Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  30.12.2023

Lubelskie Morsy doczekają się swojego miejsca

Udostępnij

Miała być oświetlona wiata i pomost. Będzie tylko wiata. Mimo to w Lubelskim Klubie Morsów radość, że po siedmiu latach marzenie się spełnia.

Za projektem chodziliśmy 7 lat – mówi Paweł Drozd, prezes Lubelskiego Klubu Morsów. Cieszę się, że to w końcu powstaje. To efekt wygranego przez nas w 2020 roku projektu w Budżecie Obywatelskim.

Chodzi o wiatę dla morsów, która właśnie jest budowana poniżej Zalewu Zemborzyckiego. W sezonie zimowym spotykają się tu lubelskie morsy. Wiata miałaby stanowić przebieralnię. Za jej powstaniem w BO zagłosowało 897 osób.

Wykonano już schody terenowe i drewniany szkielet wiaty. Poza dachem ma mieć jeszcze ściany: trzy pełne wykonane z deski kompozytowej i czwartą ażurową od strony Bystrzycy. Wewnątrz ma się znaleźć stół, ławy, oraz wieszaki. Na miejscu będą też stojaki rowerowe.

Nie powstanie jednak oczekiwane przez morsów oświetlenie ani pomost. Ten miał być zlokalizowany bliżej wiaty niż już istniejący pomost.

Tak aktualnie wygląda stan prac. Wiata czeka na dach i ściany. W środku ma się znaleźć stół i ławki oraz ponad 150 wieszaków na ubrania. Fot. Krzysztof Kowalik

Morsowanie z przeszkodami

Projekt od początku miał pod górkę. Pozwolenie wodnoprawne udało się uzyskać dopiero w listopadzie 2021 roku. W lutym 2022 roku – ukończyć dokumentację projektową. Jednak pozwolenia na budowę nie wydano. Na przeszkodzie stanęła budowa mostu na Bystrzycy i przejęcie pod tą inwestycję części gruntów. Po wprowadzeniu zmian w dokumentacji projektowej z końcem 2022 roku pozwolenie na budowę w końcu udało sie uzyskać.

Pierwszy przetarg ogłoszono dopiero w maju br. Zgłosiła się tylko jedna firma IBUDOWA.NET Paweł Padyjasek z Jastkowa. Oferta opiewająca na 356 tys. zł była wyższa niż budżet MOSiRu – 316 tys. zł. Przetarg unieważniono. Sytuacja powtórzyła się w lipcu przy powtórzonym przetargu. Tym razem poprzedni wykonawca zażądał już 424 tys. zł, przy praktycznie niezmienionym budżecie MOSiRu i niezmienionym zakresie zadania.

Trzeci przetarg ogłoszono we wrześniu. Z zakresu projektu wykreślono pomost oraz oświetlenie wewnątrz i na zewnątrz wiaty. Do przetargu ponownie stanęła firma z Jastkowa i przetarg wygrała. Za prace oczekuje 288 tys. złotych. Teoretyczne budowa powinna zakończyć się w tym roku. Na to się jednak nie zapowiada. Umowa przewiduje późniejsze zakończenie prac w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych.

Lubelski Klub Morsów na wspólne kąpiele zaprasza w każdą zimową niedzielę o godz. 12 – tuż przy tamie nad Zalewem Zemborzyckim. Więcej informacji na stronie stowarzyszenia.

Widok na powstającą wiatę z mostu na ul. Żeglarskiej. Fot. Krzysztof Kowalik

Na zdjęciu: Świąteczna kąpiel. Fot. Lubelski Klub Morsów/ Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły