Wesprzyj Kontakt

6 minuty czytania  •  04.11.2021

Znamy wyniki Budżetu Obywatelskiego?

Udostępnij

Czy dzięki błędowi na stronie głosowania Budżetu Obywatelskiego można podejrzeć jego wyniki? Na to wygląda. Jeśli wyniki są prawdziwe, to już możemy się domyślać jak podzielono 0,5% przyszłorocznego budżetu miasta. Mieszkańcy wskazali 41 projektów na kwotę 12,5 mln zł. Przy V LO zmodernizowane będzie boisko, remontowane będą jezdnie i chodniki na dzielnicach. Mieszkańcy wskazali też na… zakup skutera wodnego.

Od strony informatycznej Budżet Obywatelski w Lublinie nie ma szczęścia. Zeszłoroczna strona wyparowała – w efekcie nie poznamy już jego szczegółowych wyników a także szczegółowych opisów projektów. Nie lepiej było w tym roku, gdy okazało się, że na stronie BO publikowane były dane osobowe autorów, nawet gdy nie wyrazili na to zgody! Wiele do życzenia pozostawia też mechanizm działania serwisu. Teraz dzięki błędowi można podejrzeć zwycięskie projekty… Niestety bez liczby oddanych głosów.

Czy te wyniki są prawidłowe? O komentarz poprosiliśmy Ratusz. – Wprowadzanie głosów oddanych na papierowych kartach zostało już zakończone. Publikacja szczegółowych informacji na temat wyników tegorocznej edycji BO zaplanowana jest na jutro – mówi Jawnemu Lublinowi Izolda Boguta z Biura Prasowego Ratusza. Upewnia to nas w przekonaniu, że wyniki są prawidłowe. Ostatecznie wszystkiego dowiemy się jutro, w tym bardzo interesującej liczby oddanych głosów na poszczególne projekty.

Rok temu można było zobaczyć takie statystyki dot. Budżetu Obywatelskiego. Strona już nie istnieje.

Duże projekty – bez zaskoczenia

Spośród projektów ogólnomiejskich, inwestycyjnych wskazano trzy: dalszą modernizację otoczenia Zalewu Zemborzyckiego, modernizację boiska przy V LO oraz modernizację Alei Miast Partnerskich. Ostatni projekt budził sporo kontrowersje. Po pierwsze w zamrażarce leżą już dwa duże projekty modernizacji wąwozu Rury. Po drugie: alejki mają pozostać wąskie, a zniszczony asfalt ma zastąpić kostka. Zastrzeżenia budzi pozostawienie wąskich alejek do użytku pieszych i rowerzystów, oraz zastosowanie kostki, która jest niewygodna dla każdego kto porusza się na kółkach – nie tylko rowerzystów, ale też rolkarzy. Zalew Zemborzycki załapał się ostatni na podium – zamiast miliona złotych zgarnie tylko 308 tys. zł.

Wśród projektów ogólnomiejskich nieinwestycyjnych ponownie królowali miłośnicy zwierząt, którzy zgarnęli aż 3 projekty. Większość z nich zakłada działania edukacyjne. Dodatkowo mają zostać utworzone schronienia dla zwierząt wolnożyjących. Wsparcie otrzymają podopieczni lubelskiego schroniska – z Budżetu Obywatelskiego wsparty będzie proces adopcji, m.in. poprzez wręczanie wyprawki adopcyjnej. Ponownie prowadzona będzie akcja kastracji psów i kotów.

Mniejszą popularnością cieszyły się projekty sportowe. W 2022 będą realizowane dwa z nich – zaoferują one, dobrze już znane, bezpłatne zajęcia sportowe dla mieszkańców Lublina. Ostatni projekt to ponowna edycja tępienia komarów w Lublinie – z pomocą jerzyków i oprysków.

Tak ma wyglądać nowe boisko za V LO (mat. ze strony decyduje.lublin.eu)

Na dzielnicach remonty ulic pilnie potrzebne

Na początek zła wiadomość: choć w dzielnicy Za cukrownią zgłoszono aż dwa projekty żaden nie uzyskał minimalnej liczby 100 głosów. To oznacza, że żaden projekt nie będzie tam realizowany. Dobra wiadomość: w pozostałych 26 dzielnicach projektów będzie aż 32. W sześciu dzielnicach oszczędności pozwoliły na realizację więcej niż jednego projektu (Dziesiąta, Kalinowszczyzna, Kośminek, Ponikwoda, Szerokie, Śródmieście). Do listy takich szczęśliwców nie załapał się Sławinek. Zwycięski projekt kosztuje tam tylko 250 tys. zł. Pozostałe 100 tys. zł mogły zgarnąć dwa pozostałe projekty. Nie zgarnęły – widać żaden z nich nie uzyskał wymaganego minimum głosów.

Wśród projektów dzielnicowych projekty związane z infrastrukturą drogową były najczęściej wybierane. Łącznie wskazano 15 takich projektów (prawie połowa projektów dzielnicowych). Pomysły nie dotyczyły jednak wyłącznie remontu jezdni, ale także budowy chodników, oświetlenia czy dróg rowerowych. Nowy asfalt pojawi się m.in.na ulicach Perłowej, Junoszy, Kawaleryjskiej, Rymwida czy Furmańskiej. Nowe latarnie zobaczymy na ulicach Bazylianówka, Magnoliowa, Krawicza, Lazurowa i Nałkowskich. Nowe i wyremontowane chodniki pojawią się wzdłuż ulic Franczaka, Gospodarczej, Strumykowej czy Chrobrego. Drogi rowerowe zaś wzdłuż Abramowickiej czy Północnej – oba projekty stanowią kontynuację zwycięskich projektów z poprzednich lat.

Boiska, place zabaw, zieleń i… skuter

Równie dużą popularnością cieszyły się projekty dot. infrastruktury sportowo-rekreacyjnej. Boiska, siłownie zewnętrzne czy place zabaw stanowią aż 11 projektów. Place zabaw mają powstać w Parku Czechów, przy ulicy Gęsiej, w parku centralnym na Felinie, przy „jedynce” na Dziesiątej, przy „piętnastce” na Kośminku. Przestrzeń dla maluchów ma się też pojawić w Śródmieściu przy „dziewiętnastce”. Nie będzie to jednak plac zabaw a „Ogród Twórczości” – przestrzeń pełna zieleni i obiektów prowokujących do twórczości i zabawy, inspirowanej sztuką Siłownie zewnętrzne mają powstać na Kalinowszczyźnie przy Zespole Szkół Odzieżowo-Włókienniczych oraz na Dziesiątej przez Zespole Szkół Kolejowych. Na Szerokim zaś pojawią się strefy do street workoutu. Przy Głuskiej pojawi się skatepark. Na Bronowicach przy Zespole Szkół Budowlanych pojawi się bieżnia.

Na zieleń postawili mieszkańcy Czechowa Południowego. Wskazali na rewitalizację skweru i wąwozu przy ul. Lipińskiego i Radzyńskiej. Zielenią z zanieczyszczeniem powietrza będą walczyć także Kalinowszczyzna i Ponikwoda. Najbardziej egzotyczny pomysł wybrano w Zemborzycach – zakup pick-upa i skutera wodnego, które mają pomóc w prowadzeniu akcji ratowniczych nad zalewem.


Nieoficjalne wyniki Budżetu Obywatelskiego 2022

Projekty dzielnicowe

Nazwa projektuKwotaDzielnica
Abramowicką bezpiecznie rowerem – etap 2350 000Abramowice
Centrum Aktywności Sportowej /etap 3/349 998Bronowice
Zielony Wąwóz na Czechowie i skwer do rekreacji dla Lublinian350 000Czechów Południowy
Naturalny Plac Zabaw w Parku Czechów350 000Czechów Północny
Remont ulicy Perłowej350 000Czuby Południowe
Remont ulicy Kawaleryjskiej wraz z elementami zagospodarowania (II etap)350 000Czuby Północne
Sygnał i SP 1 – wspólnie do celu270 000Dziesiąta
Siłownia na świeżym powietrzu dla dzielnicy „Dziesiąta” przy Zespole Szkół Transportowo-Komunikacyjnych (realizacja częściowa)80 000Dziesiąta
Park Centralny na Felinie etap III350 000Felin
Teren rekreacyjno – sportowy dla mieszkańców dzielnicy Głusk350 000Głusk
Gładko do celu350 000Hajdów-Zadębie
Siłownia na świeżym powietrzu (plenerowa)153 510Kalinowszczyzna
Kalinowszczyzna przeciw zanieczyszczeniu powietrza (realizacja częściowa)196 490Kalinowszczyzna
Bezpłatne parkingi, remont chodnika, zielony przystanek przy szpitalu – al. Kraśnicka 100, nasadzenia, ławki i śmietniki przy ul. Krasińskiego350 000Konstantynów
Bezpieczna Ulica – uzupełnienie oświetlenia wzdłuż ul. Franczaka „Lalka” i budowa chodnika po stronie os. Nowy Felin (kontynuacja)210000Kośminek
Razem dla „piętnastki” – plac zabaw dla maluchów przy SP 15 (realizacja częściowa).140 000Kośminek
Inwestycje na Ponikwodzie – chodniki i oświetlenie257 000Ponikwoda
Ponikwoda przeciw zanieczyszczeniu powietrza (realizacja częściowa)93 000Ponikwoda
LSM – remonty infrastruktury (droga, chodniki, schody) i nowe nasadzenia w dzielnicy Rury350 000Rury
Ścieżka rowerowa – dwa koła342 000Sławin
Utworzenie bardzo potrzebnego przystanku miejskiego na Rogatce Warszawskiej250 000Sławinek
Poprawa funkcjonalności i estetyki części dzielnicy Starego Miasta w Lublinie350 000Stare Miasto
Active & Fit – Szerokie218 600Szerokie
Ciągi piesze na Szerokim – część III (realizacja częściowa)131 400Szerokie
Zielone Śródmieście – poprawa warunków życiowych drzew270 000Śródmieście
Ogród Twórczości (realizacja częściowa)80 000Śródmieście
Renowacja Dzielnicy Tatary – nowe parkingi i chodniki350 000Tatary
Centralny Plac Zabaw na Węglinie Południowym349 965Węglin Południowy
Latarnie na os. Lipniak – dokończenie oświetlenia ulic T. Krwawicza i Lazurowej350 000Węglin Północny
Remont ulicy Junoszy w Lublinie350 000Wieniawa
Widzę ciemność, a będzie jasność – oświetlenie drogi na odcinku od Nałkowskich 213 do połączenia z ulicą Żeglarską350 000Wrotków
0Za Cukrownią
Niezatapialni350 000Zemborzyce
SUMA8 991 963

Projekty ogólnomiejskie

Nazwa projektuKwota
Lublin przyjazny zwierzętom199 600
Aktywne Pokolenie200 000
Nie wygłupiaj się – adoptuj!200 000
Wygnajmy krwiopijców z naszego miasta! Pakiet premium, czyli jerzyki + odkomarzanie i będziemy mieli luksiurne miasto bez komarów i kleszczy!200 000
Aktywny Lublin200 000
Zwierzokracja – nie dla bezdomności i cierpienia zwierząt, tak dla odpowiedzialności ich opiekunów!200 000
Realizacja I etapu modernizacji komunikacji pieszej i rowerowej w wąwozie Rury: Wymiana nawierzchni Alei Miast Partnerskich ze starej zniszczonej asfaltowej na kostkę brukową (z ujednoliceniem szerokości na 3,0 m) na odcinku od placu zabaw Wąwóz LSM do ul. Nadbystrzyckiej.1 000 000
Boiska na Piątkę1 000 000
Zalew Zemborzycki miejscem wypoczynku wszystkich Lublinian – etap II308 037
SUMA3 508 037

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

5 minuty czytania

26.04.2024

Jakub Jakubowski, nowy burmistrz Radzynia Podlaskiego: Ludzie chcą, by traktować ich poważnie

Wiatr zmian, błędy wieloletniego burmistrza czy może pomysł na miasto?…

3 minuty czytania

29.03.2024

Rekordowo dużo pomysłów na Budżet Obywatelski. Ale o co w nich chodzi – to ściśle tajna sprawa

Projektów jest 216, jednak co się konkretnie kryje za pomysłami…

9 minuty czytania

06.02.2024

Stowarzyszenie jest nowe, ale „prezes tu mieszka”. Kto i dlaczego wygrał miejski konkurs

Stowarzyszenie powstaje we wrześniu 2023. Trzy miesiące później wygrywa konkurs…

2 minuty czytania

13.01.2024

Pojawią się latarnie, znikną ruiny. Małe zmiany nad Zalewem Zemborzyckiem

Na Marinie będzie oświetlenie alei „kasztanowej” i „lipowej”, a z…

3 minuty czytania

30.12.2023

Lubelskie Morsy doczekają się swojego miejsca

Miała być oświetlona wiata i pomost. Będzie tylko wiata. Mimo…

5 minuty czytania

26.12.2023

Budżet Obywatelski w Lublinie. Jedne projekty od ręki, inne po sześciu latach

Nie jest źle. Na 41 projektów, które wskazali mieszkańcy w…

4 minuty czytania

17.11.2023

Dzielnicowy budżet znowu dla strażaków. 400 tys. zł na kontener do gaszenia elektryków

Ze środków dzielnicowego Budżetu Obywatelskiego straż pożarna kupiła już skuter…

4 minuty czytania

10.11.2023

3 tysiące uwag do planu na nową komunikację w Lublinie. Nie wszystkie przeszły

Na początku 2024 zacznie się rewolucja w komunikacji miejskiej w…