Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  20.05.2022

Lato inspiracji

Udostępnij

Lubelska kultura rozprostowuje kości po pandemicznych restrykcjach. Słoneczne dni i ciepłe wieczory upłyną mieszkańcom pod znakiem kultowych letnich festiwali. Spacer pod gwiazdami między zjawiającymi się na jedną noc instalacjami i święto rękodzieła to tylko część sposobów na przypomnienie, że Lublin to miasto inspiracji…

Popandemiczny Lublin obudzi się nocą, a konkretnie Nocą Kultury. Z 4 na 5 czerwca twórcze instalacje wcisną się w uliczki Starego Miasta i zakamarki Śródmieścia. Noc Kultury odbywa się w Lublinie od 15 lat i w swojej historii miała jedną przerwę i jedną reorganizację. W 2020 r. nie odbyła się ze względu na covid, a w 2021 r. trwała nie przez siedem godzin, ale przez blisko siedem tygodni, również z powodu wirusa. Wizja kultury, która wychodzi na ulice, niezmiennie jednak przyświeca twórcom festiwalu od 2007 r., czyli pierwszej edycji.

Może koncerty wcale nie powinny odbywać się na scenach, tylko na ścianach zabytkowych kamienic albo na dachach budynków? Po co chodzić do kina, skoro filmy można obejrzeć pod rozgwieżdżonym niebem? Noc Kultury to festiwal, który nieustannie zaskakuje – zachęcają organizatorzy i podpowiadają, żeby na spacer po odmienionym na tę jedną noc mieście zabrać gości z Ukrainy. Udział w festiwalu jest bezpłatny.

W finalny efekt Nocy Kultury może włączyć się każdy – do 6 maja organizatorzy prowadzą otwarty nabór projektów, które staną się instalacją podczas festiwalu. Można zgłaszać chęć przyozdobienia konkretnego miejsca na mapie Lublina lub siedziby Warsztatów Kultury przy ul. Grodzkiej.

Strona internetowa wydarzenia

Wschód Kultury – Inne Brzmienia

7 lipca wschód słońca rozpocznie się w Lublinie o 4:23, a Wschód Kultury wieczorem na Błoniach pod Zamkiem. Po raz 15. scenę wypełnią najlepsze dźwięki, które łączą style, gatunki, a także miejsce pochodzenia artystów. Od zawsze ważnym elementem imprezy były występy muzyków m.in. z Gruzji czy Ukrainy, co w związku z atakiem Rosji zyskuje nowego znaczenia.

Czasy są niespokojne – przyznają Warsztaty Kultury odpowiedzialne za organizację festiwalu. – Ale wierzymy, że będziemy mogli spotkać się pod festiwalową sceną wraz z wieloma fantastycznymi artystami zarówno ze Wschodu, jak i z Zachodu – zapewniają.

Gwiazdami festiwalu będą m.in. brytyjski duet Godflesh i punk-jazzowa supergrupa Lean Left. Pojawią się także Scream, Soulside, Girls Against Boys oraz Escape-ism, którzy będą reprezentować waszyngtońską wytwórnię Dischord Records.

Od 7 do 10 lipca czeka nas nie tylko dużo muzyki, ale też ambitne kino, literatura i sztuka.

Wstęp jest wolny.

Strona internetowa wydarzenia

Carnaval Sztukmistrzów

Sky is the limit – być może to powtarzają sobie artyści jednej z dziedzin sztuki cyrkowej, czyli podniebnych spacerów po linie. Miłośników tych nietypowych przechadzek spotkamy 28-31 lipca na Carnavalu Sztukmistrzów.

To wielkie święto cyrku i zabawy, jednak organizatorzy zapewniają, że nawet w obecnych niespokojnych czasach jest to potrzebne.

Jak śmiać się i bawić w tak mrocznych chwilach? Można, a nawet trzeba, żeby choć przez chwilę zapomnieć i nie zwariować. Karnawał to okres, kiedy zwyczajowe prawa codzienności są zawieszane, a cały społeczny i kulturowy porządek ulega wywróceniu – tłumaczą Warsztaty Kultury.

Podczas festiwalu spotkamy nie tylko linoskoczków, ale również żonglerów, tancerzy i połykaczy ognia. Na niektóre wydarzenia wstęp jest biletowany, poza nimi – wolny.

Strona internetowa wydarzenia

Re:tradycja – Jarmark Jagielloński

Tradycja jest nadal w modzie. O tym w Lublinie przekonujemy się co roku w sierpniu. Od 19 do 21 Stare Miasto i Błonia pod Zamkiem zamienią się w łącznik między światem współczesnym a dawnym. Jak to się stanie? Wszystkimi dostępnymi narzędziami: koncertami muzyki tradycyjnej i nawiązującej do niej, potańcówkami, targami rzemiosła, projekcjami filmowymi, a także grami i zabawami. Kulminacyjnym momentem festiwalu jest koncert re:tradycja. Na jednej scenie wystąpią wówczas mistrzowie tradycyjnych brzmień, ale i artyści wykonujący muzykę współczesną. Udział w festiwalu jest bezpłatny.

Strona internetowa wydarzenia

***

Adrian Gwiazda; fot.: Krzysztof Kowalik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *