2 minuty czytania • 06.04.2019
Trzy dni po referendum radni będą dyskutować nad tym, czy konsultować treść jego pytania
Udostępnij
W środę 10 kwietnia komisja skarg, wniosków i petycji Rady Miasta Lublin będzie dyskutować nad tym, czy skonsultować z mieszkancami treść pytania referendalnego. Problem w tym, że będzie to trzy dni po przeprowadzeniu referendum.
Po 72 dniach od złożenia przez Fudnację Wolności petycji ws konsultacji z mieszkańcami treści pytania referendalnego, komisja skarg, wniosków i petycji Rady Miasta Lublin zajmie się rozpatrzeniem petycji Fundacji Wolności. Dyskusja nad zasadnością przeprowadzenia konsultacji treści pytania referendalnego odbędzie się na posiedzeniu komisji w dniu 10 kwietnia, tj. 3 dni po referendum.
Uchwała rozpatrzona w 3 dni, na petycję poczekamy 72 dni
Petycja w sprawie konsultacji treści pytania została przekazana radzie miasta w poniedziałek 28 stycznia, czyli tego samego dnia, którego do radnych trafił projekt uchwały w sprawie referendum.
W projekcie stanowiska rady miasta w sprawie rozpatrzenia petycji pada argument, że petycja została złożona dopiero na 3 dni przed uchwaleniem referendum:
Zadośćuczynienie żądaniu petycji nie było możliwe głównie z uwagi na fakt, że została ona złożona w dniu 28 stycznia 2019 r. to jest niespełna na 3 dni przed podjęciem przez Radę Miasta Lublin uchwały nr 55/III/2019 z dnia 31 stycznia 2019 r. w sprawie przeprowadzenia referendum lokalnego w istotnych sprawach dotyczących mieszkańców Lublina oraz ustaleniem tym samym treści pytania referendalnego.
Czy zatem powinniśmy wnioskować o konsultacje treści pytania zanim jeszcze w ogóle pojawił się pomysł przeprowadzenia referendum?
Dla porównania – na rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie referendum wystarczyły radnym 3 dni (na rozpatrzenie petycji poczekamy o najmniej 24 razy dłużej).
Petycja powinna być rozpatrzona „bez zbędnej zwłoki”
Zgodnie z art.10.1. ustawy o petycjach „Petycja powinna być rozpatrzona bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia jej złożenia”. Czy można mówić o rozpatrywaniu bez zbędnej zwłoki w sytuacji, gdy mija 72 dni od złożenia petycji? Jaki jest sens ustalić czas rozpatrywania petycji na 3 dni po zakończeniu referendum?
Podobał Ci się artykuł? Cenisz niezależne dziennikarstwo?
Wpłać teraz:
34 1950 0001 2006 0330 1807 0002
Fundacja Wolności, ul. Peowiaków 10/8, 20-007 Lublin
Dodaj komentarz