Wesprzyj Kontakt

5 minuty czytania  •  01.12.2023

Z Kazimierza Dolnego do Janowca rowerem. Będzie kładka nad Wisłą

Udostępnij

Plany w zakresie budowy Wiślanej Trasy Rowerowej, poprawa warunków ruchu rowerowego na Roztoczu, promocja turystyki rowerowej. O takich sprawach dyskutowali samorządowcy w ramach pierwszego Lubelskiego Samorządowego Forum Rowerowego w Lublinie.


Celem pierwszego Lubelskiego Samorządowego Forum Rowerowego była wymiana doświadczeń i dobrych praktyk. Wydarzenie było adresowane do pracowników samorządu odpowiedzialnych za rozwój infrastruktury rowerowej. Spotkanie zorganizowane w Lubelskim Centrum Konferencyjnym zgromadziło prawie 70 osób reprezentujących różne szczeble samorządu.

Po trzecim Lubelskim Forum Turystycznym pojawiły się głosy, że brakuje wydarzeń, których tematem jest turystyka aktywna, a przede wszystkim turystyka rowerowa. Dzisiaj możemy się pochwalić, porozmawiać o oczekiwaniach, problemach i odpowiedzieć na każde pytanie – mówi Agnieszka Drozd-Bownik, dyrektor Departamentu Promocji Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.

Kładka Kazimierz – Janowiec

Urząd Marszałkowski podsumował swoje działania marketingowe w tym zakresie. To m.in. udział w targach turystycznych World Travel Market w Londynie czy współpraca z youtuberami, a chodzi o kanał Busem przez świat, na którym znajduje się materiał o Lubelszczyźnie (obejrzało go ponad 130 tys. osób) oraz kanał Kołem się toczy. Ten z kolei prezentował walory Roztocza (150 tys. wyświetleń) i Polesia (50 tys. wyświetleń). Była też prezentacja istniejących na Lubelszczyźnie regionalnych szlaków rowerowych i sieci Green Velo.

Forum było okazją do prezentacji planów dotyczących budowy nowych rowerowych szlaków turystycznych. Tu chodzi m.in. o Centralny Szlak Rowerowy Roztocza. W najbliższych latach ma być rozbudowany za fundusze z UE. Za 56 mln euro miałoby powstać prawie 175 km nowych dróg rowerowych, a osią tej sieci ma być istniejący na Roztoczu szlak rowerowy.

Wspomniano także o planowanej Wiślanej Trasie Rowerowej (Blue Valley). Ta także ma powstać za pieniądze unijne. Trasa przebiegałaby przez województwa: Świętokrzyskie, Podkarpackie, Lubelskie i Mazowieckie. Łącznie miałoby to być ponad 600 km. W województwie lubelskim trwa właśnie przetarg na opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej.

To jednak nie wszystko. Równolegle trwają prace nad koncepcją kładki rowerowej łączącej Kazimierz Dolny i Janowiec. Ustalono już jej dokładną lokalizację – miałby przebiegać w okolicach kursowania promu pomiędzy miejscowościami. Kończy się także przetarg na przygotowanie koncepcji programowo-przestrzennej dla budowy ścieżki rowerowej po jednej ze stron Wisły. To konkretnie odcinek Janowiec-Góra Puławska.

Drogi wojewódzki przyjazne rowerzystom

Przedstawiciele Zarządu Dróg Wojewódzkich mówili o zmianach w podejściu drogowców do infrastruktury rowerowej. To m.in. zamiana kostki na asfalt czy budowanie infrastruktury rowerowej wszędzie gdzie jest to możliwe. Jako przykład wskazano drogę 815 Lubartów – Parczew, którą w całości można pokonać jadąc rowerem. Powstało tam ponad 30 km drogi rowerowej, a nawet przeznaczony wyłącznie dla rowerzystów tunel przez nasyp kolejowy.

W projektowaniu mamy ok. 200 km dróg wojewódzkich. Aktualnie trwają prace nad budowę ok. 16 km dróg rowerowych, m.in. przy drodze 833 Kraśnik-Urzędów czy 820 Łęczna-Rogóźno – raportował Krzysztof Tajer, Kierownik Oddziału Drogownictwa i Ruchy Drogowego UMWL. To jednak nie wszystko, bo ZDW już aplikuje o środki na przedłużenie tych tras (Urzędów-Chodel, Rogóźno-Sosnowica, Łęczna-Kijany).

Finalizowana jest także umowa na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego, w ramach której powstanie kolejnych kilkanaście kilometrów dróg rowerowych. Te już nie będą jednak tak imponujące – chodzi o kilkanaście inwestycji w różnych miejscach.

Na Roztocze koleją przez cały rok

Nieodzownym elementem turystyki rowerowej jest kolej, którą rowerzysta może dojechać na miejce. Na forum Urząd Marszałkowski zapowiedział kolejową rewolucją: od stycznia pociągi na Roztocze mają jeździć przez cały rok (dotychczas kursowały wyłącznie w wakacje), a liczba połączeń do Parczewa ma wzrosnąć z 4 do 6 par pociągów.

Do tego omówiono planowane do realizacji w ramach programu Kolej+ nowe połączenia kolejowe z Lublina do Łęcznej (które wraz z powstającą przy drodze wojewódzkiej 823 mogłaby być bramą na pojezierze łęczyńsko-włodawskie), z Kraśnika do Biłgoraja (lepszy dojazd na Roztocze i do Lasów Janowskich) czy modernizacją połączenia z Chełma do Włodawy (podniesienie prędkości z 40 km/h do 120 km/h).

Bloger dał wskazówki

Na koniec forum Szymon Nitka – podróżnik i bloger prowadzący serwis znajkraj.pl – prezentował przykłady najlepszej turystycznej infrastruktury rowerowej – od wycieczki rowerem cargo z żywą kurą, przez elektryczną rewolucję.

Rowerem cargo podróżuje ojciec, syn i żywa kura (widać ją nad plecakiem).

Nitka wytknął, że w polskich pociągach miejsca na przewóz rowerów są trudno dostępne. Miał na myśli zlokalizowanie ich za toaletą co zmusza rowerzystę do długiego pchania roweru przez wąski korytarz. I choć nie mówił o Lubelszczyźnie to dokładnie tak wyglądają najnowsze lubelskie szynobusy Newagu: Impulsy.

Wspominał też, że najlepsze trasy rowerowe powstają w szlakach dawnych torowisk kolejowych, ze względu na wykorzystanie istniejących nasypów a nawet porzuconych mostów. Ilustrował to zdjęciami z trasy Alpy-Adrie, ale także z Polski: Szlaku Rowerowego Wokół Tatr (Małopolska), Żelaznego Szlaku Rowerowego (Dolnośląskie), Starego Szlaku Kolejowego (Pomorze) czy Trasy Pojezierzy Zachodnich ze znanym punktem widokowym zlokalizowanym na moście kolejowym (Pomorze Zachodnie).

Most Europejski Siekierki – Neurüdnitz. Kiedyś mosty kolejowe dziś przeprawa pieszo – rowerowa z punktem widokowym. Całość liczy około 700 metrów i znajduje się na polsko – niemieckiej granicy. (fot. Urząd Marszałkowski Województwa 
Zachodniopomorskiego)

Na Lubelszczyźnie znajduje się kilka zdemontowanych linii kolejowych, np. kilkadziesiąt kilometrów Hrubieszowskiej Kolei Dojazdowej (położona po 20 km od Green Velo i Centralnego Szlaku Rowerowego Roztocza) czy kolei wąskotorowej w Lasach Janowskich. W planach nie ma jednak pomysłów na ich wykorzystanie.

Na 16 województw turystyczne trasy rowerowe potrafią robić tylko 3 województwa: Pomorze Zachodnie i Małopolska, i gdzieś tam dalej Pomorskie. Życzę Państwu by to Lubelskie było czwarte – zakończył swoje wystąpienie Nitka.

Pełny program wydarzenia:

ProgramLubelskiegoSamorzadowegoForumRowerowego-

Na zdjęciu: Sala Lubelskiego Centrum Konferencyjnego była wypełniona po brzegi podczas pierwszego Lubelskiego Samorządowego Forum Rowerowego w Lublinie (Fot. Krzysztof Kowalik)

2 odpowiedzi na “Z Kazimierza Dolnego do Janowca rowerem. Będzie kładka nad Wisłą”

  1. Jest jak jest pisze:

    Kładka Janowiec-Kazimierz w miejscu promu? A co z promem? Przecież kładką nie przejadą samochody, prom musi zostać.

  2. Lublinianin pisze:

    Powinien powstać most jak w kamieniu, a nie jakaś kładka…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

5 minuty czytania

26.04.2024

Jakub Jakubowski, nowy burmistrz Radzynia Podlaskiego: Ludzie chcą, by traktować ich poważnie

Wiatr zmian, błędy wieloletniego burmistrza czy może pomysł na miasto?…

4 minuty czytania

23.04.2024

Flaszka wódki za głos czy za gracowanie truskawek? Sołtyska kupowała poparcie w wyborach?

0,7 litra wódki miała oferować sołtyska ze wsi Dąbrowa (gm.…

< 1 minuty czytania

22.04.2024

Sensacja w Biłgoraju. Lewicowy burmistrz przegrał z „Jezusem”

Wyniki wyborów samorządowych. Wojciech Gleń został wybrany na nowego burmistrza…

2 minuty czytania

22.04.2024

Na nic Czarnek za plecami i Żuk u boku. Kazimierz Firlej nadal będzie rządził w gminie Garbów

Kazimierz Firlej pozostaje na stanowisku wójta gminy Garbów w powiecie…

< 1 minuty czytania

22.04.2024

Puławy: Oficjalne wyniki PKW. Paweł Maj zdeklasował rywala

Olbrzymia przewaga urzędującego prezydenta nad rywalem z PiS Mariuszem Wicikiem…

< 1 minuty czytania

22.04.2024

Zamość oficjalne wyniki PKW II tura: bolesna porażka Andrzeja Wnuka

Tuż po północy Państwowa Komisja Wyborcza podała pełne wyniki wyborów…

< 1 minuty czytania

21.04.2024

Wyniki wyborów II tura: Bychawa dla PiS-u. Nowa burmistrz obiecuje, że nie zawiedzie

Marta Krzyżak (PiS, startująca z własnego komitetu) uzyskała 53,30 proc.…

8 minuty czytania

18.04.2024

„Butny i arogancki” Andrzej Wnuk kontra „lewak i antykatolik” Rafał Zwolak. Kto zostanie prezydentem Zamościa

Przed drugą turą wyborów prezydenckich w Zamościu górę biorą emocje.…