Wesprzyj Kontakt

2 minuty czytania  •  17.05.2023

Zmarł Tadeusz Fijałka, wieloletni prezes MPWiK

Udostępnij

W wieku 76 lat zmarł Tadeusz Fijałka – były radny Rady Miasta Lublin i wieloletni prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie.

Tadeusz Fijałka od 1969 roku pracował w lubelskich wodociągach. W latach 1989-2009 był prezesem MPWiK. Umowę o pracę rozwiązano z nim na 11 miesięcy przed emeryturą. — Z politycznego punktu widzenia byłem niebezpieczny. PO chciała sobie zapewnić czyste pole w wyborach, dlatego zapadła decyzja o pozbawieniu mnie fotela — mówił Tadeusz Fijałka o powodach zwolnienia w wywiadzie udzielonym 4 kwietnia 2011 roku Dziennikowi Polskiemu. Później uzyskał w sądzie odszkodowanie za swoje zwolnienie.

W 1993 był wśród założycieli Lubelskiego Forum Pracodawców. Został jego wiceprzewodniczącym. W latach 1994-1998 był miejskim radnym. W latach 2012-2014 by prezesem Kraśnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Tadeusz Fijałka we wspomnieniach

Tadeusz Fijałka. Źródło: Teatr NN
Tadeusz Fijałka. Źródło: Teatr NN

— Z wielkim żalem i smutkiem żegnam Mojego Przyjaciela Tadeusza Fijałkę inżyniera elektryka, absolwenta Politechniki Lubelskiej Wspaniałego Człowieka, wieloletniego Prezesa Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie. Społecznika i samorządowca, radnego Rady Miasta Lublin 1994 – 1998, bez reszty oddanego naszemu Miastu, strażnika Pamięci Żołnierzy Cichociemnych, założyciela I wieloletniego Prezesa Lubelskiego Forum Pracodawców, Człowieka Życzliwego Ludziom. Bardzo mi będzie Ciebie brakować Tadeuszu! Nigdy mnie nie zawiodłeś. Pokój Twojej Duszy… — wspomina zmarłego Jacek Sobczak.

— Tadeusz Fijałka był wieloletnim pracownikiem MPWiK. Przed objęciem funkcji Prezesa pracował jako główny energetyk i główny specjalista ds. energetycznych. Kierował Wydziałem Głównego Mechanika – Energetyka i Wydziałem Mechaniczno – Energetycznym, Wydziałem Produkcyjno – Energetycznym przedsiębiorstwa, oraz pełnił funkcję zastępcy dyrektora ds. produkcji. 1 marca 1989 roku Tadeusz Fijałka objął stanowisko dyrektora naczelnego MPWiK, zaś 1 września 1998 roku został powołany na stanowisko Prezesa Zarządu Spółki, którą to funkcję pełnił do 25 września 2009 roku. Trzeba podkreślić, że to On położył podwaliny pod rozwój i modernizację przedsiębiorstwa i sieci wodno – kanalizacyjnej w Lublinie — wspomina Artur Szymczyk, obecny zastępca prezydenta miasta Lublin.

W 2019 Tadeusz Fijałka tak opowiadał Ośrodkowi Brama Grodzka – Teatr NN o wymianie doświadczeń i rozwoju sieci wodociągowo-kanalizacyjnej: — Trzeba pojechać do [danego] kraju, zobaczyć najlepsze wodociągi. Za granicą spotkać się, na konferencję pojechać. Byłem w Radzie Izby Gospodarczej, przez kilkanaście z kolegami z całego kraju ciągle się spotykałem. Była wymiana myśli. Izba organizowała również wyjazdy, i też jeździliśmy w różnych kierunkach. I to dawało niesamowity postęp. Poza tym zorganizowaliśmy Międzynarodowe Targi w Bydgoszczy, urządzeń „Wod-Kan”. I tam ludzie z całego kraju przyjeżdżają, oglądają, kupują. Ale to była nasza inicjatywa. Jestem współzałożycielem Targów i Izby Gospodarczej, i w Lublinie Lubelskiego Forum Pracodawców. Byłem dwanaście lat prezesem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

2 minuty czytania

26.02.2024

Geograf pokieruje kuratorium oświaty. Na początek zmierzy się z molestowaniem w szkole

Zamierza rozhulać skostniałe Kuratorium Oświaty. Tomasz Szabłowski, nauczyciel geografii i…

4 minuty czytania

22.02.2024

Dyrektor Teatru Osterwy uciekł spod marszałkowskiego topora. Pomógł Czarnek, czy ministerstwo kultury?

Tak jak niespodziewanie marszałek Jarosław Stawiarski wszczął procedurę odwołania dyrektora…

3 minuty czytania

21.02.2024

Ugoda wyszła z Hecy. Koniec sporu o zwolnienie Pietrasiewicza z Centrum Kultury

Trwająca ponad rok batalia sądowa dotycząca zwolnienia z pracy pomiędzy…

4 minuty czytania

21.02.2024

Budowa wielkiego garażu na zboczu wąwozu jeszcze może zostać zatrzymana. Zależy to od wojewody

Służby wojewody sprawdzają wydane przez prezydenta Lublina pozwolenie na budowę…

5 minuty czytania

15.02.2024

Zaczyna się czyszczenie Podzamcza z targowisk. „Bangladesz” ma zniknąć pierwszy

Kupcy z targowiska z tekstyliami przy ul. Ruskiej o sprawie…

7 minuty czytania

09.02.2024

Centrum Nauki – tym razem na dworcu PKS. Ile razy słyszeliśmy takie obietnice?

Prezydent Lublina, pytany o przyszłość terenu po dworcu na Podzamczu,…

4 minuty czytania

07.02.2024

Psy, koty i wieloosobowe sale. Ukraińcy nie chcą się przeprowadzać

Porażką urzędników zakończyła się próba przeniesienia ukraińskich uchodźców do nowych…

3 minuty czytania

02.02.2024

Najdrożej w Lublinie? 190 zł opłaty dodatkowej za parkowanie

Zgodnie z zapowiedziami Galeria Gala wprowadziła płatne parkowanie. Cztery pierwsze…