3 minuty czytania • 07.05.2024 08:22
Matura 2024. Przecieki się nie sprawdziły. Bunt zamiast moralności
Udostępnij
4,3 tys. absolwentek i absolwentów szkół średnich pisemnym egzaminem z języka polskiego zaczyna maturalny maraton. Maturę 2024 piszą uczniowie, którzy pierwszy rok swojej licealnej nauki spędzili na nauczaniu zdalnym.
– Spodziewam się motywu książki w życiu bohatera, może też „Przedwiośnia”, bo mamy w tym roku jego stulecie – tak przed wejściem na salę prognozowała Marysia, maturzystka z III LO im. Unii Lubelskiej. Uczniom nie towarzyszył stres, a przynajmniej nie przyznawali się do niego. – Wystarczyło przeczytać lektury, trzeba uważać na poleceniach – dodaje Adam.
W lubelskich liceach ogólnokształcących i technikach do egzaminu maturalnego przystąpi 4348 uczennic i uczniów, 1/3 to absolwenci techników.
– Na ostatnią chwilę nie da się wiele powtórzyć – mówiła Łucja z III LO. Choć jej klasa próbowała i w niedzielę spotkali się na ostatnie repetytorium z matematyki.
Matura 2024. Przecieki
Jak co roku oprócz typowania są także „przecieki”, czyli tematy – pewniaki, które mogą być na egzaminie poruszane. Pierwsze spekulacje pojawiły się w sieci we wtorek nad ranem. Wtedy na Podlasiu najczęściej wyszukiwanymi frazami w internecie były „subiektywizm” oraz „moralność”. Internauci wskazywali też potencjalny temat rozprawki maturalnej: „Czy moralność jest pojęciem subiektywnym?” oraz sugerowali, że jedno z zagadnień będzie dotyczył Fiodora Dostojewskiego i jego „Zbrodni i kary”.
Fanem tego typu bazarków nie jest dyrektor III LO im. Unii Lubelskiej Grzegorz Lech. Jak mówił w Radiu Nowy Świat, gdy przed ponad 30-laty pisał maturę, tematami abiturienci wymieniali się Baobabem, czyli wielką topolą – na Placu Litewskim.
Rzeczywistość okazała się nieco bardziej brutalna, bo żaden z rzekomo pewnych tematów ostatecznie nie pojawił się na arkuszu.
Matura 2024. Tematy
Temat 1. Bunt i jego konsekwencje dla człowieka. W pracy odwołaj się do:
- lektury obowiązkowej – wybranej spośród lektur wymienionych na stronach 3 i 4 tego arkusza egzaminacyjnego
- innego utworu literackiego – może to być również utwór poetycki
- wybranych kontekstów
Temat 2. Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka? W pracy odwołaj się do:
- lektury obowiązkowej – wybranej spośród lektur wymienionych na stronach 3 i 4 tego arkusza egzaminacyjnego
- innego utworu literackiego – może to być również utwór poetycki
- wybranych kontekstów
Do momentu opublikowania arkuszy przez CKE tematy te pozostają nieoficjalne.
Matura. Drugi termin
Gdy komuś nie uda dojechać się na egzamin maturalny, na przykład z powodu wypadku czy pogorszenia stanu zdrowia, możliwe jest podejście do testu w czerwcu. – Trzeba wówczas zgłosić się do przewodniczącego komisji z zaświadczeniem od policji czy lekarza – wyjaśniał w Radiu Nowy Świat Grzegorz Lech, dyrektor III LO im. Unii Lubelskiej. Zdawanie w czerwcowym terminie nie przekreśla planów związanych z rekrutacją na studia, bo nadal możliwy jest udziału w pierwszej rekrutacji na studia. Tak jednak nie będzie gdy ktoś będzie musiał (i mógł) poprawiać maturę. W tym przypadku termin poprawki to wrzesień.
W środę, 8 maja, maturzyści zmierzą się z matematyką, natomiast w czwartek, 9 maja, z językiem obcym nowożytnym – oba na poziomie podstawowym. 11 maja rozpocznie się cykl egzaminów ustnych.
Wyniki egzaminów, zarówno tych majowych, jak i czerwcowych znane będą 9 lipca.
Ja mam przecieki już na kolejny rok.
𝗭𝗮𝗱𝗮𝗻𝗶𝗲 𝟭. (0-4)
Czy naprawdę zalewanie rynku betonem zasługuje na miano „rewitalizacji”? Czy deweloperzy w końcu zrozumieją, że ludzie potrzebują nie tylko metrów kwadratowych, ale też mieć gdzie wyjść na spacer?
Rozważ problem, odnosząc się do życia codziennego i wybranych tekstów kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów.
𝗭𝗮𝗱𝗮𝗻𝗶𝗲 𝟮. (0-2)
Zinterpretuj podany wiersz Jonasza Kofta. Postaw tezę interpretacyjną i uzasadnij ją. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów.
„I dokąd uciec
W za ciasnym bucie
Gdy twardy bruk
Są gdzieś daleko
Przejrzyste rzeki
I mamy XX wiek
Pamiętajcie o ogrodach
Przecież stamtąd przyszliście
W żar epoki użyczą wam chłodu
Tylko drzewa, tylko liście
Pamiętajcie o ogrodach
Czy tak trudno być poetą
W żar epoki nie użyczy wam chłodu
Żaden schron, żaden beton”.
𝗭𝗮𝗱𝗮𝗻𝗶𝗲 𝟯. (0-1)
Wybierz P, jeśli zdanie jest prawdziwe, albo F – jeśli jest fałszywe.
Deweloperzy tak mocno i tak szybko podnoszą ceny mieszkań jak tylko możliwe. P F
Deweloperzy przekupują samorządowców i urzędników. P F
I jeszcze temat z gramatyki:
Odmiana nazwisk zakończonych literą „a” na przykładzie nazwiska „Jonasz Kofta”.
Ty się nie martw o moją gramatykę, bo ma się z pewnością świetnie.
Na pewno skupianie się na przeciekach nie ma większego sensu. Tak naprawdę odpowiednie przygotowanie jest tu kluczem do sukcesu, a zamiast skupiać się chwile przed samą maturą na fałszywych przeciekach, znacznie lepiej byłoby spędzić czas na odpoczynku. Mimo wszystko rozluźnienie znacznie pomaga w przypomnieniu sobie wszystkich potrzebnych informacji na późniejszym teście. Dobrze, że powstają tego typu artykuły, które wprost mówią o „jakości” wszelkiego rodzaju przecieków pojawiających się chwilę przed maturą.