w Bramie Grodzkiej NN i innych swoich działań w Lublinie udało mu się odwiedzić wszystkie kraje UE. W kolejnym roku wyjechał na stypendium do uniwersytetu Makassar w Indonezji, po czym wrócił na Ukrainę. Pracował w Informacji Turystycznej w Łucku i był zaangażowany w rozwój turystyki na wybrzeżu Morza Azowskiego. To fantastyczny, pełen zapału i optymizmu człowiek.

W lutym 2022 roku, po napaści Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, Olek wstąpił do Sił Zbrojnych Ukrainy, żeby bronić swojej ojczyzny przed agresorami z Rosji, pozostaje na służbie już ponad półtora roku. Nie możemy wiele napisać o jego oddziale ze względu na kwestie dotyczące ich bezpieczeństwa.

Historia Olka jest historią wielu młodych ludzi z Ukrainy, ale to też lubelska historia. Wolontariusze, którzy od lat przyjeżdżają z Ukrainy włożyli wiele pracy w międzynarodową promocję Lublina. Są przewodnikami, piszą o nas artykuły w zagranicznych edycjach Wikipedii, to także artyści i animatorzy wzbogacający kulturalne życie miasta i regionu. Wielu z nich jest ludźmi dialogu, z którymi utrzymujemy kontakt i współpracujemy przez wiele kolejnych lat.

Tocząca się za naszą w wschodnią granicą wojna spowodowała, że zamiast wspólnie planować kolejne działania, śledzimy losy naszych współpracowników na froncie. Staramy się im pomóc w obronie przed rosyjską agresją. Bo to także nasza wojna, w obronie demokracji i europejskich wartości.

Każdy, kto wpłaci co najmniej 100 zł, będzie mógł otrzymać w prezencie egzemplarz przewodnika „Shtetl Routes” (w języku angielskim albo ukraińskim) i mapę obiektów żydowskiego dziedzictwa kulturowego na pograniczu Polski, Białorusi i Ukrainy. Zbiórka potrwa do 15 listopada (LINK). Bardzo na Państwa liczymy.

Emil Majuk, specjalista w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie, prezes Stowarzyszenia Panorama Kultur

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

4 minuty czytania

20.03.2025

Znana reporterka Hanna Krall honorową obywatelką Lublina. Radni PiS nie głosowali

W Lublinie spędziła dzieciństwo, a w późniejszej twórczości wielokrotnie nawiązywała…

3 minuty czytania

19.03.2025

„Potrafił dotknąć tego, co niewyrażalne”. Nie żyje Leszek Mądzik

Twórca Sceny Plastycznej KUL, mistrz teatru bez słów i Honorowy…

6 minut czytania

11.03.2025

Dyrektorów jest trzech, w każdym z nich partyjna krew. Dlatego marszałek musi zrobić konkursy

Jedna kieruje Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym, drugi Muzeum Zamoyskich…

6 minut czytania

07.03.2025

Teatr zapowiada „Ostatnią podróż Andersena”. Czy będzie też podróż na Felin?

– To był facet, który przeszedł bardzo dużo w swoim…

12 minut czytania

04.03.2025

Personalne roszady w WOK i skansenie. Urzędnicy meblują, pracownicy płaczą

Ona zajmowała dyrektorskie stanowiska w Muzeum Wsi Lubelskiej, on kierował…

6 minut czytania

04.03.2025

Bitwa o kulturę: miała być radość z koncertu, jest skandal i rozczarowanie. „To zwykłe oszustwo”

„Nie mamy pańskiego biletu i co pan nam zrobi?” –…

7 minut czytania

28.02.2025

Chrobry przejdzie przez całe miasto, a tematu sceny dla Teatru Andersena oficjalnie nie ma

O pomyśle na duże widowisko z okazji 1000-lecia koronacji Bolesława…

4 minuty czytania

26.02.2025

Teatr Andersena zbiera podpisy pod apelem do marszałka. „Ten Felin nas przeraża”

Teatr Andersena, któremu grozi wyprowadzka z centrum miasta na peryferie,…