Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  24.07.2023

Wymiana dyrektorów w więziennictwie. Temu z Chełma uciekł więzień

Udostępnij

Jest nowy dyrektor lubelskiej Służby Więziennej. Zmiany też w Zakładzie Karnym w Chełmie, skąd miesiąc temu uciekł jeden z więźniów.

Komunikaty wydawane przez Służbę Więzienną są suche i urzędowe. Najpierw wystosowano ten z 7 lipca, w którym jest mowa o tym, że minister sprawiedliwości odwołał ze stanowiska Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Lublinie płk. Cypriana Basa. Komunikat ma jedno zdanie.

Kilka dni później SW podaje kolejne informacje. Tym razem o tym, że 13 lipca miejsce płk. Basa zajął ppłk Piotr Burak. Teraz to on jest Dyrektorem Okręgowym Służby Więziennej w Lublinie.

Podpułkownik Burak zaczął pracę w więziennictwie w 2003 r. w Zakładzie Karnym w Zamościu. W swojej karierze był strażnikiem działu ochrony, młodszym referentem czy kierownikiem działu ewidencji. W 2018 r. został powołany na stanowisko zastępcy dyrektora Zakładu Karnego w Zamościu, a w 2012 r. był już dyrektorem Aresztu Śledczego w Krasnymstawie. – Z dniem 20 lutego 2023 roku Dyrektor Generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński powołał ppłk. Piotra Buraka na stanowisko Zastępcy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Lublinie – przypomina w komunikacie SW.

Ucieczka więźnia

Można było wtedy już sądzić, że dojdzie do zmian w zakładach karnych, ale jedna była pewna – mówi nam jeden z funkcjonariuszy SW i wskazuje na Chełm.

I faktycznie 21 lipca doszło do zmian w Zakładzie Karnym w Chełmie. Na stanowisko dyrektora został powołany ppłk Damian Knap. Zastąpił na stanowisku podpułkownika Dariusza Kossyka.

Dlaczego nasz informator był pewny zmian w Chełmie? – Dyrektor musiał odejść przez ucieczkę więźnia. Wszyscy w SW tak odbierają te decyzje – komentuje.

Chodzi o wydarzenia z połowy czerwca. –  Jeden z osadzonych, odbywający karę w zakładzie karnym typu półotwartego za niepłacenie alimentów, podczas wykonywania pracy, w sposób nieuprawniony opuścił teren więzienia – mówił serwisowi supertydzien.pl por. Paweł Kosiorek, rzecznik prasowy Zakładu Karnego w Chełmie. – Zgodnie z obowiązującymi procedurami rozpoczęto działania zmierzające do doprowadzenia osadzonego do dalszego odbywania kary – dodał.

Mężczyzna uciekł w godzinach popołudniowych 18 czerwca. Już 19 czerwca udało się go złapać na jednej z ulic Chełma. Zgodnie z naszymi informacjami więzień pracował na ternie ZK przy układaniu kostki brukowej. Miał na sobie cywile ubrania i kamizelkę, która wskazywała, że jest osadzonym. Kamizelkę zdjął i wmieszał się w grupę osób – odwiedzających osadzonych, kiedy ci opuszczali ZK.

Po tym zdarzeniu SW wszczęła procedurę wyjaśniającą. – Służba Więzienna prowadziła postępowanie wyjaśniające w sprawie zakończone wnioskami, które skutkowały wydaniem poleceń dotyczących realizacji działań profilaktycznych zapobiegających powstaniu tego typu zdarzenia w przyszłości – oszczędnie informuje mjr Edyta Radczuk, rzecznik prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Lublinie. Na pytania o konsekwencje personalne nie odpowiada. Nie potwierdza także, żeby zmiany w lubelskim więziennictwie łączyły się z ucieczką więźnia z ZK w Chełmie.

Z dniem 6 lipca br. wygasł stosunek służbowy dyrektora Zakładu Karnego w Chełmie. Pułkownikowi Cyprianowi Bas zostały powierzone inne zadania służbowe do realizacji w naszej formacji – dodaje mjr Radczuk.

Na czym polega wygaśniecie stosunku służbowego dyrektora ZK w Chełmie major Radczuk nie wyjaśnia. Ustawa o Służbie Więziennej (art. 97) wskazuje, że może się tak stać w kilku przypadkach. Gdy np. komisja lekarska stwierdza całkowitą niezdolności do służby, gdy jest prawomocne orzeczenie o wydaleniu ze służby, gdy dana osoba została skazana albo gdy funkcjonariusz nie pojawia się w pracy, bez usprawiedliwienia, przez ponad 10 dni.

Na zdjęciu: Z prawej ppłk Piotr Burak, obecny Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Lublinie (Fot. SW)

Jedna odpowiedź do “Wymiana dyrektorów w więziennictwie. Temu z Chełma uciekł więzień”

  1. M pisze:

    Jak Staszek Alcatraz 🙂
    „Sześciuset chłopa poooszło! w Polskę. I Staszek osiwiał jak gołąb.
    – E, siwy to niee…”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

5 minuty czytania

26.02.2024

Muzeum na miarę naszych możliwości: wypchany pingwin i puszka pogryziona przez misia

Kosztowało kilka milionów, ale 40 minut w zupełności wystarczy, żeby…

6 minuty czytania

25.02.2024

PiS w kinie w Lublinie. Widzowie zobaczyli spektakl Czarnka, Kamińskiego i Wąsika

O kłótni Żuka z Wcisło czy konieczności „pogonienia brukselskiego establishmentu”…

2 minuty czytania

24.02.2024

Zmiana bez zmian w „Gardzienicach”

Wojciech Goleman został pełnoprawnym dyrektorem Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. Zarząd województwa…

4 minuty czytania

22.02.2024

Dyrektor Teatru Osterwy uciekł spod marszałkowskiego topora. Pomógł Czarnek, czy ministerstwo kultury?

Tak jak niespodziewanie marszałek Jarosław Stawiarski wszczął procedurę odwołania dyrektora…

4 minuty czytania

19.02.2024

Policja ochrania wagony ze zbożem, a rolnicy zaglądają do tirów. Jutro wielka blokada dróg

Jeżeli nie da się zatrzymać importu, to sami zamkniemy granicę…

2 minuty czytania

12.02.2024

Była dziennikarką, redaktorką naczelną, teraz walczy o prezydenturę

Wanda Jaroszczuk, społeczniczka i dziennikarka, wystartuje w wyborach na prezydenta…

4 minuty czytania

08.02.2024

Kilkaset blokad rolniczych na drogach. Nie będzie jak przejechać

Na liście jest już ponad 250 pozycji i nadal wpisywane…

3 minuty czytania

05.02.2024

Siedmioro chętnych na fotel prezydenta Puław

Nawet siedem osób – ale tylko dwie kobiety – może…