Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  29.05.2022

Spółka miejska z Lublina z najlepszym wynikiem finansowym w historii

Udostępnij

Jedna z lubelskich spółek miejskich zatwierdziła już sprawozdanie finansowe za poprzedni rok. Zysku mogą jej pozazdrościć największe i najzamożniejsze spółki komunalne. Wiemy już, co stanie się z wypracowanym zyskiem.

Targi Lublin to spółka z udziałem miasta Lublin (41%), Międzynarodowych Targów Poznańskich (33%) oraz Województwa Lubelskiego (26%). Przed pandemią zajmowała się organizacją targów, eventów, konferencji i wystaw (np. Cavaliada, targi zwierząt, Lubelskie Dni Seniora).

– Wynik finansowy za rok 2021 uwzględnia między innymi przychody spółki z wynajmu całości obiektu przez pełny rok 2021 co nie miało miejsca w latach ubiegłych. Specyfika działalności targowej charakteryzuje się sezonowością sprzedaży co skutkuje brakiem wydarzeń targowych w okresach wakacyjnych.

Z uwagi na fakt wynajęcia całości posiadanego obiektu spółka organizowała wydarzenia poza swoja nieruchomością i uzyskała z tego tytułu dodatkowe przychody. Ponadto spółka rozwinęła nowe profile działalności, które również przyniosły dochód.

W związku z wprowadzonym stanem pandemii i ograniczoną możliwością organizowania wydarzeń targowych spółka ograniczyła maksymalnie koszty prowadzenia działalności a pracownicy zostali skierowani do innych projektów generując dodatkowe dochody. Ponadto zaplanowane na ten rok niezbędne remonty obiektu zostały przeniesione na lata następne co będzie skutkowało zwiększonymi kosztami w latach 2022-2023 – opowiada Kateryna Pidgaietska ze spółki Targi Lublin.

Szpital tymczasowy niczym żyła złota

Z uwagi na pandemię i lockdown spółka nie mogła prowadzić dotychczasowej działalności. Z pomocą przyszedł rząd. W roku 2020 hala przy Parku Ludowym została przekształcona w szpital tymczasowy. Z tego tytułu spółka otrzymała 15,2 mln zł w roku 2020 oraz 21,5 mln zł w 2021. To znacznie więcej przychody spółki w poprzednich latach. I dużo więcej niż koszty funkcjonowania firmy.

W sprawozdaniu finansowym za 2021 rok spółka Targi Lublin wykazała prawie 5,8 mln zł zysku. To o 5 mln zł więcej niż w 2020. A w latach przed pandemią nawet o dodatni wynik było trudno. Działalność spółki regularnie przynosiła straty: -440 tys. zł (2019), -0,8 mln zł (2018), -1,2 mln zł (2017), -1,7 mln zł (2016).

– Zysk za rok 2021 zgodnie z uchwałą Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy został przeznaczony na zwiększenie kapitału zapasowego spółki – informuje spółka.

Już nie szpital, no to może obiekt dla uchodźców?

W hali Targów już nie będzie szpitala tymczasowego. Jednak niewykluczone, że obiekt nadal będzie wykorzystywany w innych celach, niż organizacja wystaw, eventów i konferencji. – Prowadzone są obecnie rozmowy o możliwości wynajmu przez władze samorządowe naszego obiektu dla potrzeb zakwaterowania uchodźców z Ukrainy. W takim przypadku spółka będzie miała zagwarantowane stałe przychody pozwalające na stabilne funkcjonowanie – czytamy w sprawozdaniu z działalności zarządu.

Jeśli z rozmów z samorządowcami nic nie wyjdzie, spółka planuje powrócić do swojej podstawowej działalności. Pierwsze wydarzenia są przewidywane już w czerwcu.

Poniżej przeczytasz sprawozdanie z działalności zarządu spółki Targi Lublin za rok 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *