Wesprzyj Kontakt

2 minuty czytania  •  15.02.2022

Związkowcy z Galerii Labirynt chcą sami wybierać dyrektora

Udostępnij

Konkurs na dyrektora Galerii Labirynt. Pracownicy zrzeszeni w „Solidarności” są zaskoczeni, że w komisji konkursowej będą reprezentowani przez osoby nie związane z placówką.

Przypomnijmy: trwa konkurs na dyrektora Galerii Labirynt. Instytucją od 2010 roku kieruje Waldemar Tatarczuk. W ostatnich latach placówka dała się poznać jako miejsce przyjazne środowiskom LGBTQ+. Od roku Tatarczuk jest pełniącym obowiązki dyrektora, bo jego kadencja się zakończyła. Prezydent Krzysztof Żuk jej nie przedłużył. Zgodnie z rekomendacją m.in. ministra kultury zdecydował, że zostanie przeprowadzony konkurs.

Zgodnie z ustawą konkurs rozstrzyga komisja. W jej skład wchodzi troje przedstawicieli organizatora, czyli Urzędu Miasta, dwoje ministra kultury, dwoje środowisk twórczych oraz dwoje reprezentantów organizacji związkowych. „Solidarność” będą reprezentowali nie pracownicy galerii (chociaż związek w instytucji działa), ale działacze delegowani przez zarząd regionu: Marek Wątorski i Wiesława Stec. Wątorski jest zastępcą przewodniczącego i skarbnikiem zarządu regionu oraz prezesem Fundacji „Ruchu Solidarności Rodzin”. Zawdzięczamy mu maszt niepodległości na rondzie Dmowskiego. Stec działa w Sekcji Oświaty i Wychowania „Solidarności”.

Z tą decyzją nie zgadzają się związkowcy z Galerii Labirynt, którzy właśnie wysłali list do zarządu regionu „S”. Ich zdaniem delegowani do komisji działacze „nie są właściwymi reprezentantami pracowników i pracownic Galerii Labirynt, a ich funkcje w Zarządzie w żaden sposób nie są powiązane ze współczesną kulturą, sztuką oraz działalnością instytucjonalną”. Sygnatariusze listu obawiają się, że ważne dla nich decyzje zapadną bez ich udziału i domagają się uzasadnienia takiego wyboru zarządu oddziału.

Zapytaliśmy o komentarz przewodniczącego zarządu regionu. Marian Król nie chciał wypowiedzieć się na ten temat dla „Jawnego Lublina”.


Treść stanowiska Koła NSZZ „Solidarność” Międzyzakładowej Organizacji Związkowej Zarządu Regionu Środkowowschodniego w Galerii Labirynt:

stanowisko-kola-zwiazkowego-GL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *