Wesprzyj Kontakt

2 minuty czytania  •  10.05.2022

Za wodę i ścieki zapłacimy o 38 mln zł mniej

Udostępnij

W ciągu kilku lat mieszkańcy Lublina oszczędzą aż 38 milionów złotych. To efekt działań Wód Polskich, które zatwierdzają stawki opłat za wodę i ścieki. Instytucja dopiero za trzecim razem zatwierdziła podwyżki proponowane przez lubelski MPWiK.

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zwróciło się do Wód Polskich o zatwierdzenie nowych trzyletnich taryf. Miało to związek z planowanymi podwyżkami cen energii i wynagrodzeń oraz innymi czynnikami wpływającymi na zwiększenie kosztów spółki. Wniosek o akceptację podwyżek cen dostarczanej wody i odbieranych ścieków wpłynął do regulatora 1 lutego 2021 roku i od tej daty należy liczyć początek batalii o nasze portfele.

RZGW Wody Polskie vs MPWiK

Prawo nakazuje uzyskanie zgody Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie na wprowadzenie nowych taryf wody i ścieków. Zadaniem regulatora jest pilnowanie, aby marże narzucane na dostarczane i odbierane media, ale również koszty takie jak podwyżki wynagrodzeń czy usługi obce, zbytnio nie obciążały naszych kieszeni.

Historię korespondencji pomiędzy MPWiK, a Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej Wody Polskie z siedzibą w Lublinie przedstawiam na infografice poniżej:

Argumenty za obniżką

Główne zastrzeżenia wobec propozycji nowych podwyższonych taryf:

  • zbyt szybka amortyzacja i wynikające z niej duże obciążenia odbiorców;
  • za wysokie planowane koszty energii;
  • wysokie opłaty za usługi wodne;
  • za wysokie koszty usług obcych;
  • nieuzasadnione obciążenie kosztami oczyszczania wód dodatkowych (opadowych i roztopowych) dopływających do oczyszczalni;
  • zbyt wysoko zaplanowane koszty wynagrodzeń.

Wynikiem działań podjętych przez Wody Polskie jest cennik na kolejne trzy lata, wg którego na konto MPWiK wpłynie 38 milionów 472 tysiące 153 złote mniej niż pierwotnie planowała miejska spółka.

45 groszy więcej za metr sześcienny

Po podwyżkach taryfy dostarczania wody wyglądają następująco:

cena obowiązująca w dniu złożenia wnioskuw 1 roku obowiązywania taryfyw 2 roku obowiązywania taryfyw 3 roku obowiązywania taryfy
3,44 zł/m33,74 zł/m33,89 zł/m33,89 zł/m3
procentowy wzrost (%)12,79 %13,08 %13,08 %
kwotowy wzrost ceny (zł)0,30 zł0,45 zł0,45 zł

Natomiast cennik odbioru ścieków:

cena obowiązująca w dniu złożenia wnioskuw 1 roku obowiązywania taryfyw 2 roku obowiązywania taryfyw 3 roku obowiązywania taryfy
4,81 zł/ m34,95 zł/m35,16 zł/m35,20 zł/m3
procentowy wzrost (%)2,91 %7,28 %8,11 %
kwotowy wzrost ceny (zł)0,14 zł0,35 zł0,39 zł

Ostateczna decyzja Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Wody Polskie nr: LU.RZT.70.264.2021.JB tu.

Podsumowanie

Wdrożone podwyżki uwzględniają interes odbiorców, a nie spółki dostarczającej wodę. Jeśli okaże się, że wzrost wynagrodzeń czy cen energii elektrycznej jest większy niż założyły Wody Polskie, MPWIK może złożyć kolejne wnioski o zmianę taryf.

Uśredniając nasze zużycie, w skali roku po podniesieniu cen zapłacimy za każdą osobę o 15,30 zł więcej za wodę i 13,26 zł więcej za odbiór ścieków. Więcej o poborze wody w Lublinie w ostatnich latach: 11 mld litrów wody rocznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *