Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  13.11.2023

Parkingi dają MOSiR-owi zarobić. Ale nie tyle, by obniżyć opłaty

Udostępnij

MOSiR Bystrzyca podliczył wpływy za płatne parkowanie pod Areną Lublin, Globusem i nad Zalewem Zemborzyckim. W dziewięć miesięcy miejska spółka zarobiła 166 tys. zł. Pytana o możliwość obniżenia stawek stwierdza, że i tak jest taniej niż w Strefie Płatnego Parkowania.

1 lutego tego roku MOSiR zmienił operatora parkingów nad Zalewem Zemborzyckim i Halą Globus. W tym samym czasie opłaty zaczęto pobierać za parkowanie pod Areną Lublin. To wzbudziło spore kontrowersje wśród mieszkańców Lublina. Jedni pytali, gdzie mają bezpłatnie parkować auto wybierając się do Parku Ludowego, inni prosili przynajmniej o weekendowe zniżki.

Komu i ile za parkowanie

Parkingami pod Areną Lublin, Globusem i nad Zalewem zarządza spółka EuroPark. Umowę zawarto na 24 miesiące, od dnia uruchomienia parkingów, czyli 1 lutego 2023 roku.

Przy Arenie Lublin i nad Zalewem Zemborzyckim pierwsza godzina kosztuje 2 zł, za drugą godzinę postoju trzeba zapłacić 2,20 zł, a za trzecią 2,60 zł. Każda kolejna – 2 zł. Pod Halą Globus jest sporo drożej – 4 zł za godzinę. Można jednak kupić bilet 5-godzinny za 10 zł. To rozwiązanie wprowadzone z myślą kibicach, którzy przyjeżdżają do hali na mecz.

MOSiR ma jeszcze parking nad Zalewem Zemborzyckim na Marinie, który jest wynajmowany prywatnemu podmiotowi i przy al. Zygmuntowskich (na 400 miejsc). Godzina parkowania kosztuje tu 2 zł.

Klienci Aqua Lublin do pierwszej wykupionej godziny dostają 3 kolejne gratis. Parkingiem do stycznia 2025 zarządzać będzie firma APCOA Parking Polska Sp. z o.o. Nie pobiera za to żadnej prowizji, przejmuje jednak całość wpływów z kar za brak uiszczenia opłat za parkowanie.

MOSiR: I tak jest taniej niż w SPP

Płatne parkowanie generuje całkiem niezłe przychody (dokładne wyliczenia na końcu tekstu). Mieszkańcy nie mogą jednak liczyć na zniżki, nawet w weekendy

W tym momencie MOSiR nie rozważa wprowadzania zmian w wysokości opłat – stwierdza Miłosz Bednarczyk, rzecznik prasowy miejskiej spółki. – Stawki na parkingach znajdujących się przy obiektach MOSiR są niższe niż opłaty w Miejskiej Strefie Płatnego Parkowania w Lublinie.

Jak duża jest ta różnica? Dwie godziny parkowania przy stadionie lekkoatletycznym kosztuje 5 zł. Przy Arenie Lublin – 4,2 zł. Bezpłatnych miejsc parkingowych można szukać w okolicy Lubelskiego Lipca 80 przy Targach Lublin.

Jakim obłożenie cieszą się poszczególne parkingi? – MOSiR nie otrzymuje od operatora raportów z rozbiciem miesięcznym. Dostaniemy kompleksowe zestawienie po zakończeniu roku – informuje Bednarczyk.

Koszty zjadają przychody

Jak MOSiR tłumaczy konieczność pobierania opłat za parkowanie pod obiektami sportowymi? – Najważniejsza kwestia dotyczyła konieczności zapewnienia przychodów pozwalających na pokrycie kosztów utrzymania parkingu – tłumaczy Miłosz Bednarczyk.

Choć wpływy z opłat wynoszą ponad 600 tys. zł, to w kasie miejskiej spółki zostaje niewielka część tej kwoty. W wyliczeń MOSiR wynika, że prowizja za zarządzanie parkingami dla EuroPark to tylko 7 proc., a koszty zjadają nawet 70 proc. przychodu. To koszty sprzątania, koszenia trawy, utrzymania zieleni, odśnieżania, oświetlenia, ochrony, bieżących napraw i remontów.

W efekcie zysk MOSiR z platnego parkowania pod Areną Lublin, Globusem i nad zalewem za dziewięć miesięcy to 166 tys. zł.

MOSiR szacował, że przez dwa lata na parkingach zarobi 1,9 mln zł. Po trzech kwartałach zarobił ok. 85 proc. prognozowanych wpływów. Jak łatwo policzyć, EuroPark zgarnęła z tej kwoty ok. 42 tys. zł. Nie jest to jednak jedyny zysk prywatnej spółki. Zgodnie z umową podpisaną z MOSiR – EuroPark zatrzymuje dla siebie całość kar za parkowanie bez biletu. Ta wynosi aż 95 zł za każdy taki przypadek.

Parkingi MOSiR „Bystrzyca”- bilans za trzy kwartały 2023

Parking przy Arenie Lublin – 813 miejsc postojowych

Przychody: 189 tys. zł
Koszty: 169 tys.
Wynik: 20 tys.
Przychody z miejsca parkingowego: 0,86 zł dziennie

Parking przy Globusie – 250 miejsc postojowych

Przychody: 208 tys. zł
Koszty: 156 tys. zł
Wynik: 52 tys. zł
Przychody z miejsca parkingowego: 3,08 zł dziennie

Parking nad Zalewem (Słoneczny Wrotków) – 430 miejsc postojowych

Przychody: 204 tys. zł
Koszty: 110 tys. zł
Wynik: 94 tys. zł
Przychody z miejsca parkingowego: 1,76 zł dziennie

3 odpowiedzi na “Parkingi dają MOSiR-owi zarobić. Ale nie tyle, by obniżyć opłaty”

  1. Marzma pisze:

    Pobieranie oplat za parkingi powinno sie wiązać z ich utrzymaniem a parking nad zalewem jest upiorny nikt o to nie dba wiec za co placic?

  2. Ajs pisze:

    Nad Zalewem w Marinie nie 2 zł tylko 5zł 1 godzina i 5zl druga. W dodatku brak możliwości płatności kartą, co za dziadostwo i syf wokoło

  3. sas pisze:

    Lublin to generalnie bardzo nieprzyjazne miasto szczególnie dla zmotoryzowanych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły