Wesprzyj Kontakt

2 minuty czytania  •  27.10.2022

PGE będzie musiało ujawnić czym wozi się zarząd

Udostępnij

W 2017 roku Fundacja zwróciła się do lubelskiej spółki PGE Dystrybucja o informację w sprawie wykorzystywania samochodów służbowych. Po 5 latach batalii sądowych mamy szansę poznać dane, o które wnioskowała Fundacja.

Dowiedz się więcej: PGE będzie musiało ujawnić czym wozi się zarząd

O co pytała fundacja?

Wspólnym mianownikiem żądanych przez Fundację informacji był sposób wykorzystywania samochodów służbowych przez „wierchuszkę” spółki. Treść wydawałoby się prostego pytania poniżej.

1) czy zarząd, rada nadzorcza lub osoby na stanowiskach dyrektorskich w Spółce mają do dyspozycji samochody służbowe?
2) jeżeli tak to:
a) jaka jest marka i rok produkcji poszczególnych samochodów;
b) jakie są zasady użytkowania tych samochodów;
c) jakie były koszty paliwa do tych samochodów, poniesione w 2015r., 2016r. i 2017r. do chwili rozpatrzenia wniosku (dla każdego roku oddzielnie);
3) czy któryś z samochodów służbowych, będących w dyspozycji zarządu, rady nadzorczej lub dyrektorów zostały w ciągu minionych 3 lat sprzedane? jeśli tak, to na jakich zasadach odbywała się sprzedaż, kto został nabywcą i za jaką cenę?

WSA czyli 1:0

W styczniu 2018 roku zapadł wyrok w sądzie administracyjnym w Lublinie uznający skargę na bezczynność za zasadną. Skarżący, czyli Fundacja Wolności, uzyskała prawo do otrzymania odpowiedzi na zadane pytania.

Nie wiem zupełnie, co ukrywa się za odpowiedziami na powyższe, że warto trwonić nasze pieniądze i czas, żeby przez 5 lat bronić dostępu do nich? Dlaczego w spółce kontrolowanej przez Skarb Państwa, czyli należącej do wszystkich Polaków, kultura tajemnicy wygrywa z transparentnością wydatków?

Władza publiczna z istoty swojej powołana jest bowiem do sprawowania zadań publicznych, a jej funkcjonowanie możliwe dzięki zapewnieniu jej środków publicznych. W przypadku takich podmiotów ich transparentność i społeczna kontrola dotyczy zatem zarówno sposobu pełnienia zadań publicznych, jak i dysponowania majątkiem publicznym. To samo cechuje podmioty, w którym pozycję dominującą ma Skarb Państwa.

II SAB/Lu 4/20 – Wyrok WSA w Lublinie

Pełna treść wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie jest dostępna pod sygnaturą II SAB/LU 4/20.

NSA czyli 2:0

Od wyroku lubelskiego WSA spółka odwołała się do wyższej instancji.

Czwartego października bieżącego roku skargę kasacyjną PGE Dystrybucja rozpatrzył Naczelny Sąd Administracyjny. Mamy na razie tylko odpis wyroku oddalającego skargę złożoną przez spółkę, pełna treść w bazie orzeczeń pokaże się za czas jakiś.

NSA III OSK 3386/21

Koniec meczu?

Czekamy teraz na ruch PGE Dystrybucja. Czy udostępnią żądane informacje, czy będą szukali kolejnych powodów do ukrywania odpowiedzi?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły