Wesprzyj Kontakt

4 minuty czytania  •  30.06.2022

Dywidendy z zysku miejskich spółek mniejsze niż przed pandemią. Miało być 10 mln zł

Udostępnij

Prezydent w tegorocznym budżecie zaplanował 10 mln zł przychodów z tzw. dywidendy z zysku miejskich spółek. Część z nich już upubliczniła sprawozdania, z których wynika, że trudno będzie osiągnąć zakładany plan. Zyski dotychczas „najbogatszych” spółek miejskich były w tym roku skromniejsze, niż zwykle. Czy udało się zrealizować plan?

W ubiegłym roku LPEC wypracował 8,5 mln zł zysku. Trzeba przyznać, że to dobry wynik, bo dwa razy wyższy, niż planowała spółka.

– Dzięki wprowadzeniu od 24.08.2021 roku nowych taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków oraz ograniczaniu kosztów uzyskany wynik ze sprzedaży był wyższy od planowanego – przyznają w sprawozdaniu władze spółki.

Jak podzielono ten zysk? Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy LPEC przeznaczyło 5,03 mln zł na dywidendę dla miasta, 3 mln zł na nagrody dla pracowników spółki oraz 0,5 mln zł na dofinansowanie Fundacji Rozwoju Sportu (FRS). Warto dodać, że zarząd planował zysk przekazać na kapitał zapasowy (5,2 mln zł) oraz nagrody dla pracowników (3,3 mln zł).

Na Walnym podjęto też decyzję o zwiększeniu limitu zadłużenia spółki do 128 mln zł.

– Rok 2021 upłynął w LPEC S.A., podobnie jak w całym kraju i na świecie, pod znakiem pandemii COVID-19. W Spółce wdrożono szereg procedur mających zapewnić bezpieczeństwo pracownikom oraz ciągłość i niezawodność pracy lubelskiego systemu ciepłowniczego. Panująca sytuacja nie miała jednak bezpośredniego przełożenia na realizację planów inwestycyjnych oraz wyniku finansowego firmy. Dzięki konsekwencji w działaniu i ogromnemu zaangażowaniu załogi, spółka zrealizowała przyjęte na miniony rok cele. Wpływ pandemii na wynik finansowy za 2021 rok był nieistotny. Zrealizowany wynik był wyższy niż w roku poprzednim – uważają władze spółki.

Zarząd LPEC planuje, że w tym roku spółka osiągnie wynik finansowy na poziomie 4,3 mln zł brutto.

Dywidendy z zysku miejskich spółek. Skromny zysk na wodzie i kanalizacji

W MPWiK wynik finansowy był znacznie skromniejszy. Zysk spółki za 2021 rok wyniósł 2,46 mln zł (w 2020 spółka miała prawie 5,5 mln zł zysku). Z tej puli 1,36 mln zł ma trafić na kapitał zapasowy spółki, 0,8 mln zł na nagrody dla pracowników a 0,3 mln zł na wsparcie Fundacji Rozwoju Sportu.

Dywidendy z zysku miejskich spółek. MPWiK za rok 2021
Dywidendy z zysku miejskich spółek. Tutaj MPWiK.

W 2021 roku 2,30% wszystkich kosztów spółki stanowiły koszty finansowe. Wynik na działalności finansowej wyniósł – 3,9 mln zł (w 2020 wynik był dodatki +0,7 mln zł). Zdaniem zarządu spółki ujemny wynik finansowy był spowodowany wzrostem stawki WIBOR 3M z 0,21% na dzień 31.12.2020 roku do 2,54% na dzień 31.12.2021 roku. Spółka posiada wyemitowane obligacje na kwotę 56 mln zł.

Wyniki finansowe spółki są w ostatnich latach coraz mniejsze. Jeszcze przed pandemią roczny zysk na poziomie 10-12 mln zł był standardem.

Trudno mówić o znacznym, negatywnym wpływie pandemii na wynik MPWiK-u. Główne źródło przychodów spółki to przecież sprzedaż wody i odprowadzanie ścieków. Problem może leżeć w stawkach za te usługi. Musi je zatwierdzić Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. A bardzo niechętnie zgadza się na podwyżki, proponowane przez miejską spółkę. W zeszłym roku Wody Polskie dwa razy odrzuciły propozycje władz spółki dotyczące podwyżek opłat. W tym roku spółka ponownie zaproponowała podwyżkę – z 9,39 zł do 12,30 zł za metr sześcienny wody/ścieków.

W tym roku MPWiK planuje osiągnąć wynik finansowy na poziomie 1,2 mln zł.

Niestety spółka nie publikuje tych sprawozdań w swoim BIPie.

Spółki finansują działalność miejskiej fundacji nawet wbrew sobie

MPWiK i LPEC od lat finansują działalność Fundacji Rozwoju Sportu. Dywidendy z zysku miejskich spółek regularnie trafiają na konto fundacji. Nierzadko wbrew zarządowi tych spółek. Ani zarząd LPEC ani zarząd MPWiK nie chcieli przekazać części zysku spółki dla fundacji. Zarząd MPWiK proponował, aby zysk przeznaczyć na kapitał zapasowy (1,7 mln zł) oraz nagrody dla pracowników (0,8 mln zł). To nie pierwszy taki przypadek. Czytaj też „Kto otrzymał 500 000 zł zysku MPWiK„.

Co ciekawe, FRS jest głównym akcjonariuszem spółki, prowadzącej klub koszykówki MKS Start Lublin. Natomiast wśród jego sponsorów są zarówno MPWiK, jak i LPEC. Obie spółki zatem bezpośrednio i pośrednio (poprzez fundację) wspierają finansowo klub.

Czekamy na sprawozdania pozostałych spółek

Wcześniej swoje sprawozdania za ubiegły rok zatwierdziły Targi Lublin. Czytaj więcej o jej wynikach: „Spółka miejska z Lublina z najlepszym wynikiem w historii„. Wciąż czekamy na publikację sprawozdań przez pozostałe spółki. W tym roku „wyjątkowo” z powodu pandemii, spółki prawa handlowego mają czas do końca czerwca na ich sporządzenia oraz do końca września na zatwierdzenie (zazwyczaj robią do do końca marca i czerwca).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

4 minuty czytania

13.01.2024

Płacisz za parking, a Apcoa i tak żąda 95 zł „za parkowanie niezgodne z regulaminem”

– Pisaliście, że Apcoa zarabia głównie na opłatach dodatkowych. Wydaje…

2 minuty czytania

26.12.2023

Zwolniło się miejsce w zarządzie miejskiej spółki. Kto za Komorskiego w MOSiR Bystrzyca?

Nowy wojewoda lubelski Krzysztof Komorski (KO) złożył rezygnację z funkcji…

3 minuty czytania

13.11.2023

Parkingi dają MOSiR-owi zarobić. Ale nie tyle, by obniżyć opłaty

MOSiR Bystrzyca podliczył wpływy za płatne parkowanie pod Areną Lublin,…

3 minuty czytania

26.10.2023

MPK Lublin chce przejąć całą Strefę Płatnego Parkowania

MPK ma chrapkę na przejęcie zarządzania całą Strefą Płatnego Parkowania…

4 minuty czytania

21.08.2023

Nad zalewem miał być mały pawilon gastronomiczny. Powstaje duża całoroczna restauracja

Mimo że lokal ma być tymczasowy, to w środku i…

2 minuty czytania

12.07.2023

Zarobki prezesów miejskich spółek: Duża strata = duża wypłata

Wcale nie trzeba wykazywać wysokiego zysku, by być najlepiej opłacanym…

2 minuty czytania

06.07.2023

MPK Lublin: Rekordowa strata miejskiego przewoźnika

Mimo że Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne zanotowało rekordową stratę, spółka przekonuje,…

12 minuty czytania

04.07.2023

Czarcia Łapa – niespełnione marzenie Janusza Palikota. I problem tysiąca akcjonariuszy

Z jednej strony jest alkoholowy magnat i „mistrz finansowania społecznościowego”…