var bwg_objectsL10n = {"bwg_field_required":"field is required.","bwg_mail_validation":"To nie jest prawid\u0142owy adres e-mail. ","bwg_search_result":"Nie ma \u017cadnych zdj\u0119\u0107 pasuj\u0105cych do wyszukiwania.","bwg_select_tag":"Select Tag","bwg_order_by":"Order By","bwg_search":"Szukaj","bwg_show_ecommerce":"Poka\u017c sklep","bwg_hide_ecommerce":"Ukryj sklep","bwg_show_comments":"Poka\u017c komentarze","bwg_hide_comments":"Ukryj komentarze","bwg_restore":"Przywr\u00f3\u0107","bwg_maximize":"Maksymalizacji","bwg_fullscreen":"Pe\u0142ny ekran","bwg_exit_fullscreen":"Zamknij tryb pe\u0142noekranowy","bwg_search_tag":"SEARCH...","bwg_tag_no_match":"No tags found","bwg_all_tags_selected":"All tags selected","bwg_tags_selected":"tags selected","play":"Odtw\u00f3rz","pause":"Pauza","is_pro":"","bwg_play":"Odtw\u00f3rz","bwg_pause":"Pauza","bwg_hide_info":"Ukryj informacje","bwg_show_info":"Poka\u017c informacje","bwg_hide_rating":"Ukryj oceni\u0142","bwg_show_rating":"Poka\u017c ocen\u0119","ok":"Ok","cancel":"Anuluj","select_all":"Wybierz wszystkie","lazy_load":"0","lazy_loader":"https:\/\/jawnylublin.pl\/wp-content\/plugins\/photo-gallery\/images\/ajax_loader.png","front_ajax":"0","bwg_tag_see_all":"see all tags","bwg_tag_see_less":"see less tags"};
Do 21 stycznia trwają konsultacje statutów lubelskich dzielnic. Wczoraj w ratuszu odbyło się spotkanie konsultacyjne. Problemów do omówienia było sporo, nawet takich, które nie dotyczą statutów.
Po prezentacji proponowanych zmian, które zostały wypracowane przez komisję doraźną rady miasta ds. statutów jednostek pomocniczych, głos zabrali zebrani mieszkańcy.
W pierwszej kolejności zwrócono na problem dołożenia obowiązków sekretarzowi zarządu. Następnie zwrócono uwagę na problem diet, wypłacanych przewodniczącym zarządu. Ten problem pojawia się od dawna, ale nie doczekał się działań ze strony urzędu. W listopadzie Fundacja Wolności wystąpiła z petycją do prezydenta w sprawie wypracowania rozwiązania problemu diet. Na razie brak odpowiedzi ze strony urzędu. Zastępca Dyrektora Kancelarii Prezydenta, Monika Barczewska zaproponowała oddzielne spotkanie nt. mechanizmu przydzielania i wypłacania diet, które mogłoby odbyć się na początku lutego.
-Albo w statutach napiszemy, że sekretarz ma robić to, to i to, a jak nie wykona swoich obowiązków to dieta jest zabierana. Była taka rada dzielnica, która przez rok się nie spotykała, a przewodniczący zarządu wziąć w tym czasie 22 tys. zł – powiedział Jacek Skiba z rady dzielnicy Hajdów-Zadębie.
Na spotkanie przyszła grupa mieszkańców ulicy Wapiennej, która miała jeden postulat – przeniesienie swojej ulicy z dzielnicy Rury do dzielnicy Za Cukrownią. Niestety odeszli rozczarowani, bo urzędnicy stwierdzili, że konsultacje w sprawie zmian granic odbędą się za kilka miesięcy a zmiany granic zaczną obowiązywać za cztery lata (przed kolejnymi wyborami do rad dzielnic).
Krzysztof Jakubowski z Fundacji Wolności zaproponował, aby w przyszłym tygodniu zorganizować przynajmniej jeszcze jedno spotkanie konsultacyjne, z uwagi na duże zainteresowanie mieszkańców tematem oraz dużą liczbę spraw, które nie zostały omówione w czasie wczorajszego spotkania.
Fundacja Wolności zwróciła uwagę, że w publikacji „Jednostki pomocnicze gminy – analiza uregulowań prawnych” wydanej przez Pracownię Badań i Innowacji Stocznia tak opisano rady dzielnic w Lublinie: „jednostka pomocnicza jest formą aktywizacji mieszkańców, w związku z tym prawo miejscowe nie przypisuje jej szczegółowych kompetencji i zadań. (…) Wydaje się, że obecnie, kiedy wyraźnie rysuje się tendencja do szerokiego włączania mieszkańców w zarządzanie wspólnotą, w tym również tworzenie budżetów partycypacyjnych, taki model funkcjonowania jednostki pomocniczej gminy jest niewystarczający.”
Zdaniem fundacji, w proponowanym statucie radom dzielnic nie przyznano żadnych kompetencji, a nawet – jak zwracają uwagę społecznicy – odjęto.
Dlatego fundacja proponuje: • wprowadzenia do statutu dzielnic i statutu miasta zapisu: „w sprawach dotyczących danej dzielnicy w zakresie uregulowanym w statucie dzielnicy zasięganie opinii rady dzielnicy jest dla organów Miasta i jednostek organizacyjnych Miasta obligatoryjne”, • przyznanie prawa inicjatywy uchwałodawczej (na forum rady miasta) radzie dzielnicy, • wprowadzenie obligatoryjnego zapisy dot. uzgadniania planów remontów z radami dzielnic, • uzasadnienie pisemne nieuwzględnienia stanowiska organów jednostki i przekazanie tej opinii radzie gminy, • uczestnictwo w pracach komisji wybierających dyrektorów jednostek organizacyjnych miasta działających na terenie dzielnicy/osiedla,
Zobacz całe nagranie z wczorajszego spotkania:
Podobał Ci się artykuł? Cenisz niezależne dziennikarstwo?
Wpłać teraz:
34 1950 0001 2006 0330 1807 0002
Fundacja Wolności, ul. Peowiaków 10/8, 20-007 Lublin
document.getElementById( "ak_js_1" ).setAttribute( "value", ( new Date() ).getTime() );
Dołącz do ekipy Jawnego Lublina jako wolontariusz!
Fundacja Wolności ciągle poszukuje osób, którym bliskie są ideały jawności, przestrzegania prawa dobrego rządzenia czy racjonalnego wydatkowania pieniędzy publicznych.
Dodaj komentarz