Wesprzyj Kontakt

2 minuty czytania  •  09.12.2021 12:35

Znaj swoje prawa podczas zakupów

Udostępnij

Jak wskazują badania, seniorzy rzadko walczą o swoje prawa konsumenckie. Może to wynikać z braku sił lub wiedzy. Osoby starsze są na ogół ufne i spokojnego nastawienia. Jak nie dać się wykorzystać nieuczciwym sprzedawcom i naciągaczom?

Prawa konsumenta

Jak dbać o swoje prawa podczas robienia zakupów? Nie wyrzucajmy pochopnie paragonów, bo one są dowodem zakupu i podstawą do ewentualnej reklamacji. W przypadku zakupów na wyższe kwoty albo przy dłuższym czasie trwania gwarancji polecamy skserować paragon, aby za kilka lat nie wyblakł, bo może stać się wówczas nieczytelny.

Warto, abyśmy mieli świadomość, że jeśli sprzedawca nie wywiąże się ze swoich obowiązków albo ktoś nas naciągnie, to jest miejsce, gdzie możemy uzyskać pomoc.

W trudnych sprawach może nas wesprzeć Miejski Rzecznik Konsumentów. Przyjmuje mieszkańców od poniedziałku do piątku w swoim biurze w siedzibie urzędu miasta przy ul. Spokojnej 2 (pokój 282). Można się też z nim skontaktować telefonicznie (81 466 16 00). Pomoc możemy uzyskać już przy wstępnej rozmowie.

Do rzecznika powinniśmy się zgłosić z konkretnym problemem, który nas dotyczy. Warto dodać, że nie uzyskamy odpowiedzi na anonimowe zgłoszenie.

Telefon nie od przyjaciela

Jak sobie radzić z nękającymi nas telefonami? Seniorzy narzekają, że coraz częściej odbierają telefony od różnego rodzaju telemarketerów i sprzedawców. Do tego dochodzą oszuści, którzy dzwonią, podszywając się pod bank, policję, wnuczka lub inne osoby. Jeśli już odebraliśmy taki telefon, przede wszystkim należy zachować czujność i nie podejmować pochopnych decyzji. Pamiętajmy, że telemarketerzy są szkoleni do prowadzenia takich rozmów i zamiast zadać nam pytanie, czy w ogóle chcemy kupić pościel, zapytają nas o to, jaki kolor ma ona mieć. Podczas rozmowy możemy stwierdzić, że cofamy wszystkie zgody na przetwarzania naszych danych osobowych.

W ostateczności możemy w naszym aparacie telefonicznym zablokować wybrany numer. Wówczas nasz telefon nie będzie nas informował o kolejnych próbach połączenia z tym numerem.

Róbmy zakupy z rozwagą

Nie podejmujmy decyzji zakupowych pochopnie. Zwłaszcza w przypadku droższych sprzętów, np. agd i elektroniki. W dzisiejszych czasach reklamy i konsumpcyjny styl życia zachęcają nas do kupowania nowych rzeczy, zamiast naprawiania starych. Czasem faktycznie naprawa jest niemożliwa lub nieopłacalna. Warto jednak sprawdzić, czy nie ma możliwości naprawy zanim wymienimy sprzęt na nowy. W powszechnej opinii krąży też przeświadczenie, że dawniej produkowane sprzęty są mniej awaryjne i mogą służyć dłużej.

Artykuł powstał w ramach projektu „MKO – Międzypokoleniowy Klub Obywatelski” współfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków „Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWE FIO na lata 2021-2030”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *