Wesprzyj Kontakt

4 minuty czytania  •  31.05.2022

Zobacz jak zmieniał się Lublin albo gdzie biegnie rura z gazem

Udostępnij

W Systemie Informacji Przestrzennej Lublina pojawiła się nowość. Mapa lotnicza Lublina z 1983 roku. To gratka dla fanów historii. SIPL to jednak nie tylko narzędzie rozrywki dla historyków. W miejskim geoportalu możesz sprawdzić np. przebieg sieci na swojej działce.

W Systemie Informacji Przestrzennej Lublina gromadzone są dane geodezyjne, geograficzne, planistyczne i wszystkie inne, które mają swoje odniesienie w przestrzeni miasta. System składa się obecnie z czterech modułów: map 2D i 3D, e-usługi oraz Porównywarki.

Sprawdź jak wyglądała Lublin, nawet w 1802 roku

Porównywarka pozwala na porównanie dwóch map, przy czym mapy te wyświetlają ten sam fragment mapy. Na świeżo dodanej mapie z 1983 roku możemy zobaczyć budowę estakady na ul. Grygowej, która została rozebrana kilka lat temu, powstawanie bloków na os. Karłowicza na lubelskim Czechowie czy pasące się krowy na Czubach Południowych, gdzie nie powstał jeszcze żaden blok. Łącznie to aż 44 warstwy z różnego okresu: od map z początku XIX wieku, przez zdjęcia z końca wojny po najnowsze ortofotomapy. Od 2003 roku udostępnione są zdjęcia praktycznie z każdego roku.

Lublin w 1802 i 2020 roku.

Sprawdź działkę przed zakupem

Na mapie 2D mamy do wyboru 7 trybów, a w każdym z nich dziesiątki warstw do wyboru. Na warstwie przyroda możemy zobaczyć lokalizację pomników przyrody wraz opisem, mapę hałasu (drogowego, kolejowego i przemysłowego) czy stan powietrza z pomiarów w 2019 roku, na których zauważyć można, że na Sławinku ilość pyłów zawieszonych jest niższa wyższa niż na Sławinie. Na mapie planowania przestrzennego można obejrzeć aktualne i archiwalne studium zagospodarowania przestrzennego, aktualne plany miejscowe czy informacje gdzie aktualnie opracowywane są plany miejscowe.

Najciekawszy wydaje się jednak tryb Mapy Zbiorczej, gdzie mamy dostępne prawie wszystkie warstwy dostępne w innych trybach oraz wiele więcej. Mamy więc podział na dzielnice czy dane geodezyjne, takie jak numery i granice działek, ale także uproszczoną mapę własności gruntów. Dowiemy się z niej czy działkę posiada firma, osoba fizyczna czy gmina. Możemy zlokalizować kamery miejskiego monitoringu. Sprawdzimy jakie decyzje i pozwolenia architektoniczne wydano w ostatnich 2 latach, m.in. w zakresie warunków zabudowy, pozwoleń na budowę czy rozbiórkę. Znajdziemy warstwę dot. powodzi, gdzie sprawdzimy jakie jest prawdopodobieństwo podtopienia naszej działki, czy zasięg fali awaryjnej w przypadku przerwania tamy czy wałów. Możemy przejrzeć uproszczoną mapę zasadniczą, na której zlokalizujemy sieci podziemne biegnące przez naszą działkę. Mamy też dane związane z analizami wysokościowymi, takie jak: wysokość budynków, mapę warstwicową czy tereny o dużym nachyleniu. W warstwie ogólnogeograficznej podejrzymy mapy sozologiczne, hydrograficzne, hydrologiczne czy geologiczne. Ostatecznie na warstwie analityczne możemy podejrzeć ilość kondygnacji budynków czy ich funkcję – gdzie sprawdzimy czy to budynek mieszkalny czy usługowy.

Wprawne oko łatwo dostrzeże przebieg sieci podziemnych.

Narzędzia dla laika, narzędzia dla profesjonalisty

Zaawansowany użytkownik potrafi sprawdzić też rok budowy budynku. Wymaga to w trybie mapy Planowanie Przestrzenne wybranie warstwy Dane geodezyjne i zaznaczenie pola budynki. Po tym należy kliknąć w budynek na mapie by wyskoczył opis konkretnego budynku. Niestety geoportal (jeszcze?) nie oferuje możliwości przeglądania takich danych w formie gotowej warstwy. Podobnie dla wielu innych warstwach można uzyskać dodatkowe dane klikając w mapę. Wymaga to jednak zawsze odpowiedniego zbliżenia. Dla każdej warstwy można ustalić przezroczystość co pozwala nam przeglądać wybrane dane równolegle.

Na mapie 3d opracowano fotorealistyczny model całego miasta. Jego zaletą jest to, że poza jej przeglądaniem można ja uzupełniać o własne bryły. To narzędzie dedykowane raczej bardziej zaawansowaym użytkownikom, pozwala jednak zaprezentować np. wizualizację domu w jego otoczeniu.

To nie ujęcie z drona, to fotorealistyczna makieta 3D.

Portal e-usług dedykowane jest fachowcom. Za jego pomoca bez wychodzenia z domu można pozyskać dane niezbędne geodetem, projekantom, rzeczoznawcom majatkowym, komornikom czy notariuszom.

Mimo pewnych wad i błędów System Informacji Przestrzennej Lublina to fantastyczne narzędzie do obcowania z danymi przestrzennymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

4 minuty czytania

19.09.2023

IPN chce znaleźć wszystkich pogrzebanych na górkach czechowskich

Wyniki dotychczasowych badań, zdjęcia wykopanych kości i bukiet czerwonych róż…

3 minuty czytania

10.09.2023

Mieszkańcy dopięli swego. Spółdzielnia Mieszkaniowa Czuby ma nowy zarząd

O posadę w zarządzie Spółdzielni Mieszkaniowej Czuby ubiegało się 11 osób. Znalazło się…

7 minuty czytania

02.09.2023

Mieli zablokować dworzec, ale nie chcieli psuć ludziom wakacji

We wtorek, 29 sierpnia, taksówkarze mieli zablokować dworzec, ale na razie zrezygnowali…

5 minuty czytania

17.08.2023

Czynsz dobił Akademię Kreatywności. „Przyjdźcie się pożegnać”

Wyremontowała zrujnowany lokal i zaprosiła do niego sąsiadów. Teraz musi się…

16 minuty czytania

15.08.2023

Ewa Leonowicz: Przemocowi dyrektorzy i urzędniczy beton są silni tylko naszym strachem

– Oświata w Lublinie stworzyła jakiś przedziwny układ wzajemnych zależności, w których nikomu…

3 minuty czytania

11.08.2023

Arena Lublin: ci, którzy mieli się na nią ewakuować, pojechali gdzie indziej

Pusto, cicho, spokojnie, bez ścisku i pośpiechu. Arena Lublin, która…

3 minuty czytania

09.08.2023

Była oddaną nauczycielką. Dziś mieszka w ruinie

Pani Elżbieta mieszka w zrujnowanym domu bez ogrzewania, prądu i kanalizacji. Jej…

4 minuty czytania

08.08.2023

Pełnomocnik KOD chce wyłączenia dwóch sędziów z orzekania o pomniku Lecha Kaczyńskiego

Już wiadomo, że nie będzie szybkiego rozstrzygnięcia sprawy mieszkańców, przedsiębiorcy…