Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  20.02.2017

Lublin miastem przyjaznym obcokrajowcom!

Udostępnij


Na początku lutego 2017 roku mogliśmy przeczytać w lokalnej prasie na temat zdarzenia związanego z pobiciem w Lublinie 25 letniego Denitza, studenta z Turcji. Pojawiły się dywagacje, czy w naszym mieście jest bezpiecznie? Lokalne władze zareagowały szybko na nagłośnione medialnie zdarzenie, bo oto niedługo po nim w Ratuszu zebrało się specjalne posiedzenie w sprawie bezpieczeństwa zagranicznych studentów w Lublinie.

Podczas niego rektor Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie Pan Stanisław Michałowski wyraził odmienne zdanie, twierdząc że zagraniczni studenci mogą czuć się u nas bezpiecznie, a sprawa została wyolbrzymiona. Tymczasem Joanna Bednarczyk ze stowarzyszenia Homo Faber oraz radny miejski Michał Krawczyk z PO, który o zwołanie takiego posiedzenia wnosił, byli wyraźnie zaniepokojeni zagrożeniem bezpieczeństwa obcokrajowców w Lublinie. Jednocześnie Prezydent Krzysztof Żuk zapewnieniał, iż; „zrobimy wszystko aby Lublin był miastem nie tylko otwartym, ale także bezpiecznym”. Gazeta Wyborcza natomiast w artykule z dnia 7 lutego 2017r. pisała o „ciemnej liczbie przestępstw” informując, że „statystyki wskazują iż w minionym roku w województwie lubelskim odnotowano 43 przestępstwa z nienawiści, ponad połowa z nich dotyczy powiatu lubelskiego”. W Lublinie rozgorzała dyskusja, czy miasto jest przyjazne obcokrajowcom, czy też mają oni u nas powody do niepokoju?

Aby nie opierać się na naszych subiektywnych wrażeniach postanowiliśmy zadać pytanie Komendzie Wojewódzkiej Policji w Lublinie, skąd otrzymaliśmy odpowiedź dotyczącą popełnianych przestępstw związanych z nienawiścią z powodu przynależności rasowej obywatela innego państwa. Poniżej publikujemy ją, nadesłaną przez Zastępcę Naczelnika Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie Pana nadkom. Sebastiana Trojaka. Dziękujemy również za poświęcony czas związany z przygotowaniem Pani Annie Bogusz z KWP Lublin.

      „Informuję również, że w latach 2014 – 2016 zarejestrowano w Lublinie 1 przestępstwo z art. 158 § 1 z adnotacją: przestępstwo związane z nienawiścią, a dotyczyło pobicia z powodu przynależności rasowej obywatela innego państwa.”

ROK

Liczba postępowań wszczętych dla miasta LUBLIN – art. 257 kk

Liczba postępowań wszczętych (ilość zdarzeń) na terenie woj. lubelskiego

art. 257 kk

Liczba postępowań wszczętych

Naruszono nietykalność cielesną osoby pokrzywdzonej – z opisu przestępstwa (nie są danymi statystycznymi)

Wyniki postępowań

Akt

oskarżenia

Umorzenie z braku znamion przestępstwa

Brak zakończenia – postępowanie w prowadzeniu

2014

3

2

1

10

2015

4

1

1

3

6

2016

3

1

1

1

1

7

Zastępca Naczelnika Wydziału Wywiadu Kryminalnego KWP  w  Lublinie nadkom. Sebastian Trojak

W samym Lublinie na kilku uczelniach uczy się prawie 6,5 tysiąca zagranicznych studentów, a liczba ich stale rośnie. Przegladając statystykę z lat 2014 – 2016 możemy dojść do wniosku, że liczba trzech postępowań wszczętych z art. 257 kk za rok 2014 i 2016 oraz czterech za rok 2015 nie jest liczbą statystycznie wysoką. Należy przyjrzeć się kolejnemu miejscu tabeli mówiącemu o zakończeniu postępowania postawionym aktem oskarżenia; w 2014r. – było ich dwa, w 2015r. – jeden, oraz w 2016r. – jeden. Śmiało możemy powiedzieć, że są to ilości marginalne.

Czy na podstawie uzyskanych przez nas danych możemy w chwili obecnej wysunąć twierdzenia o „narastającej w Lublinie nienawiści wobec obcokrajowców”? Z pewnością nie. Lublin jest miastem przyjaznym obcokrajowcom, a przypadki napaści z powodu nienawiści są zjawiskiem rzadkim. Jako mieszkańcy jesteśmy otwarci, pomocni i pełni szacunku wobec przyjezdnych, co potwierdzają nasze rozmowy ze studentami z innych krajów. Od naszych gości, oczekujemy tego samego – szacunku dla nas jako gospodarzy i zgodnego współistnienia.

Lubelski Ratusz podjął już środki zaradcze związane z przeciwdziałaniem zjawiskom związanym z przemocą wobec obcokrajowców. To dobrze, bo jak mówi przysłowie, lepiej chuchać niż dmuchać! Przeprowadzona przez nas weryfikacja potwierdza słowa rektora UMCS Stanisława Michałowskiego – zagraniczni studenci w naszym mieście mogą czuć się bezpiecznie. My natomiast życzymy im spokojnych studiów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

4 minuty czytania

05.12.2023

Kogo stać na Aqua Lublin? Tanie „Wieczorne pływanie” już nie dla wszystkich

„Realizowaną misją” tłumaczą władze miejskiej spółki fakt, że rok zakończą…

2 minuty czytania

27.11.2023

Zapłacimy niższy podatek za garaż. Przełomowy wyrok Trybunału

Sposób wyliczania podatku za miejsce postojowe w garażu podziemnym jest…

3 minuty czytania

15.11.2023

Dyrektor Centrum Spotkania Kultur podała się do dymisji. „Przyczyny osobiste”

Katarzyna Sienkiewicz, szefowa największej instytucji kultury w województwie lubelskim, niespodziewanie…

6 minuty czytania

18.10.2023

Senat bierze stara gwardia. Kim są senatorowie z Lubelskiego?

Z sześciu senatorskich mandatów w województwie lubelskim cztery bierze PiS.…

3 minuty czytania

17.10.2023

Joanna Mucha zostaje w Polsce: Nie obejmę mandatu do Europarlamentu po Krzysztofie Hetmanie

Joanna Mucha, posłanka Polski 2050, która ma możliwość objęcia mandatu…

< 1 minuty czytania

16.10.2023

Cząstkowe wyniki wyborów 2023. W okręgu 6. (lubelskim) olbrzymia przewaga PiS. Niespodzianka na drugim miejscu

Według danych Państwowej Komisji Wyborczej po przeliczeniu 36,7 proc. głosów…

2 minuty czytania

16.10.2023

Frekwencja w referendum jednak wyższa. W czterech województwach powyżej 50 proc.

Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki z 34 proc. obwodów. Wynika…

3 minuty czytania

15.10.2023

Śmiertelny wypadek na deptaku. W krwi kierowcy były ślady po marihuanie

– Bardzo żałuję tego, co się stało, chciałbym przeprosić rodzinę…