Wesprzyj Kontakt

2 minuty czytania  •  17.05.2023

Zmarł Tadeusz Fijałka, wieloletni prezes MPWiK

Udostępnij

W wieku 76 lat zmarł Tadeusz Fijałka – były radny Rady Miasta Lublin i wieloletni prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie.

Tadeusz Fijałka od 1969 roku pracował w lubelskich wodociągach. W latach 1989-2009 był prezesem MPWiK. Umowę o pracę rozwiązano z nim na 11 miesięcy przed emeryturą. — Z politycznego punktu widzenia byłem niebezpieczny. PO chciała sobie zapewnić czyste pole w wyborach, dlatego zapadła decyzja o pozbawieniu mnie fotela — mówił Tadeusz Fijałka o powodach zwolnienia w wywiadzie udzielonym 4 kwietnia 2011 roku Dziennikowi Polskiemu. Później uzyskał w sądzie odszkodowanie za swoje zwolnienie.

W 1993 był wśród założycieli Lubelskiego Forum Pracodawców. Został jego wiceprzewodniczącym. W latach 1994-1998 był miejskim radnym. W latach 2012-2014 by prezesem Kraśnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Tadeusz Fijałka we wspomnieniach

Tadeusz Fijałka. Źródło: Teatr NN
Tadeusz Fijałka. Źródło: Teatr NN

— Z wielkim żalem i smutkiem żegnam Mojego Przyjaciela Tadeusza Fijałkę inżyniera elektryka, absolwenta Politechniki Lubelskiej Wspaniałego Człowieka, wieloletniego Prezesa Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie. Społecznika i samorządowca, radnego Rady Miasta Lublin 1994 – 1998, bez reszty oddanego naszemu Miastu, strażnika Pamięci Żołnierzy Cichociemnych, założyciela I wieloletniego Prezesa Lubelskiego Forum Pracodawców, Człowieka Życzliwego Ludziom. Bardzo mi będzie Ciebie brakować Tadeuszu! Nigdy mnie nie zawiodłeś. Pokój Twojej Duszy… — wspomina zmarłego Jacek Sobczak.

— Tadeusz Fijałka był wieloletnim pracownikiem MPWiK. Przed objęciem funkcji Prezesa pracował jako główny energetyk i główny specjalista ds. energetycznych. Kierował Wydziałem Głównego Mechanika – Energetyka i Wydziałem Mechaniczno – Energetycznym, Wydziałem Produkcyjno – Energetycznym przedsiębiorstwa, oraz pełnił funkcję zastępcy dyrektora ds. produkcji. 1 marca 1989 roku Tadeusz Fijałka objął stanowisko dyrektora naczelnego MPWiK, zaś 1 września 1998 roku został powołany na stanowisko Prezesa Zarządu Spółki, którą to funkcję pełnił do 25 września 2009 roku. Trzeba podkreślić, że to On położył podwaliny pod rozwój i modernizację przedsiębiorstwa i sieci wodno – kanalizacyjnej w Lublinie — wspomina Artur Szymczyk, obecny zastępca prezydenta miasta Lublin.

W 2019 Tadeusz Fijałka tak opowiadał Ośrodkowi Brama Grodzka – Teatr NN o wymianie doświadczeń i rozwoju sieci wodociągowo-kanalizacyjnej: — Trzeba pojechać do [danego] kraju, zobaczyć najlepsze wodociągi. Za granicą spotkać się, na konferencję pojechać. Byłem w Radzie Izby Gospodarczej, przez kilkanaście z kolegami z całego kraju ciągle się spotykałem. Była wymiana myśli. Izba organizowała również wyjazdy, i też jeździliśmy w różnych kierunkach. I to dawało niesamowity postęp. Poza tym zorganizowaliśmy Międzynarodowe Targi w Bydgoszczy, urządzeń „Wod-Kan”. I tam ludzie z całego kraju przyjeżdżają, oglądają, kupują. Ale to była nasza inicjatywa. Jestem współzałożycielem Targów i Izby Gospodarczej, i w Lublinie Lubelskiego Forum Pracodawców. Byłem dwanaście lat prezesem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

8 minuty czytania

10.05.2023

Ostatnia prosta do pomnika Kaczyńskiego. „Rzeźba jest gotowa od dawna”

Jest ogromny i praktycznie już gotowy. Pomnik Lecha Kaczyńskiego stanie…

4 minuty czytania

07.05.2023

Prokurator IPN wraca na Górki Czechowskie. Będzie szukać ofiar egzekucji

Tym razem koparka wjedzie w wąwóz w pobliżu mogiły legionisty.…

3 minuty czytania

27.04.2023

Pod kołami ciężarówki na deptaku zginęła urzędniczka Ratusza

Miała 47 lat, osierociła dwójkę dzieci. Pracowała w Wydziale Inwestycji…

5 minuty czytania

26.04.2023

Specjalista od gastronomii i zaufana dyrektorka marszałka. Zmiany w Porcie Lotniczym Lublin

41-letni przedsiębiorca z branży gastronomicznej i dyrektorka jednego z departamentów…

4 minuty czytania

25.04.2023

Posprzątane, choć nie do końca. Za to pojawi się kosz na śmieci

Urzędnicy tylko „rozpoczęli porządki”, dokończyć mieli okoliczni mieszkańcy. Tak lubelski…

2 minuty czytania

24.03.2023

Nie, nikt nie porywa dzieci w Lublinie

Na lubelskich grupach w mediach społecznościowych pojawiają się informacje o…

< 1 minuty czytania

05.12.2022

„Ja jestem kobieta pracująca. Żadnej pracy się nie boję.” Zmiana w lubelskim KRUS-ie

Kobieta pracująca. Zmiana na stanowisku Dyrektora Oddziału Kasy Rolniczego Ubezpieczenia…

3 minuty czytania

21.11.2022

Fundacja z Lublina z wizytą na Cyprze. Jak się uczyć, będąc dorosłym?

W Polsce możemy zaobserwować ogromne zaangażowanie młodzieży i osób do…