Wesprzyj Kontakt

2 minuty czytania  •  08.12.2022

Zabezpiecz się! Rośnie liczba kradzieży

Udostępnij

Rower z klatki schodowej, laptop z mieszkania, zakupy z auta. W Internecie coraz częściej czytamy o nasilającej się pladze kradzieży. Czy to prawda, mylne wrażenie, czy zmyślone historie? Wątpliwości rozwiewa Komenda Miejskiej Policji.

Rzeczywiście w ostatnim czasie odnotowaliśmy wzmożoną aktywność włamywaczy – informuje Jawny Lublin nadkom. Kamil Gołębiowski, oficer prasowy. O ile dokładnie? Tak dokładnych danych policja nie ma. Wskazuje jednak, że liczba kradzieży, choć rośnie to zbliża się do wyników sprzed pandemii. Być może, więc wracamy do normalności.

W związku z rosnącą plagą kradzieży w rejon osiedli mieszkalnych Policja kieruje wzmożone liczby patroli. Policja apeluje jednak, że dla bezpieczeństwa, konieczna jest również troska o własne mienie ze strony mieszkańców.

Jak ustrzec się przed złodziejami? – Przed wyjściem z domu zamknijmy drzwi i okna, przez które złodziej może łatwo dostać się do naszego domu. Starajmy się nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów ani większych sum gotówki. Miejmy też na uwadze, że media społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja. Zdjęcia z urlopu zamieszczajmy dopiero po powrocie – apeluje Gołębiowski.

Przed wyjazdem na dłuższy wyjazd, warto poprosić zaprzyjaźnionego sąsiada, aby zwrócił uwagę na to, co dzieje się z naszym mieszkaniem podczas nieobecności. Powierzmy rodzinie lub znajomym komplet kluczy i poprośmy, żeby co jakiś czas odwiedzili mieszkanie, włączyli światło wieczorem, zabrali z wycieraczki gazetki reklamowe i wyjęli korespondencję ze skrzynki na listy.

Policja apeluje też o natychmiastowe zgłaszanie włamań. – Gdy staniemy się ofiarą kradzieży lub włamania niezwłocznie wezwijmy na miejsce Policję – radzi oficer prasowy policji. Zastrzega, że telefonicznie możemy zrobić to o każdej porze. – Do czasu przyjazdu funkcjonariuszy starajmy się niczego nie dotykać, nie sprzątać, ani nie przeglądać swoich rzeczy, aby ustalać co zginęło – w ten sposób możemy zatrzeć ślady pozostawione przez włamywacza – dodaje Gołębiowski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *