Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  28.12.2023

Będzie nowa szkoła specjalna. Teraz dzieci uczą się w trzech miejscach

Udostępnij

Jest miejski przetarg na budowę nowej siedziby Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 w Lublinie. Inwestycja może pochłonąć aż 80 mln złotych.

O tym, że nowa szkoła jest potrzebna, mowa jest od dawna. Obecnie mieści się ona przy ul. Bronowickiej, ale dzieci (jest ich 324) uczą się także przy ul. Krochmalnej i Kurantowej.

– Mamy bardzo dużo telefonów w trakcie roku szkolnego z prośbą o przyjęcie. Z powodu braku miejsc musimy odmawiać, a potrzeby są ogromne. Rośnie liczba uczniów z autyzmemmówiła dyrektorka placówki Alicja Dudak, gdy w 2022 roku radni wpisywali budowę nowej siedziby na listę miejskich inwestycji.

To kosztowna inwestycja – może pochłonąć nawet 80 mln złotych. Ponad 64 mln zł to dofinansowanie rządowe. Miasto właśnie ogłosiło przetarg na zaprojektowanie i budowę nowej siedziby Szkoły Podstawowej Specjalnej. Do postępowania firmy mogą się zgłaszać do 23 stycznia. Budynek stanie przy ul. Hanki Ordonówny.

Wizualizacja SP nr 26 w Lublinie (Źródło: UM Lublina)

Lubelski Ratusz ma już program funkcjonalno-użytkowy budynku. Zakłada on powstanie obiektu z trzema kondygnacjami naziemnymi.

Planowana powierzchnia użytkowa szkoły wyniesie niemal 8,5 tys. mkw, zaś powierzchnia zabudowy 2,8 tys. mkw. Nowa siedziba powinna zapewnić warunki dla edukacji specjalnej łącznie 300 uczniów. Nowy obiekt będzie składał się z dwóch skrzydeł zlokalizowanych równolegle do granic działki wraz z otwartą częścią sportowo-rekreacyjną – wylicza Monika Głazik z biura prasowego Urzędu Miasta.

Budynek ma być zaprojektowany w taki sposób, aby swobodnie mogły się do niego dostać osoby poruszające się na wózkach. Z jadalni, sali do gier, sali fitness i siłowni powinno się wychodzić na taras, a cały budynek ma być w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dotyczy to także niewidomych i niedowidzących, ze spektrum autyzmu i niepełnosprawnościami intelektualnymi.

Wizualizacja szkoły (Fot. UM Lublin)

Zakłada się, że klasy będą liczyły od 4 do 16 uczniów, stąd część sal dydaktycznych powinna mieć możliwość podziału mobilnymi ściankami. Wszystkie pracownie powinny zostać tak zaprojektowane, by mogły z nich korzystać dzieci poruszające się na wózkach inwalidzkich – zaznacza urzędniczka.

Ratusz wylicza także, że architektonicznie ma to być nowoczesna forma z minimalistycznymi rozwiązaniami. Dotyczy to także kolorystyki – biały z jasnoszarymi akcentami. Z kolei ślusarka okienna, drzwiowa oraz przeszklone fragmenty elewacji mają być antracytowe.

Projekt powinien uwzględnić zastosowanie na elewacji pionowych przeszkleń, w tym również klatek schodowych oraz wykorzystanie nowoczesnych i naturalnych materiałów budowlanych jak np. drewno klejone. Lokalizacja powinna zapewnić prawidłowe oświetlenie i nasłonecznienie sal dydaktycznych i jadalni – uzupełnia Monika Głazik.

Miasto wymaga także, żeby powstał cały zespół pomieszczeń sportowych z salą gimnastyczną. Ma też być przenośna scena i widownia na 200 osób.

Wizualizacja szkoły (Fot. UM Lublin)

Zagospodarowanie terenu będzie przewidywało zadrzewienie terenów przyległych oraz możliwie szerokie wykorzystanie istniejącej zieleni. W obrębie górki saneczkowej należy wykonać siedziska usytuowane na skarpie, zaś cały teren powinien zostać uporządkowany i zagospodarowany jako strefa widokowa. Powstanie także ogród sensoryczny z rabatami i bylinami. Miejsca postojowe będą, ażurowe. Ponadto na zewnątrz powstanie boisko wielofunkcyjne, place zabaw (łącznie z 8 urządzeniami), siłownia na wolnym powietrzu, utwardzony teren do jazdy na rowerze, dojazdy, drogi pożarowe, mała architektura oraz wiata dla rowerów – wylicza Ratusz.

Zakończenie budowy planowane jest na rok 2027.

Jedna odpowiedź do “Będzie nowa szkoła specjalna. Teraz dzieci uczą się w trzech miejscach”

  1. kronikidewelorozwoju pisze:

    I cyk! K0lejne 80 mln do kieszeni budimexyKÓw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

3 minuty czytania

07.05.2024

Matura 2024. Przecieki się nie sprawdziły. Bunt zamiast moralności

4,3 tys. absolwentek i absolwentów szkół średnich pisemnym egzaminem z…

3 minuty czytania

05.04.2024

Dyrektorka szkoły, w której miało dochodzić do molestowania, zawieszona

Po apelu wojewody, kuratora i jednoznacznym stanowisku radnych wójt gminy…

5 minuty czytania

03.04.2024

Molestowanie w podstawówce? Kurator i wojewoda chcą zawieszenia dyrektorki. Wójt jej broni

W Szkole Podstawowej w Miłocinie miało dochodzić do molestowania uczniów.…

14 minuty czytania

14.03.2024

Kłopotliwy dyplom z Collegium Humanum. Jedni są dumni, drudzy się wstydzą, inni rezygnują

Krzysztof Cugowski, dyrektorka Opery Lubelskiej, posłowie na Sejm, dwóch członków…

3 minuty czytania

28.02.2024

7 tysięcy nauczycieli z Lublina dostanie podwyżki. Ale są niższe niż obiecywano przed wyborami

Procentowo najwięcej dostaną nauczyciele początkujący (o 33 proc.), kwotowo –…

2 minuty czytania

26.02.2024

Geograf pokieruje kuratorium oświaty. Na początek zmierzy się z molestowaniem w szkole

Zamierza rozhulać skostniałe Kuratorium Oświaty. Tomasz Szabłowski, nauczyciel geografii i…

9 minuty czytania

06.02.2024

Stowarzyszenie jest nowe, ale „prezes tu mieszka”. Kto i dlaczego wygrał miejski konkurs

Stowarzyszenie powstaje we wrześniu 2023. Trzy miesiące później wygrywa konkurs…

3 minuty czytania

08.01.2024

Mucha stanowczo o religii w szkole. Tylko jedna godzina tygodniowo

Kościół katolicki może prowadzić więcej lekcji religii, ale jako zajęcia…