Wesprzyj Kontakt

2 minuty czytania  •  10.06.2021

Znaczny spadek liczby osób przekazujących 1% podatku

Udostępnij

Z terenu działania Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie, w tym roku około 8 tysięcy podatników mniej niż rok wcześniej zdecydowało się przekazać swój 1% wybranym organizacjom pożytku publicznego. Ci, którzy nie wskazali żadnej organizacji, tych cały podatek trafi do budżetu państwa.

W I Urzędzie Skarbowym, który swoim zasięgiem obejmuje zachodnią część Lublina, widać wyraźny spadek liczby podatników, którzy zdecydowali się przekazać swój 1% podatku organizacjom pozarządowym.

W poprzednim roku na przekazanie części podatku organizacjom pożytku publicznego zdecydowało się 98,9 tys. podatników (w tylu formularzach PIT wskazano nr KRS organizacji). W tym roku zrobiono tak w 90,5 tys. formularzy podatkowych.

Największy spadek odsetka osób, które przekazały 1% podatku jest wśród osób rozliczających najpopularniejszy PIT-37. W tym roku na przekazanie podatku zdecydowało się o 9,8 tys. osób mniej niż w 2020. Mimo znacznego spadku liczby podatników, sumaryczna kwota, która powinna trafić do wybranych organizacji jest tylko niewiele niższa, o 22,9 tys. zł. Wynika to przede wszystkim ze wzrostu dochodów mieszkańców (a tym samym wyższej kwoty należnego podatku).

Nieco lepiej sytuacja wygląda na terenie działania III Urzędu Skarbowego w Lublinie. Obejmuje on swoim zasięgiem wschodnią część Lublina oraz powiat świdnicki. Tutaj liczba PITów ze wskazaną organizacją pożytku publicznego wzrosła o 3,4 tys. a wskazana kwota do przekazania wzrosła o 374 tys. zł. Ale odsetek osób, które przekazały 1% podatku i tak jest mniejszy niż rok wcześniej. Na ten krok zdecydowało się 59,3% podatników rozliczających się na formularzu PIT-37. Rok temu było to 62,5% podatników.

W zeszłym roku podatnicy rozliczający się w I i III Urzędzie Skarbowym w Lublinie przekazali organizacjom pozarządowym w sumie 9,9 mln zł. W przypadku podatników, którzy w swoim formularzu PIT nie wskażą żadnej organizacji, cała kwota trafi do budżetu państwa.

Rośnie popularność e-PITów

Ten rok był wyjątkowy, jeśli chodzi o liczbę deklaracji podatkowych rozliczonych elektronicznie. – W 2021 roku 19,6 mln deklaracji podatkowych PIT złożono elektronicznie, to o ponad milion więcej niż w 2020 r., kiedy w tej formie otrzymaliśmy ok. 18,3 mln zeznań. Ponad połowę (10,1 mln) elektronicznych rozliczeń PIT za 2020 rok złożono przez usługę Twój e-PIT. Podatnicy samodzielnie zaakceptowali 5,8 mln PIT-ów przygotowanych dla nich przez Krajową Administrację Skarbową, a blisko 4,3 mln zeznań zostało zaakceptowane automatycznie – informuje biuro prasowe Krajowej Administracji Skarbowej.

Tym samym, zaledwie 2,1 mln zeznań rocznych za 2020 r. zostało przesłanych do urzędów skarbowych w wersji papierowej.

Do 30 czerwca 2021 r. podatnicy mogą jeszcze w korektach zeznań PIT wnioskować o przekazanie 1% podatku dla organizacji pożytku publicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *