Wesprzyj Kontakt

6 minuty czytania  •  09.11.2021

Deweloper straszy, radni się nie dają

Udostępnij

Zamojscy radni najpierw zgadzają się na przekazanie miejskich gruntów pod budowę tanich mieszkań do Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Ale gdy TBS zamienia się gruntami z lokalnym deweloperem, zaczynają temat drążyć. W innej spółce dewelopera znajdują syna prezes TBS, a w jego projekcie zbyt intensywną zabudowę. Tymczasem PR BUD Development tematu budowy czteropiętrowca nie odpuszcza – grozi miastu karami, jeśli radni natychmiast nie zajmą się sprawą pozwolenia.

Cofnijmy się do 2018 roku. Przy ul. Wyszyńskiego miasto Zamość jest właścicielem dwóch wąskich działek, które dzieli jedna węższa – prywatna. Co ważne dla dalszej części tej historii – na środkowej działce bloku wybudować nie można. Mimo to wąską działką żywo interesuje się lokalny deweloper – Robert Kycko.

Pytaliśmy potem prezydenta, dlaczego miasto tej działki nie kupiło. Usłyszeliśmy, że złożyło ofertę. Gdy dociekałem, że chcę tę ofertę zobaczyć, okazało się, że była to tylko rozmowa telefoniczna – wspomina w rozmowie z Jawnym Lublinem zamojski radny miejski Sławomir Ćwik.

Rąbka tajemnicy w tej kwestii uchylił na jednej z sesji zastępca prezydenta Piotr Zając. Zdradził, że działka kosztowała 700 tys. zł. – To 1300 zł za mkw. Nie jesteśmy takim graczem jak sektor prywatny. Rzeczoznawca wycenił metr w tym rejonie na 240 zł – tłumaczył.

Deweloper kupuje pole, a TBS dostaje sąsiadujące grunty

PR BUD Development pole kupuje i jesienią 2019 występuje do Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej o przyłącze wodno-kanalizacyjne. Co ciekawe (i co potem będzie mu wypominać kilku zamojskich radnych) – wniosek składa nie tylko na swoją działkę, ale także sąsiednią, należącą do miasta.

W maju 2019 zamojski TBS występuje do prezydenta Zamościa o przekazanie spółce gruntów przy Wyszyńskiego. Cel jest słuszny – ma to być recepta na „występujący na rynku lokalnym niedobór mieszkaniowy”. W TBS głównym udziałowcem jest gmina Zamość. Do 2016 fotel prezesa TBS zajmował prawnik Tomasz Godek, obecnie zasiada w nim jego żona Magdalena. Sprawa wniesienia działek aportem do TBS staje na sesji dwa razy.

26 lipca radni nie podjęli takiej uchwały. Ale prezydent nie dał za wygraną, w sierpniu głosowaliśmy jeszcze raz. „Za” było dziesięciu radnych. Prezydent Wnuk był tak zadowolony, że wstał i im podziękował, każdego wymieniając z nazwiska. Nigdy wcześniej tak nie robił – wspomina zamojski radny Franciszek Josik. – Nie mam do radnych pretensji, że przekazali działkę TBS-owi. Tylko dlaczego wtedy nikt nie pokazał radnym prawdziwych planów?

TBS zamienia się działkami z deweloperem

Na mocy sierpniowej uchwały w październiku aportem na własność TBS przechodzą grunty o powierzchni 0,6 ha (wycenione na 1,467 mln zł). Prawie rok później, we wrześniu 2020 r., TBS spotyka się z deweloperem u notariusza. Zamieniają się działkami (każda po 0.09 ha). Zdaniem rzeczoznawcy majątkowego i biegłego sądowego ich wartość jest podobna. Ale zdaniem kilku zamojskich radnych – deweloper robi na tej zamianie złoty interes.

 Kupił wąską, nieustawną działkę, a po niespełna roku jest właścicielem atrakcyjnej, przylegającej do dróg publicznych. Majstersztyk, sam bym tak nie potrafił – „chwalił” dewelopera radny Sławomir Ćwik na sesji w lutym 2021. To właśnie wtedy zamojscy radni zajmują się wnioskiem PR-BUD Development, który przy ul. Wyszyńskiego chce postawić spory blok.

Na sesji nie ma ani prezesa PR-BUD Development Roberta Kycko (jest na kwarantannie), ani prezes TBS Magdaleny Godek (koronawirus), ani prezydenta Andrzej Wnuka (urlop).

Są architekci z krakowskiej pracowni architektonicznej MTWW i radca prawna PR BUD Development.  ­­

Budynek będzie mieć 780 mkw. powierzchni, 36 mieszkań, 7 lokali usługowych, garaż podziemny na 40 miejsc postojowych – wylicza jeden z architektów. Tłumaczy też, że na stropodachu na garażu można będzie posadzić krzewy, a nawet drzewa: brzozy i jarzębie.

Drzewa pojawiły się na planach po czwartkowej komisji, na której radni skrytykowali projekt. Na sesji krytykują dalej. M.in. to, że pięć z sześciu zewnętrznych miejsc parkingowych i stację trafo architekci umieścili na działce TBS.

Tu kot macha ogonem, a nie odwrotnie – nie kryje emocji radny Josik. – My mieliśmy tam 60 arów, inwestor 18 i co się dzieje? Najlepszy kąsek, bo stronę południowo-wschodnią działki, daje się deweloperowi!

Radni głośno mówią o tym, że zostali oszukani, padają słowa o „granicach przyzwoitości”. Deweloper zgody na budowę 4-piętrowego bloku nie dostaje.

Czym zajmuje się syn prezes TBS

O zamianę działek radni pytają prezes TBS Magdalenę Godek na kolejnej sesji, w marcu 2021. Prezes tłumaczy, że TBS wcale na tym nie stracił. Wręcz przeciwnie – wymiernych korzyści dla miejskiej spółki jest co najmniej kilka. To „dodatkowe 1 tys. mkw. powierzchni użytkowej”, „uzbrojenie terenu i wybudowanie drogi na koszt prywatnego podmiotu” czy „optymalizacja estetyki kreowanego osiedla”. Wyjaśnia też, dlaczego projektowany będzie jeden budynek TBS, a nie dwa jak zakładano pierwotnie (brak funduszy). Radnych to nie przekonuje.

Sławomir Ćwik: Kiedy zostało zlecone przygotowanie projektu podziału działek?

Grzegorz Podgórski: Czy osoba, która 2 lutego 2021 została wspólnikiem właściciela przekazanej działki, jest członkiem pani rodziny?

Chodzi o Geralda Godka i inną spółkę zamojskiego dewelopera – PR Investment. Gerald Godek (rocznik ‘99) pojawia się w niej w miejsce Rafała Bratkowskiego , a spółka zmienia nazwę na Ivesti. Godek jest w firmie tylko do kwietnia, gdy do spółki wchodzi Małgorzata Cholewińska-Fik, a Ivesti nazywa się już Capital.

Tak, szanowni państwo, to jest mój syn. Jest osobą dorosłą mającą pełną swobodę w podejmowaniu aktywności gospodarczej – odpowiada na pytanie radnego prezes TBS Magdalena Godek. I dodaje, że o konflikcie interesów mogłaby być mowa, gdyby ta spółka miała jakiekolwiek relacje biznesowe z TBS. – A nic takiego miejsca nie miało – zapewnia.

Deweloper grozi miastu karami 

W październiku 2021 r. niezadowolony z obrotu sprawy deweloper wygrywa w sądzie. Oznacza to, że radni muszą głosować jeszcze raz. Gdy nie robią tego na październikowej sesji, PR-BUD Development wytacza ciężkie działa. We wtorek, 26 października, po godz. 15 na skrzynki mailowe zamojskich radnych trafia pismo.

Wzywam do podjęcia uchwały w terminie 7 dni od otrzymania niniejszego wezwania. Niepodjęcie uchwały we wskazanym terminie skutkować będzie naliczeniem odsetek ustawowych od szacunkowej wartości inwestycji wynoszącej 20 316 300 zł – czytają radni.

Radny Sławomir Ćwik jest oburzony. Publikuje pismo na swoim Facebooku i zawiadamia prokuraturę.

– Tak sformułowane wezwanie jest bezprawnym wywoływaniem wpływu na czynności urzędowe podejmowane przez radnych – nie ma wątpliwości radny Ćwik. I przypomina, że już raz ten deweloper z obietnic się nie wywiązał. Chodzi o kładkę pieszo-rowerową nad rzeką Łabuńką, która miała połączyć budowane przez PR BUD bloki przy Lipskiej z miastem.

To był teren bazy autonaprawy Spółdzielni Pracy Kierowców przeznaczony pod usługi. Kupili go od syndyka, wystąpili z wnioskiem trybie lex deweloper i dostali naszą zgodę. Dwa z czterech bloków już tam stoi, a o kładce cisza.

Deweloper odpowiada kolejnym oświadczeniem, w którym deklaruje, że „należne Spółce odsetki” przekaże na „rzecz rozwoju miasta”. A „całokształt działań” radnego Ćwika odbiera jako „próbę szykanowania”.

Zamojscy radni broni nie składają. – Żądamy od prezydenta, by z działkami wrócił do stanu pierwotnego – mówi radny Josik. I dodaje, że sprawie przygląda się już lubelska prokuratura. – W zeszłym tygodniu składałem obszerne wyjaśnienia w temacie zamiany działek.

Nie udało nam się porozmawiać z Robertem Kycko – odesłał nas do swojej prawniczki. Na nasze prośby o kontakt nie odpowiedziała też prezes TBS Magdalena Godek.

Do tematu wrócimy.


TBS Zamość

Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Zamościu powstało w 2001 roku, jego jedynym udziałowcem jest miasto Zamość. Obecnie TBS dysponuje 7 budynkami. Ten ostatni – oddany w 2019 roku blok na Chłodnej 9 – budował PR BUD Development. W wyborach samorządowych w 2018 r. prezes TBS Magdalena Godek w KWW Andrzeja Wnuka była pełnomocnikiem finansowym.

PR BUD Robert Kycko

Na swojej stronie internetowej zamojski deweloper chwali się ponad 10-letnim doświadczeniem w branży. Na koncie ma ponad 40 domów jednorodzinnych, biurowiec przy Infuackiej 1 i powstające osiedle przy ul. Lipskiej. Wspólnikiem Roberta Kycko w PR BUD Development jest Rafał Bratkowski, syn Arkadiusza Bratkowskiego, wpływowego polityka PSL, wieloletniego członka Zarządu Województwa. W grudniu 2018 r. po publikacjach Tygodnika Zamojskiego Prokuratura Okręgowa w Radomiu wszczęła śledztwo w sprawie przetargów w PGK sp. z o.o. w Zamościu. Nazwisko Roberta Kycko pojawia się w trzech z czterech wątków śledztwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

8 minuty czytania

16.04.2024

Siedem pięter w szczerym polu. Inwestycja TBV w Elizówce zagotowała mieszkańców

Niektórzy żyją tu od urodzenia, inni uciekli z miasta na…

5 minuty czytania

09.04.2024

Lublin Plaza chce być wyższa o akademik. W sporze z Ratuszem sąd staje po stronie inwestora

Urząd Miasta będzie musiał ponownie rozpatrzyć wniosek spółki zarządzającej galerią…

5 minuty czytania

06.04.2024

Wielka rozbiórka i wielka zmiana przy Kunickiego i Wolskiej. Był pałacyk, będą mieszkania [WIDEO]

Opuszczone budynki po Protektorze padają pod kolejnymi razami ciężkiego sprzętu…

5 minuty czytania

04.04.2024

Deweloper zagrodził wąwóz ESOCH. Zgodę na płot wydało miasto

Mieszkańcy Czechowa stracili dostęp do zielonego wąwozu. Deweloper ogrodził go…

4 minuty czytania

28.03.2024

„Odkupić od dewelopera”. Konfederacja ma plan na górki czechowskie

Gdyby w fotelu prezydenta zasiadł Marcin Nowak, a Konfederacja i…

8 minuty czytania

27.03.2024

Miał być apartamentowiec, jest wielki dół. Działkę na ul. Żmigród miał nawet zlicytować komornik

Niecałe dwa miliony złotych – na taką kwotę rzeczoznawca wycenił…

5 minuty czytania

25.03.2024

Lidl na Węglinie, Biedronki na Czechowie i Felinie. Kto i gdzie w Lublinie stawia dyskonty?

TBV – deweloper kojarzony głównie z budową blokowisk – jest…

5 minuty czytania

04.03.2024

Te inwestycje zmienią Czechów. Obok Orfeusza i Orange wyrosną wielkie bloki

Co do pierwszej inwestycji wiadomo dokładnie jak będzie wyglądać, a…