Konkurencja jest naprawdę silna, więc tym większy dla nas zaszczyt. Agnieszka Mazuś, Krzysztof Jakubowski i Krzysztof Wiejak znaleźli się w gronie nominowanych w kategorii Nowy Głos w Mediach w drugiej edycji Nagrody Mariusza Waltera, założyciela TVN.
Media były pasją i treścią życia Mariusza Waltera, zmarłego przed dwoma laty współwłaściciela Grupy ITI i założyciela telewizji TVN. Dlatego nagroda jego imienia, przyznawana przez Fundację im. Bożeny i Mariusza Walterów, ma trafiać do „wyróżniających się ludzi mediów i autorów ciekawych inicjatyw, które wyznaczają kierunek, w którym polskie media powinny się rozwijać i jakie wartości reprezentować„.
– Mój mąż zawsze powtarzał, że za jego sukcesem stoją wspaniali ludzie. Mam nadzieję, że ta nagroda pozwoli dostrzec odważne, rzetelne i inspirujące osoby. Szczególną uwagę przykładamy w niej do tych, których talent i ciężka praca nie były do tej pory odpowiednio uhonorowane – wyjaśnia Bożena Walter, założycielka Fundacji.
Za ciekawy, nowy głos w mediach
Po raz pierwszy nagroda została przyznana w zeszłym roku w czterech kategoriach: Osobowość medialna roku (laureatką została Katarzyna Kasia, publicystka, wykładowczyni i filozofka), Wydarzenie roku w mediach (redakcja magazynu 19.30), Nowy głos w mediach (zespół orientuj.się) oraz Sport w mediach (Michał Okoński, dziennikarz i publicysta sportowy “Tygodnika Powszechnego”).
Dziś ogłoszono nominowanych do nagrody za miniony rok. Miło nam poinformować, że wśród nich znalazło się troje dziennikarzy naszego portalu: Agnieszka Mazuś, redaktor naczelna Jawnego Lublina, Krzysztof Jakubowski, prezes Fundacji Wolności i założyciel naszego portalu oraz Krzysztof Wiejak, dziennikarz JL. W kategorii Nowy głos w mediach wyróżnienie otrzymuje się „za nowatorskie wykorzystanie mediów i ciekawy nowy głos „ponad” dziennikarski, wypełniający niszę i podejmujący tematy pomijane w tradycyjnych mediach. Często powstający oddolnie jako inicjatywa społeczna, której kontent jest w dużej mierze tworzony w dialogu z odbiorcami„. O nagrodę Jawny Lublin będzie konkurować z Sylwią Czubkowską, dziennikarką TOK FM i i współtwórczynią podcastu Techstorie oraz Maciejem Okraszewskim, twórcą podcastu Dział Zagraniczny.
Nominacje do Nagrody Głównej za Osobowość medialną roku otrzymali – Karolina Lewicka z radia TOK FM, Jakub Sobieniowski, dziennikarz Faktów TVN oraz Agnieszka Szydłowska, dyrektorka Radiowej Trójki.
W kategorii Wydarzenie roku w mediach nominowani zostali – Paweł Figurski i Patryk Słowik, dziennikarze Wirtualnej Polski, za cykl publikacji o ministrze nauki Dariuszu Wieczorku; Renata Kim za cykl artykułów o Collegium Humanum w Newsweek Polska oraz Piotr Świerczek za cykl reportaży i materiałów telewizyjnych Siła kłamstwa w TVN24.
W kategorii Sport w mediach nominowani zostali – Juliusz Ćwieluch, dziennikarz tygodnika Polityka, za podcast Rowery, nie bajki, Daria Kabała-Malarz, dziennikarka Canal+ Sport oraz Mirosław Żukowski, niezależny komentator wydarzeń sportowych.
Zwyciężczynie i zwycięzcy wszystkich kategorii otrzymają statuetkę wykonaną przez jednego z najbardziej utalentowanych polskich rzeźbiarzy Tomasza Górnickiego oraz nagrodę pieniężną. W kategorii głównej – Osobowość medialna roku jest to 100 tysięcy zł, a w pozostałych kategoriach nagrody wynoszą po 30 tys. zł.
W 2025 roku zostanie po raz pierwszy przyznana Nagroda Specjalna Bożeny i Mariusza Walterów. Jest to wyróżnienie indywidualne, przyznane przez inicjatorkę i fundatorkę nagród, za całokształt pracy dziennikarskiej.
O nominacjach oraz laureatkach i laureatach danej kategorii zadecydowała Kapituła w składzie: Andrzej Andrysiak, Edwin Bendyk, Andrzej Bobiński, Kamil Dziubka, Sylwia Gregorczyk-Abram, Jerzy Jurecki, Grzegorz Kalinowski, Michał Kołodziejczyk, Adam Małysz, Adam Pieczyński, Hanna Rydlewska, Joanna Solska, Agata Szczęśniak, Mariusz Szczygieł, Bożena Walter, Jacek Wasilewski, Paulina Wilk.
Fundatorem nagród jest Fundacja im. Bożeny i Mariusza Walterów. Patronem medialnym nagrody jest TVN Warner Bros. Discovery.
Zwycięzców w poszczególnych kategoriach poznamy 21 marca podczas gali, która odbędzie się w Muzeum Polin w Warszawie. Będzie transmitowana w TVN24.
Ur. 4 stycznia 1937 r. we Lwowie, zm. 13 grudnia 2022 r. w Warszawie. Pierwszą pracę podjął w trakcie studiów na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, gdzie był jednym z autorów studenckiego radiowęzła. Pracował m.in. jako komentator sportowy w Radiu Katowice, bo sport obok mediów, to największa pasja Mariusza Waltera, dlatego po latach zainwestuje wspólnie z Janem Wejchertem w klub piłkarski Legia Warszawa i zostanie jego prezesem. Na początku lat 60. rozpoczął współpracę z Telewizją Polską. To tam zrealizował format, który gromadził przed telewizorami całą Polskę – Turniej miast. Był też twórcą słynnego Studia 2, w którym wystąpił zespół ABBA. (źródło: Nagroda Mariusza Waltera)
Na zdjęciu: zespół Jawnego Lublina, od lewej stoją: Krzysztof Wiejak, Weronika Cygan Krzysztof Kowalik, Agnieszka Mazuś (redaktor naczelna), Michał Dybaczewski, Krzysztof Jakubowski i Sławomir Skomra. Fot. Michał Siudziński
W notatce biograficznej pana waltera i wspomnianego wejcherta zabrakło informacji o ich agenturalnej przeszłości obaj panowie współpracowali ze służbą bezpieczeństwa a zrezygnowali ze swoich funkcji przed wejściem dzień przed wejściem ustawy lustracyjnej aby nie być poddani lustracji która z pewnością wykazałaby ich agenturalną przeszłość nie ma się czym chwalić to żadna Nagroda
Dołącz do ekipy Jawnego Lublina jako wolontariusz!
Fundacja Wolności ciągle poszukuje osób, którym bliskie są ideały jawności, przestrzegania prawa dobrego rządzenia czy racjonalnego wydatkowania pieniędzy publicznych.
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności
Czyli hmm macie widoki na kasę…
90 tys piechotą nie chodzi
No skoro nawet MałySzu docenił załogę JL, to znaczy, że coś jest na rzeczy 😀
Nagroda od TVN ?? Ja bym był bardzo ostrożny. To na pewno nie są „niezależne” media i taka nagroda posłuży tylko jako smycz i kolczatka.
W notatce biograficznej pana waltera i wspomnianego wejcherta zabrakło informacji o ich agenturalnej przeszłości obaj panowie współpracowali ze służbą bezpieczeństwa a zrezygnowali ze swoich funkcji przed wejściem dzień przed wejściem ustawy lustracyjnej aby nie być poddani lustracji która z pewnością wykazałaby ich agenturalną przeszłość nie ma się czym chwalić to żadna Nagroda
Za sukcesem męża stali wspaniali ludzie.Oznajmia nam pani Walter.Jak mniemam to mocododawcy ze Służby Bezpieczeństwa ?
Życzę Państwu tej nagrody i gratuluję nominacji. Jesteście ostatnim niezależnym czasopismem Lublinie. I niech tak zostanie.
Może będzie kasa na kolejne śledztwa? 😉
Wierzymy w Was i wasza obiektywność i brak wybiórczości co do tego, na kogo polujecie 😉