var bwg_objectsL10n = {"bwg_field_required":"field is required.","bwg_mail_validation":"To nie jest prawid\u0142owy adres e-mail. ","bwg_search_result":"Nie ma \u017cadnych zdj\u0119\u0107 pasuj\u0105cych do wyszukiwania.","bwg_select_tag":"Select Tag","bwg_order_by":"Order By","bwg_search":"Szukaj","bwg_show_ecommerce":"Poka\u017c sklep","bwg_hide_ecommerce":"Ukryj sklep","bwg_show_comments":"Poka\u017c komentarze","bwg_hide_comments":"Ukryj komentarze","bwg_restore":"Przywr\u00f3\u0107","bwg_maximize":"Maksymalizacji","bwg_fullscreen":"Pe\u0142ny ekran","bwg_exit_fullscreen":"Zamknij tryb pe\u0142noekranowy","bwg_search_tag":"SEARCH...","bwg_tag_no_match":"No tags found","bwg_all_tags_selected":"All tags selected","bwg_tags_selected":"tags selected","play":"Odtw\u00f3rz","pause":"Pauza","is_pro":"","bwg_play":"Odtw\u00f3rz","bwg_pause":"Pauza","bwg_hide_info":"Ukryj informacje","bwg_show_info":"Poka\u017c informacje","bwg_hide_rating":"Ukryj oceni\u0142","bwg_show_rating":"Poka\u017c ocen\u0119","ok":"Ok","cancel":"Anuluj","select_all":"Wybierz wszystkie","lazy_load":"0","lazy_loader":"https:\/\/jawnylublin.pl\/wp-content\/plugins\/photo-gallery\/images\/ajax_loader.png","front_ajax":"0","bwg_tag_see_all":"see all tags","bwg_tag_see_less":"see less tags"};
Na początku lutego 2017 roku mogliśmy przeczytać w lokalnej prasie na temat zdarzenia związanego z pobiciem w Lublinie 25 letniego Denitza, studenta z Turcji. Pojawiły się dywagacje, czy w naszym mieście jest bezpiecznie? Lokalne władze zareagowały szybko na nagłośnione medialnie zdarzenie, bo oto niedługo po nim w Ratuszu zebrało się specjalne posiedzenie w sprawie bezpieczeństwa zagranicznych studentów w Lublinie.
Podczas niego rektor Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie Pan Stanisław Michałowski wyraził odmienne zdanie, twierdząc że zagraniczni studenci mogą czuć się u nas bezpiecznie, a sprawa została wyolbrzymiona. Tymczasem Joanna Bednarczyk ze stowarzyszenia Homo Faber oraz radny miejski Michał Krawczyk z PO, który o zwołanie takiego posiedzenia wnosił, byli wyraźnie zaniepokojeni zagrożeniem bezpieczeństwa obcokrajowców w Lublinie. Jednocześnie Prezydent Krzysztof Żuk zapewnieniał, iż; „zrobimy wszystko aby Lublin był miastem nie tylko otwartym, ale także bezpiecznym”. Gazeta Wyborcza natomiast w artykule z dnia 7 lutego 2017r. pisała o „ciemnej liczbie przestępstw” informując, że „statystyki wskazują iż w minionym roku w województwie lubelskim odnotowano 43 przestępstwa z nienawiści, ponad połowa z nich dotyczy powiatu lubelskiego”. W Lublinie rozgorzała dyskusja, czy miasto jest przyjazne obcokrajowcom, czy też mają oni u nas powody do niepokoju?
Aby nie opierać się na naszych subiektywnych wrażeniach postanowiliśmy zadać pytanie Komendzie Wojewódzkiej Policji w Lublinie, skąd otrzymaliśmy odpowiedź dotyczącą popełnianych przestępstw związanych z nienawiścią z powodu przynależności rasowej obywatela innego państwa. Poniżej publikujemy ją, nadesłaną przez Zastępcę Naczelnika Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie Pana nadkom. Sebastiana Trojaka. Dziękujemy również za poświęcony czas związany z przygotowaniem Pani Annie Bogusz z KWP Lublin.
„Informuję również, że w latach 2014 – 2016 zarejestrowano w Lublinie 1 przestępstwo z art. 158 § 1 z adnotacją: przestępstwo związane z nienawiścią, a dotyczyło pobicia z powodu przynależności rasowej obywatela innego państwa.”
ROK
Liczba postępowań wszczętych dla miasta LUBLIN – art. 257 kk
Liczba postępowań wszczętych (ilość zdarzeń) na terenie woj. lubelskiego
– art. 257 kk
Liczba postępowań wszczętych
Naruszono nietykalność cielesną osoby pokrzywdzonej – z opisu przestępstwa (nie są danymi statystycznymi)
Wyniki postępowań
Akt
oskarżenia
Umorzenie z braku znamion przestępstwa
Brak zakończenia – postępowanie w prowadzeniu
2014
3
–
2
1
–
10
2015
4
1
1
3
–
6
2016
3
1
1
1
1
7
Zastępca Naczelnika Wydziału Wywiadu Kryminalnego KWP w Lublinie nadkom. Sebastian Trojak
W samym Lublinie na kilku uczelniach uczy się prawie 6,5 tysiąca zagranicznych studentów, a liczba ich stale rośnie. Przegladając statystykę z lat 2014 – 2016 możemy dojść do wniosku, że liczba trzech postępowań wszczętych z art. 257 kk za rok 2014 i 2016 oraz czterech za rok 2015 nie jest liczbą statystycznie wysoką. Należy przyjrzeć się kolejnemu miejscu tabeli mówiącemu o zakończeniu postępowania postawionym aktem oskarżenia; w 2014r. – było ich dwa, w 2015r. – jeden, oraz w 2016r. – jeden. Śmiało możemy powiedzieć, że są to ilości marginalne.
Czy na podstawie uzyskanych przez nas danych możemy w chwili obecnej wysunąć twierdzenia o „narastającej w Lublinie nienawiści wobec obcokrajowców”? Z pewnością nie. Lublin jest miastem przyjaznym obcokrajowcom, a przypadki napaści z powodu nienawiści są zjawiskiem rzadkim. Jako mieszkańcy jesteśmy otwarci, pomocni i pełni szacunku wobec przyjezdnych, co potwierdzają nasze rozmowy ze studentami z innych krajów. Od naszych gości, oczekujemy tego samego – szacunku dla nas jako gospodarzy i zgodnego współistnienia.
Lubelski Ratusz podjął już środki zaradcze związane z przeciwdziałaniem zjawiskom związanym z przemocą wobec obcokrajowców. To dobrze, bo jak mówi przysłowie, lepiej chuchać niż dmuchać! Przeprowadzona przez nas weryfikacja potwierdza słowa rektora UMCS Stanisława Michałowskiego – zagraniczni studenci w naszym mieście mogą czuć się bezpiecznie. My natomiast życzymy im spokojnych studiów!
document.getElementById( "ak_js_1" ).setAttribute( "value", ( new Date() ).getTime() );
Dołącz do ekipy Jawnego Lublina jako wolontariusz!
Fundacja Wolności ciągle poszukuje osób, którym bliskie są ideały jawności, przestrzegania prawa dobrego rządzenia czy racjonalnego wydatkowania pieniędzy publicznych.
Dodaj komentarz