Wesprzyj Kontakt

2 minuty czytania  •  03.11.2021

Umarł Żyd, ksiądz katolicki

Udostępnij

Umarł i został pochowany ks. Grzegorz Pawłowski, urodzony jako Żyd Jakub Hersz Griner. Honorowy obywatel Lublina. Żegnano go w Jaffie w Izraelu, w Archikatedrze Lubelskiej, a spoczął na cmentarzu żydowskim w Izbicy. Umiał łączyć tak różne tożsamości, cenna to cecha.

Griner Pawłowski pochowany został w środę 3 listopada, a data jego pogrzebu symbolicznie zbiegła się z 78. rocznicą akcji Erntefest, kiedy to w obozie na Majdanku jednego dnia Niemcy rozstrzelali 18 tys. Żydów, za to, że byli Żydami.

Czy można być jednocześnie Żydem i chrześcijaninem, nawet katolickim księdzem, łączyć tak różne tożsamości? Można. A czy można zabijać za przynależność do jakiegoś narodu, wyznawanie jakiejś religii, za określone poglądy. No, niestety historia pokazuje, że też można…

Lublin szczyci się wielokulturowością, co polega właśnie na  łączeniu różnych tożsamości. To dobrze. Przez wieki był miastem o silnej tożsamości żydowskiej, chyba za mało zdajemy sobie z tego sprawę, jak silnej. Przed II wojną światową, więcej niż co trzeci mieszkaniec miasta był Żydem i co ważne w naszym mieście znajdowała się żydowska wyższa uczelnia, uchodząca za najlepszą na świecie, Jeszywas Chachmej Lublin.

Pamiętam, jak kilka temu, naczelny rabin Polski Michael Schudrich na otwarciu muzeum w siedzibie dawnej Jeszywy opowiadał, że przyjeżdżali to studiować Żydzi z Nowego Jorku. Już po ukończeniu szkół w Ameryce wybierali się do Lublina by uzupełnić wykształcenie w najlepszej uczelni na świecie. Czyż nie mamy prawa być dumni z tego?

Za mało o tym pamiętamy, zbyt jednostronnie eksponujemy tylko część naszej historii. Wielki kapłan katolicki, związany z Lublinem, prymas Stefan Wyszyński, ma w Lublinie trzy pomniki. Wielki rabin żydowski, twórca Jeszywas Chachmej Lublin, Majer Szapira, nie ma ani jednego. A był przecież także autorem – stosowanej do dziś – jednolitej metody nauczania Talmudu w całym żydowskim świecie. Był najbardziej znanym na świecie lublinianinem. Mamy prawo być z niego dumni…

Żydzi przybyli do Lublina ze świata wiele wieków temu, tworzyli Lublin. Wcześniej przybyli na nasze ziemie chrześcijanie, też przecież z dalekiego świata. Zawsze ktoś przyjeżdża, ktoś wyjeżdża, przywozi i wywozi, łączy i miesza, rasy, religie, poglądy.

Dziś mamy czas, kiedy chyba szczególnie dużo ludzi z różnych stron świata trafia do naszego miasta. Akademickość Lublina sprzyja temu. Na ulicach częściej niż kiedyś zobaczyć można ludzi o różnych kolorach skóry, mówiących w różnych językach. Z rozbawieniem przyglądałem się ostatnio jak na targowisku przy ul. Ruskiej czarny jak smoła młody człowiek kupował warzywa. Bariera językowa była trudna do pokonania, ale przy odrobinie życzliwości dało się ją pokonać. 

Przybysze studiują, pracują, mieszkają u nas krócej lub dłużej, niektórzy założą rodziny i zostaną. Tworzą coraz to nową tożsamość naszego miasta.

l>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

6 minuty czytania

06.06.2024

Radny pochyla się nad skateparkiem, a deskorolkarze marzą o Zakładach Tytoniowych

Były członek zarządu województwa Bartłomiej Bałaban w marszałkowskiej kulturze zostawił…

4 minuty czytania

21.05.2024

„Takiego dyrygenta w swojej karierze nie spotkałem”. Sprawa Rodka wraca do sądu

Wojciech Rodek decyzją sądu w ramach tzw. zabezpieczenia został zatrudniony…

< 1 minuty czytania

21.04.2024

Wyniki wyborów II tura: Kraków, Wrocław, Rzeszów

Tuż po zamknięciu lokali wyborczych pracownia Ipsos podała sondażowe wyniki…

6 minuty czytania

22.03.2024

Opera (nie)Lubelska, czyli Jezus mdleje na próbie, a z obsady spadają rodzime gwiazdy

Na chwilę przed premierą musicalu „Jesus Christ Superstar” w Operze…

6 minuty czytania

22.03.2024

Przed wyborami budowę nowego stadionu obiecują wszyscy. Ale nie wiadomo za co i ile będzie to nas kosztować

Termin na przedstawienie kosztorysu już minął, ale Ratusz sam tłumaczy…

5 minuty czytania

21.03.2024

Głośny protest pracowników MOPR. Ratusz zamknął przed nimi drzwi. „Wstyd, panie prezydencie!”

W podobnej liczbie, ale znacznie głośniejsi niż dzień wcześniej rolnicy.…

2 minuty czytania

05.03.2024

Zmarła prof. Elżbieta Starosławska, dyrektorka Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej

Odeszła dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, prof. Elżbieta Starosławska. Miała…

< 1 minuty czytania

05.03.2024

Ogłoszenie

Likwidator spółki pod firmą EUROPA S.A. w likwidacji z siedzibą…