Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  18.08.2022

Dwie nowe twarze w Radzie Nadzorczej lotniska

Udostępnij

W Radzie Nadzorczej lotniska wymieniono dwie osoby. Decyzję podjęło Walne Zgromadzenie na podstawie uchwały Zarządu Województwa Lubelskiego (choć formalnie większościowym udziałowcem jest Miasto Lublin).

Port Lotniczy Lublin to spółka samorządowa, której akcjonariuszami są lubelskie samorządy. Większościowym udziałowcem jest Miasto Lublin, które posiada 51,58% akcji spółki. Województwo Lubelskie posiada 46,34%, Gmina Świdnik 2,08% a Powiat Świdnicki śladowe 0,004%.

– Zmiana w składzie Rady Nadzorczej Spółki należy do kompetencji Walnego Zgromadzenia. W dniu 30 czerwca 2022 r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki Port Lotniczy Lublin S.A. podjęło Uchwałę nr 30/2022 w sprawie powołania członka Rady Nadzorczej – Pani Alicji Omięckiej oraz Uchwałę nr 31/2022 w sprawie powołania członka Rady Nadzorczej, Pana Marcina Kowalewskiego wyjaśnia Anna Nycz z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.

Jak się dowiedzieliśmy, o zmiany w radzie nadzorczej wnioskował zarząd województwa. – Zgodnie z przedłożonymi oświadczeniami spełniają wymogi do zasiadania w organach nadzorczo-kontrolnych spółek prawa handlowego z udziałem jednostek samorządu terytorialnego – informuje Nycz.

W związku z decyzją akcjonariuszy, w ze swoimi stanowiskami w Radzie Nadzorczej pożegnali się Daniel Ruciński (w radzie nadzorczej był od grudnia 2020) oraz Leszek Słaboń (od listopada 2021). Wprowadzone zmiany zostały już przyjęte przez KRS.

Znajomość z czasów pracy marszałka w Ministerstwie Sportu

Nową osobą w radzie nadzorczej jest urodzona w Lublinie Alicja Omięcka. Ma bogate doświadczenie zawodowe. W przeszłości zarządzała m.in. spółką PL.2012+ i PGE Narodowy. W latach 2015-2018 była Dyrektorem Generalnym Ministerstwa Sportu i Turystyki (co ciekawe, w tym samym czasie wiceministrem był tam Jarosław Stawiarski, obecnie marszałek województwa). Od początku zeszłego roku do końca maja br. zajmowała stanowisko wiceprezes zarządu Kolei Śląskich. W maju założyła w Lublinie spółkę Synergy Group.

Były radny w Radzie Nadzorczej lotniska

Bardziej znanym w Lublinie jest drugi z nowych członków w Radzie Nadzorczej lotniska. Marcin Kowalewski to były radny (w latach 2008-2010, został wybrany z komitetu wyborczego Platformy Obywatelskiej). W 2018 roku kandydował do Rady Miasta z listy Prawa i Sprawiedliwości. Miał drugie miejsce na liście wyborczej w I okręgu (Śródmieście, Stare Miasto, Bronowice, Sławinek). Mimo wysokiego miejsca na liście i dobrego wyniku (1127 głosów) radnym nie został, bo Marcin Jakóbczyk wyprzedził go o 25 głosów (PiS zdobył w tym okręgu 2 z 5 mandatów).

Zawodowo Kowalewski prowadzi spółkę Event Studio Kowalewski Breś sp. jawna. Do czerwca 2021 jego wspólnikiem był Piotr Breś (radny PiS i od niedawna pełnomocnik partii w Lublinie). Jednak gdy Breś został dyrektorem w lubelskim oddziale Totalizatora Sportowego, jego miejsce wspólnika w spółce zajął Paweł Breś.

Marcin Kowalewski znalazł się w radzie nadzorczej lotniska
Marcin Kowalewski w 2018 roku ubiegał się o mandat radnego z listy wyborczej PiS.

W radzie nadzorczej lotniska zasiada obecnie siedem osób (to maksymalna ilość dopuszczalna przez statut spółki). Oprócz wspomnianych wyżej, znajdują się w niej również Jacek Sobczak (jako jedyny jest w niej aż od 2007 roku), Stanisław Kalinowski, Jan Chadam, Stanisław Misterek oraz Stefan Czerwiński.

Przewodniczący Rady Nadzorczej otrzymuje co miesiąc wynagrodzenie równe średniej krajowej liczonej za 4 kwartał 2016 r. (w IV kwartale 2021 roku kwota wyniosła ok. 4 000 zł brutto), a członkowie rady dostają po 0,75 tej kwoty (ok. 3 000 zł brutto).

Prezydent Lublina oddał władzę nad spółką Marszałkowi?

W 2020 roku senator Jacek Bury alarmował o możliwości przejęcia władzy nad spółką przez samorząd województwa. Pisaliśmy o tym w tekście Czy PiS przejmie władzę na lotnisku w Świdniku. Faktem jest, że kilka tygodni potem akcjonariusze odwołali z funkcji prezesa Krzysztofa Wójtowicza (niemal od razu prezydent zatrudnił go jako wiceprezesa w MPWiKu) a powołali Andrzeja Hawryluka.

Jak ustalił wówczas „Kurier Lubelski”, Hawryluk nie jest ani człowiekiem prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka, ani marszałka województwa. Należałoby go wiązać z pochodzącym ze Świdnika wiceministrem (wówczas) aktywów państwowych Arturem Soboniem (źródło).

W radzie nadzorczej lotniska co roku dochodzi do roszad. Chwilowo zasiadała tam nawet Anna Konaszczuk, prywatnie szwagierka Jacka Sasina.

Według informacji ze sprawozdania finansowego za 2021 rok spółka zatrudnia 228 pracowników. Ubiegły rok zakończyła stratą finansową w kwocie -19,3 mln zł.

Jedna odpowiedź do “Dwie nowe twarze w Radzie Nadzorczej lotniska”

  1. […] W połowie 2022 roku nowym prezesem portu zostaje Andrzej Hawryluk, który jako człowiek o wieloletnim doświadczeniu w zarządzaniu instytucjami i przedsiębiorstwami sektora lotniczego, miał wyciągnąć lotnisko z pocovidowej zapaści. Politycy opozycji alarmują wówczas o „wrogim przejęciu lotniska przez PiS&rdq… […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *